קושנר גיבה את החלטת ישראל להציב מגנומטרים בהר הבית, והאשים את הפלסטינים בהסתה

בהקלטה שדלפה מפגישה סגורה גם סתר חתנו של טראמפ את הגרסה הרשמית של ירדן לירי בשגרירות בעמאן, והודה כי לממשל אין עדיין תוכנית להשגת הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים: "אולי אין פתרון"

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ארד קושנר בבית הלבן, בשבוע שעבר
ג'ארד קושנר בבית הלבן, בשבוע שעברצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

ג׳ארד קושנר, יועצו הבכיר וחתנו של הנשיא טראמפ, אמר אתמול בשיחה עם יועצים לחברי קונגרס כי החלטת ממשלת ישראל להציב גלאי מתכות בפתח הר הבית היתה ״הגיונית״, והאשים את הפלסטינים בהסתה סביב המשבר בהר הבית. דבריו של קושנר נאמרו בשיחה סגורה שהקלטה שלה דלפה לאתר החדשות Wired. קושנר הודה במהלך השיחה כי לממשל טראמפ אין עדיין תוכנית סדורה להשגת הסכם שלום ישראלי-פלסטיני, ואמר כי "אולי אין פתרון".

קושנר התייחס גם לתקרית הירי בשגרירות ישראל בירדן, וסתר באופן מוחלט את הגרסה הירדנית הרשמית לאירוע. ״היתה תקרית בשגרירות הישראלית בירדן, שבה מאבטח דיפלומטי ישראלי הותקף על ידי שני אזרחים ירדנים, וירה והרג אותם בתור הגנה עצמית״, אמר לנוכחים. הירדנים טוענים כי לפחות אחד מההרוגים באירוע, שעדיין נמצא תחת חקירה, היה אזרח חף מפשע שלא היווה איום על המאבטח.

דברי קושנר מתוך הפגישה הסגורה

קושנר התייחס גם לפיגוע בהר הבית, בו נהרגו שני שוטרים. ״בזמן שהמתיחות גוברתֿ נהרגו שני מאבטחים ישראלים בהר הבית, וזו הפעם הראשונה שזה קורה מזה הרבה, הרבה, הרבה שנים״.

"הישראלים מחליטים להציב גלאי מתכות בהר הבית, שזה לא דבר לא הגיוני לעשות - ואז הפלסטינים מתחילים להסית על זה, וטוענים שמדובר בשינוי של הסטטוס קוו", הוסיף. "הר הבית תחת כיבוש של ישראל, שמצידה טוענת שכוונתה היא לשמור על אנשים בטוחים. זה יצר הרבה מתיחות ברחובות״.

קושנר הסביר כיצד נפתר בסופו של דבר המשבר, ורמז על כך שלמרות ההכחשות בירושלים ובעמאן, אכן נסגרה עסקה בין ישראל לירדן שכללה את הסרת אמצעי האבטחה מהר הבית תמורת החזרת צוות השגרירות בעמאן לתחומי ישראל. "הישראלים אמרו מצידם שהם מוכנים להסיר את גלאי המתכות. עדיין יש שם גשר איפשהו שמפריע, אז הם אמרו - אוקיי, נוריד גם את זה", אמר. "ביבי בינתיים חוטף מהלומות מהעיתונות בישראל, כי זה היה צעד מאוד לא פופולארי מבחינה פוליטית עבורו, ובאותו הזמן יש לנו את האירוע הביטחוני בירדן. ואז זה עבד, ככה שהירדנים גרמו לישראלים לקבל את האנשים מהשגרירות בחזרה לישראל״.

בהתייחסו לניסיונות להשקיט את האזור אמר קושנר, "התהליכים האלה עדינים ורגישים. העובדה שהשיחות בין הצדדים התקיימו בשקט ולא דלפו סייעה לנו, אבל בכל יום יכול לקרות משהו חדש. אנחנו מנסים לעבוד עם שני הצדדים בשקט בניסיון להבין אם יש אפשרות לפתרון, ואולי אין פתרון. טראמפ ביקש מאיתנו להתמקד בזה, אז נתרכז בזה וננסה להגיע למסקנה הנכונה בעתיד הקרוב״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ