הפלסטינים: בלי מחויבות אמריקאית לפתרון שתי המדינות לא יתקיים משא ומתן

בהודעה שפרסמה לשכתו של סאיב עריקאת נמסר כי השתיקה מצד ארה"ב סביב הגברת הבנייה הישראלית בהתנחלויות מתפרשת בידי ישראל כאישור להתנהלותה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, אמר שאי הצלחת הממשל האמריקאי לחייב את ממשלת ישראל בהפסקת הבנייה בהתנחלויות וקבלת עיקרון שתי המדינות הפך להיות חסם בפני חידוש התהליך המדיני, ובלי מחויבות אמריקאית לפתרון שתי המדינות לא יתקיים משא ומתן.

בהודעה שפרסמה נמסר כי ההימנעות האמריקאית מקביעת מטרה לתהליך מדיני בין הצדדים והשתיקה סביב הגברת הבנייה הישראלית בהתנחלויות מתפרשת בצד הישראלי כאישור להתנהלותו, היוצרת משטר אפרטהייד. עריקאת מסר את הדברים לקונסול האמריקאי דונלד בלום ונציג יפן ברשות הפלסטינית בשתי פגישות נפרדות.

עריקאת נואם בניו יורק, ב-2015
עריקאת נואם בניו יורק, ב-2015צילום: Erica Gannett for IRL Production

עריקאת קרא לממשל טראמפ ולקהילה הבינלאומית להוביל מהלך של הכרזה בינלאומית על גבולות מדינה פלסטינית המתבססים על קווי 67' הכוללים את מזרח ירושלים כבירה באמצעות מועצת הביטחון של האו"ם, וכן להציג פרמטרים ליישום ההחלטה.

פקיד פלסטיני בכיר אמר בשיחה עם הארץ כי ההודעה שפרסמה לשכתו של עריקאת אינה מקרית מבחינת התוכן והעיתוי. לדבריו, לאחרונה פנו פקידים אמריקאיים לבכירים ברשות בבקשה להנמיך את הטון והביקורת נגד הממשל, אולם הבקשה נהדפה מצד הפלסטינים בטענה שעד כה הממשל לא נתן שום עמדה שיכולה לתת גיבוי לפלסטינים בסוגיית הבנייה בהתנחלויות ובפתרון שתי המדינות.

גורמים בממשל האמריקאי העבירו בשבוע שעבר מסרים לגורמים ברשות הפלסטינית בניסיון למנוע התלקחות מחודשת בירושלים ובגדה המערבית על רקע האירועים במתחם הר הבית. על פי פקיד פלסטיני בכיר, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס דחה בקשה לפגישה עם השליח ג'ייסון גרינבלט, בטענה שפגישות מסוג זה אינן תורמות דבר. מנגד טען מקור אמריקאי כי גרינבלט נפגש בשבוע שעבר עם עריקאת ועם ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'. בנוסף קיים גרינבלט פגישות עם גורמים בירדן וישראל בניסיון להגיע להבנות שיאפשרו להפחית את המתיחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ