בתקשורת הירדנית פורסם שם המאבטח הישראלי המעורב בתקרית הירי בעמאן

העיתון הירדני "א-רד" פרסם צילום של זיו מויאל, המאבטח שירה למוות בשני אזרחים ירדנים בתקרית בשגרירות. חברי הפרלמנט הירדני מקדמים עצומה לסגירת שגרירות ישראל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

העיתון הירדני "א-רד" פרסם אתמול (ראשון) את זהותו של המאבטח הישראלי שירה למוות בשני אזרחים בשגרירות ישראל בעמאן — זיו חי מרדכי מויאל. למרות שבישראל הקפידו לשמור על חיסיון זהותו, פרסם העיתון צילום של כרטיס העובד שהנפיק לו משרד החוץ בירדן. תוקף התעודה הדיפלומטית, אשר הונפקה באוגוסט 2016, יפוג בעוד תשעה ימים.

בתחילת השבוע שעבר ירה המאבטח למוות באזרח ירדני, שתקף אותו כשהגיע להתקין רהיטים בדירתו הסמוכה לשגרירות. המאבטח נפצע מדקירות מברג, ואזרח ירדני נוסף ששהה במקום נהרג מהירי. לאחר הירי, במשך יותר מ–24 שעות היו כ–20 דיפלומטים ומאבטחים נצורים בשגרירות בעמאן. התקרית נמצאת עדיין במוקד העניין הציבורי בירדן, אף שבהיקף מצומצם יותר ביחס לשבוע שעבר.

כרטיס העובד שהנפיק משרד החוץ הירדני למויאל
כרטיס העובד שהנפיק משרד החוץ הירדני למויאל

חברי פרלמנט בירדן מקדמים כעת עצומה לסגירת נציגות ישראל בעמאן, וגירוש השגרירה עינת שלאין וצוותה. אולם, לפי מקורות בירדן, העצומה לא צפויה להביא לנקיטת צעדים בפועל. יחד עם זאת, בממלכה לא ממהרים לחזור ליחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל, וממתינים לתוצאות החקירה בנושא. 

בסוף השבוע הודיע משרד החוץ כי הפרקליטות החלה בבדיקת נסיבות הירי. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון ציין כי הבדיקה תתקיים בהתאם להליכים המשפטיים המקובלים, וכי ישראל תעדכן את ירדן בהתפתחות הבדיקה וממצאיה.

"פרקליט המדינה שי ניצן, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הנחה את כל הגורמים להעביר לידיו את החומרים המצויים בידיהם הנוגעים לאירוע", אמר נחשון.
סוכנות הידיעות הרשמית בירדן "פטרה" דיווחה כי ראש התביעה בירדן, ד"ר אכרם מסאעדה, אמר כי התביעה החליטה לייחס למאבטח עבירות של רצח ואחזקת נשק ללא רישיון. בנוסף, ציין ראש התביעה כי ירדן תפעל להעמידו לדין בבית דין בינלאומי.

פקיד ישראלי בכיר אישר בסוף השבוע כי ממשלת ירדן העבירה שלשום מסר רשמי לישראל, לפיו לא תאפשר את חזרת השגרירה לעמאן, אם ישראל לא תבצע חקירה רצינית וממצה של מויאל. מלך ירדן עבדאללה התריע בסוף השבוע כי הדרך שבה תטפל ישראל בסוגיה המשפטית תשליך באופן ישיר על אופי היחסים בין שתי המדינות. עבדאללה מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הוא ניצל את המשבר בשגרירות בעמאן כדי לגרוף הון פוליטי אישי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ