ארדואן: פירוק גלאי המתכות בהר הבית - צעד נכון, אך לא מספק

נשיא טורקיה הוסיף כי ישראל מרוויחה מהחולשה של המוסלמים. מאוחר יותר גינתה טורקיה את "דבריו היומרניים" של דובר משרד החוץ של ישראל, שאמר כי "ימי האימפריה העותמאנית חלפו"

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן בפרלמנט באנקרה, אתמול
ברק רביד - צרובה

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום (רביעי) כי החלטת ממשלת ישראל לפרק את גלאי המתכות שהוצבו בכניסות להר הבית היא צעד נכון, אך לא מספק. מאוחר יותר גינתה טורקיה את "דבריו היומרניים" של דובר משרד החוץ של ישראל, שאמר אתמול כי "ימי האימפריה העותמאנית חלפו עברו להם".

ממשרד החוץ הטורקי נמסר כי "בתקופת העותמאנים, קהילות השייכות לדתות שונות חיו בדו-קיום ושלווה ונהנו מחופש פולחן במשך מאות שנים. בהקשר זה, מיהודים מצופה להכיר בסובלנות הייחודית לתקופה העותמאנית". דובר משרד החוץ עמנואל נחשון הגיב לאחר מכן להודעת משרד החוץ הטורקי, ואמר כי "מגוחך לשמוע שממשלת טורקיה, שכובשת את צפון קפריסין, מדכאת בברוטליות את המיעוט הכורדי וכולאת עיתונאים, מטיפה מוסר לישראל - הדמוקרטיה האמיתית היחידה באזור".‎ נחשון חזר על אמירתו מאתמול, לפיה "ימיה של האימפריה העותמנית חלפו מן העולם".

מוקדם יותר היום אמר ארדואן בנאום שנשא בכנס חינוך כי הצבת גלאי המתכות פגעה ברגשות המוסלמים. לדבריו, ישראל מרוויחה מהחולשה של המוסלמים, ועושה פעולות בלתי חוקיות בירושלים. "לא נשתוק על המצב באל-אקצא", הוסיף נשיא טורקיה.

אתמול התבטא ארדואן בחריפות נגד ישראל בנאום שנשא בפרלמנט באנקרה, וטען כי היא מנסה לקחת את מסגד אל-אקצא מידי המוסלמים, תחת כסות של מאמצים למלחמה בטרור. "כל מי שמכיר את ישראל מודע לכך שההגבלות שהיא הטילה על מסגד אל-אקצא אינן נובעות משיקולי ביטחון", אמר אתמול ארדואן בישיבת סיעת מפלגת ה-AKP.

המתיחות בין ישראל לטורקיה החריפה כשדובר משרד החוץ עמנואל נחשון הגיב לדבריו של ארדואן ואמר כי הם "מופרכים ומעוותים. מוטב לו כי ישכיל לעסוק בבעיותיה ובקשייה של מדינתו". נחשון הוסיף כי "ימי האימפריה העותמאנית חלפו עברו להם. בירת העם היהודי היתה, הינה ותהיה ירושלים. בניגוד לעבר, זוהי עיר שממשלתה מחויבת לביטחון, חירות, חופש פולחן וכיבוד זכויות כל המיעוטים. מי שחי בארמון של זכוכית, מוטב לו שלא ישליך אבנים".

דובר משרד החוץ של טורקיה מסר בתגובה: "אנחנו מגנים את דבריו היומרניים של דובר משרד החוץ של ישראל". לדבריו, "באזור העותמאני, קהילות השייכות לדתות ומוצאים שונים חיות בשלום ובדו-קיום, ונהנות מחופש פולחן לאורך עשרות שנים. בהקשר הזה, מצופה מיהודים לדעת טוב יותר, ולהוקיר את הסובלנות המיוחדת באזור העותמני".

הדובר הוסיף כי "כשהכיבוש הישראלי במזרח ירושלים, הגדה המערבית ועזה משלים את שנתו ה-50 – זה ברור שהמאמצים להתעלם מהעובדה שמזרח ירושלים נמצא תחת כיבוש לא יועילו להגשמת שלום ויציבות באזור, כמו גם לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לכן, האחריות שנחה על ישראל היא להביא לניצחון ההיגיון הפשוט – שובו לסטטוס קוו במסגד אל-אקצא והרימו את ההגבלות על חופש הפולחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ