מחלוקת על הרוטציה בין המפלגות מאיימת לפרק את הרשימה המשותפת

התפטרותו של ח"כ גטאס יצרה שינויים בנוסחה שסוכמה, והביאה למחסור בייצוג של בל"ד. המאבק הפנימי כבר פוגע בתדמיתה של הרשימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: טיבי, זחאלקה ועודה, בשבוע שעבר
מימין: טיבי, זחאלקה ועודה, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

חוסר הסכמה סביב הסכם רוטציה מאיים לפרק את הרשימה המשותפת, שנתיים וחצי לאחר הקמתה. התפטרותו של חבר הכנסת באסל גטאס, נציג בל"ד ברשימה, ערערה את הנוסחה שעליה סיכמו המפלגות מראש. כל חברי הרשימה טוענים כי הם עדיין מחויבים לנוסחה, והמחלוקת מתמקדת בפרשנות לדרך יישומה.

ערב הבחירות האחרונות הגיעו המפלגות המרכיבות את הרשימה — חד"ש, רע"מ, בל"ד ותע"ל — להסכמה על רוטציה בין נציגיהן בכנסת. לפי ההסכם, ח"כ אוסמה סעדי (תע"ל), מספר 12 ברשימה, יתפטר במחצית הכהונה, וכמוהו גם ד"ר עבדאללה אבו מערוף (חד"ש), מספר 13 ברשימה. במקומם ייכנסו ג'ומעה אזברקה מבל"ד וסעיד אלחרומי מרע"מ. כך, תכלול הרשימה ארבעה נציגים מחד"ש, ארבעה מרע"מ, ארבעה מבל"ד ואחד מתע"ל.

לפני כחודשיים נאלץ גטאס להתפטר לאחר שהואשם בהעברת טלפונים לאסירים ביטחוניים. התפטרותו הכניסה לרשימה את חברו לסיעה אזבארקה, מספר 14 ברשימה. במקומות 15–18 אין ייצוג לבל"ד, והמועמדת הבאה מטעמה נמצאת במקום ה–19.

בבל"ד תבעו את יישום ההסכם המקורי, שיבטיח להם ארבעה נציגים. הדבר ייאלץ שלושה מועמדים במקומות 16–18 למשוך את מועמדותם. בחד"ש הצהירו כי הם מחויבים להתפטרותו של אבו מערוף, אך לא למשיכת מועמדותו של יוסף אלעטאוונה, המועמד מטעם המפלגה במקום ה–17.

בתע"ל מתנים את התפטרות סעדי במשיכת מועמדותם של אלעטאוונה ושל נציג רע"מ במקום ה–16, כדי להסיר את מועמדותו של מועמד תע"ל במקום ה–18, ואאל יונס. ברע"מ תובעים את יישום ההסכם, כדי להבטיח את כניסתו לכנסת של איש התנועה האיסלאמית אלחרומי, אך מוכנים לדון במשיכת מועמדותו של אבארהים חיג'אזי מהמקום ה–16.

בחודשיים האחרונים פעלה בנושא ועדה מיוחדת שערב הבחירות לקחה חלק מרכזי בגיבוש וניסוח ההסכם והקמת הרשימה המשותפת. הוועדה פרסמה אמש הודעה בה היא מאשרת כי ח"כ אבו מערוף יגיש את התפטרותו עד יום חמישי, ומצפה שגם ח"כ סעדי יעשה זאת. בבל"ד ותע"ל הביעו הסתייגות מההודעה. מנגד, בחד"ש הבליטו את נכונותו של אבו מערוף להתפטר, וציינו כי הם עומדים בחלקם בהסכם, בניגוד לתע"ל.

הוויכוח הפנימי וההתנהלות בסוגיה כבר פוגעת בתדמית הרשימה. המאבק וחילופי ההאשמות בין ראשיה ופעילי המפלגות כבר משרה אווירה של חוסר אמון, שספק אם ניתן יהיה להתגבר עליהם בבחירות הקרובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ