הווקף הודיע על חידוש התפילות בהר הבית: המצב באל-אקצא חזר לקדמותו

הווקף הודיע כי אחר הצהריים תתקיים כניסה המונית למתחם וכי כל המסגדים בירושלים ייסגרו לקראת תפילות יום השישי מלבד מסגד אל-אקצא. עבאס בירך על ההחלטה: ניצחון לפלסטינים בירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים חוגגים את הסרת אמצעי האבטחה מהר הבית, היום
פלסטינים חוגגים את הסרת אמצעי האבטחה מהר הבית, היוםצילום: אמיל סלמן

הווקף הודיע היום (חמישי) כי בעקבות הסרת אמצעי האבטחה והבידוק בכניסה להר הבית, המתפללים יוכלו לשוב ולהתפלל במסגד אל-אקצא. המופתי של ירושלים, השייח מוחמד חסין, אמר כי מכיוון ש"המצב באל-אקצא חזר למה שהיה לפני 14 ביולי, אנו חוזרים להתפלל במסגד".

בשעות הצהריים התקהלו עשרות בני אדם בכניסה להר הבית כדי לחגוג את מה שהם מגדירים "ניצחון על ישראל". הווקף קרא למתפללים להתאסף לתפילת אחר הצהריים בשערי המתחם ולהיכנס אליו יחד תוך קריאת "אללה אכבר" ואמירת דברי תפילה ושבח למסגד. על פי החלטת ראשי הווקף, כל המסגדים בירושלים יהיו סגורים מחר והמתפללים יגיעו לתפילת יום שישי המונית במסגד אל-אקצא.

ראשי הווקף, הבוקר. יושבים מימין: מנהל מסגד אל-אקצא השייח עומר אלקסואני, השייח עכרמה סברי והשייח עבד אל-עזים סלהבצילום: דובר הווקף

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נפגש הבוקר עם המופתי ברמאללה, ובירך על ההחלטה לחזור לתפילות במסגד. עבאס אמר כי מדובר בניצחון לפלסטינים בירושלים, "כולם עמדו כאיש אחד, לא מצמצו, לא היססו ולא התעייפו". לדבריו, הממשלה ברמאללה תמשיך "במאמצים בינלאומיים למען ירושלים ולמען העמידה האיתנה של התושבים, כי לא הכל נגמר". דובר ממשלת ירדן מסר כי החלטת ישראל להסיר את אמצעי הביטחון בירושלים היא "הכרחית להרגעת המצב" באתרים הקדושים למוסלמים.

בווקף הודו לתושבי ירושלים הפלסטינים, לנשיא עבאס ולמלך ירדן עבדאללה, על קידום המאבק, ומסרו כי "החזרת המצב לקדמותו מהווה חלק מהדרישות שלנו עוד משנת 67', והן: החזרת מפתחות המסגד לראשי הווקף, הסרת כל מגבלה מכל השערים ומתן אפשרות לכל המתפללים המוסלמים בכל הגילאים להתפלל במסגד אל-אקצא ולהיכנס מכל שעריו".

בעקבות הודעת הווקף, יתקיימו בשעות הקרובות הערכות מצב בצה"ל לקראת היערכות לסוף השבוע. בפיקוד המרכז נערכו מראש לקראת אפשרות של "יום זעם" בשטחים ונמצאים בכוננות מוגברת.

נשים מתפללות בעיר העתיקה, הבוקרצילום: AMIR COHEN/רויטרס

הלילה פירקה ישראל את התשתית להתקנת המצלמות בכניסות למתחם בהתאם לדרישת הווקף. למרות הסרת התשתית והשבת המצב לקדמותו, הבוקר נערכה התפילה מחוץ למסגד אל-אקצא כפי שנהגו בשבועיים האחרונים. גורם במשטרה אמר כי כעת לא קיים בידוק אפקטיבי באף אחד משערי הכניסה המוסלמיים להר. בתקשורת הפלסטינית שידרו תמונות של אלפי בני אדם חוגגים בשעות הלילה ברחובות ירושלים עם הסרת תשתית המצלמות. הם ירו זיקוקים, רקדו וקראו קריאות שמחה. 

אתמול פורסם כי ראש הממשלה נתניהו הנחה לבדק את הנכנסים במגנומטר ידני. עם זאת, כוחות הביטחון העריכו כי לא ניתן לבדוק מאות אלפי בני אדם בגלאים ידניים, ושבידוק כזה יישמר למי שיעורר את חשד השוטרים.

בימים האחרונים נוצרו בכניסה לשערי הר הבית משמרות מחאה, שהגיעו בשיאן לאלפי בני אדם. המוחים שמרו על נוכחות תמידית של עשרות מפגינים, שטענו שישראל מנסה ״להשתלט על אל-אקצא". בין המוחים הופצו תיאוריות קונספירציה שונות באשר למה שמנסה ישראל לעשות בהר הבית, והם הודיעו שלא ייכנסו, "עד שיושב המצב לקדמותו".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי ארה"ב וירדן לוחצות על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לפעול להרגעת השטח בניסיון למנוע התלקחות מחודשת בירושלים ובגדה אחרי תפילות יום השישי הקרוב. מקור שמעורה במאמצי ההרגעה אמר כי בכירים בממשל טראמפ דרשו מעבאס לבלום את ההסתה סביב הר הבית ולחדול מקריאה להפגנות בשטח. לדבריו, הממשל הבהיר להנהגה הפלסטינית שישראל נקטה צעדי הרגעה בדמות הסרת גלאי המתכות והמצלמות שהוצבו בכניסות להר הבית וכעת על הפלסטינים לנקוט צעדי הרגעה משלהם. פקיד פלסטיני בכיר אישר שביומיים האחרונים עשתה ארה"ב ניסיונות להרגיע את הרוחות באזור, אולם הבהיר שבצד הפלסטיני התקבלה החלטה להמשיך במחאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ