פורקה התשתית להתקנת המצלמות; גורם במשטרה: הבידוק חזר לקדמותו

הלילה פורקו גשרי הברזל שנועדו למצלמות מהכניסות למתחם ההר. עם זאת, הווקף קבע כי תפילת הבוקר תיערך מחוץ לכותלי אל-אקצא. אלפי פלסטינים חגגו הלילה בירושלים את הסרת התשתיות

ג'קי חורי
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחסומים שהוסרו מהר הבית, הלילה בשער האריות
המחסומים שהוסרו מהר הבית, הלילה בשער האריותצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

ישראל פירקה הלילה (חמישי) את התשתית להתקנת המצלמות בכניסות למתחם הר הבית, בהתאם לדרישת הווקף. עם זאת, הווקף החליט כי תפילת הבוקר תיערך מחוץ למסגד אל-אקצא כפי שנהגו בשבועיים האחרונים.

המשטרה הסירה את כלל המבנים שהוצבו בשערי הכניסה להר הבית בימים האחרונים. מדובר במעברים וגשרים שהיו אמורים לשמש בסיס להתקנת מצלמות אבטחה חכמות בשלב מאוחר יותר. בכך, אמר הבוקר גורם במשטרה, חזר המצב לקדמותו כפי שהיה לפני הפיגוע - לא קיים בידוק אפקטיבי באף אחד משערי הכניסה המוסלמיים להר הבית. המשטרה מקווה שכעת יסכימו המתפללים להיכנס לאתר. בהתאם, נערכים בכוחות הביטחון למספר גבוה במיוחד של מתפללים מחר.

אתמול פורסם כי ראש הממשלה נתניהו הנחה לבדק את הנכנסים במגנומטר ידני. עם זאת, כוחות הביטחון העריכו כי לא ניתן לבדק מאות אלפי בני אדם בגלאים ידניים, ושבידוק כזה יישמר למי שיעורר את חשד השוטרים.

בימים האחרונים נוצרו בכניסה לשערי הר הבית משמרות מחאה, שהגיעו בשיאן לאלפי בני אדם. המוחים שמרו על נוכחות תמידית של עשרות מפגינים, שטענו שישראל מנסה ״להשתלט על אל-אקצא". בין המוחים הופצו תיאוריות קונספירציה שונות באשר למה שמנסה ישראל לעשות בהר הבית, והם הודיעו שלא ייכנסו, "עד שיושב המצב לקדמותו".

מינהלת הווקף בירושלים תתכנס הבוקר לדון בהתפתחויות. המופתי של ירושלים, השייח מוחמד חסין, אמר הלילה כי "על רקע ההתפתחויות של השעות האחרונות נתכנס כל נציגי העם הפלסטיני בדרג המדיני, הדתי והעממי, ונקבל את ההחלטות הנכונות והראויות". עוד הוסיף כי "בינתיים התפילות נמשכות מחוץ לתחום המסגד".

בתקשורת הפלסטינית שידרו תמונות של אלפי בני אדם חוגגים בשעות הלילה ברחובות ירושלים עם הסרת תשתית המצלמות. הם ירו זיקוקים, רקדו וקראו קריאות שמחה. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מסר הבוקר כי הוא "מברך את העם הפלסטיני ואת תושבי ירושלים הפלסטינים על הניצחון". 

פלסטינים חוגגים את הסרת אמצעי האבטחה בהר הבית, הלילהצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזת ארשק אמר בתגובה כי "העם הפלסטיני משיג ניצחון על הכיבוש עם הסרת המחסומים והגשרים". דובר פתח אוסמה אלקואסמי הוסיף: "סימנים לניצחון והישג גדול לעם הפלסטיני ולתושבי ירושלים הפלסטינים. ההחלטה הסופית בעניין היא למנהיגות המדינית והדתית ויש להמתין לה".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי ארה"ב וירדן לוחצות על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לפעול להרגעת השטח בניסיון למנוע התלקחות מחודשת בירושלים ובגדה אחרי תפילות יום השישי הקרוב. מקור שמעורה במאמצי ההרגעה אמר כי בכירים בממשל טראמפ דרשו מעבאס לבלום את ההסתה סביב הר הבית ולחדול מקריאה להפגנות בשטח. לדבריו, הממשל הבהיר להנהגה הפלסטינית שישראל נקטה צעדי הרגעה בדמות הסרת גלאי המתכות והמצלמות שהוצבו בכניסות להר הבית וכעת על הפלסטינים לנקוט צעדי הרגעה משלהם. פקיד פלסטיני בכיר אישר שביומיים האחרונים עשתה ארה"ב ניסיונות להרגיע את הרוחות באזור, אולם הבהיר שבצד הפלסטיני התקבלה החלטה להמשיך במחאה.

פתח, חמאס וארגונים נוספים בגדה ובעזה קראו אתמול לפלסטינים לצאת לתהלוכות ועצרות תמיכה במאבק למען אל־אקצא. בישיבה שקיימה אמש ההנהגה הפלסטינית במוקטעה ברמאללה התקבלה החלטה לארגן מחר תהלוכות למחסומי צה"ל ולנקודות חיכוך עם הצבא לאחר תפילות יום השישי. בכירים בפתח אמרו ל"הארץ" כי ביממה האחרונה קיימו בכירים בתנועה פגישות תיאום לקראת התהלוכות, והדגישו שאין בכוונתם לכלול בהן סממנים של מאבק מזוין, כמו חמושים ורעולי פנים. גם פעילי חמאס בעזה קראו אתמול לצאת ל"יום זעם" וברצועה מתוכננות תהלוכות לכיוון גדר המערכת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ