אזריה פנה לרמטכ"ל בבקשה להקל בעונשו והודיע כי לא יבקש לערער

החייל שהורשע בהריגת מחבל פצוע ונידון ל-18 חודשי מאסר ביקש להמיר את עונשו לעבודות שירות. במכתב לרמטכ"ל, לא הביע אזריה חרטה על מעשיו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזריה לצד הוריו וח"כ לשעבר שרון גל בדיון בערעור בתחילת השבוע
אזריה לצד הוריו וח"כ לשעבר שרון גל בדיון בערעור בתחילת השבועצילום: תומר אפלבאום

אלאור אזריה, החייל שהורשע בהריגת מחבל פצוע בחברון, פנה היום (חמישי) לרמטכ״ל בבקשה להקל בעונשו. אזריה לא הביע חרטה במכתב, אף שהרמטכ"ל הבהיר שישקול להמתיק את העונש רק אם יעשה כן. בית הדין הצבאי דחה ביום ראשון את ערעורו של אזריה והותיר את העונש שהוטל עליו על כנו - 18 חודשי מאסר בפועל.

הרמטכ"ל יוכל לקצר את עונשו של אזריה רק בעוד כחודש, לאחר שפסק הדין של בית הצבאי לערעורים יהפוך לחלוט. לכן, אזריה צפוי להיכנס לכלא 4 הצבאי ביום רביעי הקרוב, ורק לאחר שייחל לרצות את מאסרו יוכל הרמטכ"ל להכריע האם לקבל את בקשתו, לקבלה באופן חלקי או לדחותה. 

במכתב ששלח אזריה לרמטכ"ל גדי איזנקוט, הוא כתב כי הוא מבקש להקל בעונש שנגזר עליו – ולרצות אותו בעבודות שירות, ולא בכלא הצבאי. במכתבו של אזריה, בן שני העמודים, לא מובעת חרטה או התנצלות. הוא ציין כי אילו ידע שהמחבל לא נושא מטען – לא היה יורה בו. עוד הודיע אזריה כי הוא אינו מתכוון להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון על הרשעתו בהריגה על ידי בית הדין הצבאי לערעורים.

"לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר, שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו", נכתב במכתב של אזריה. "אני מבקש להיענות לבקשתי ולהמיר את עונש המאסר שנגזר עליי, לעונש מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות, שכן ברצוני לחזור לחיים רגילים ולשקם את חיי וחיי משפחתי, במטרה לאחות את השברים".

במסר לציבור הערב שב אזריה וטען שפעל מתוך תחושת סכנה. "אני מאמין שיכולתי לצאת זכאי", אמר, הודה לתומכיו והוסיף: "אני נכנס לכלא בראש מורם". עם זאת קרא אזריה לבני נוער להתגייס לשירות קרבי ואמר שירצה את העונש שנגזר עליו, בתקווה שיומתק, כיוון ש"אנחנו חיים במדינת חוק".

בקשתו של אזריה חריגה בכך שהוא מבקש למעשה לבטל את עונש המאסר בפועל שנגזר עליו – 18 חודשים בכלא הצבאי – ולהמירם בחודשי מאסר בדמות עבודות שירות. אזריה הורשע בהריגה על-ידי שני הרכבי בתי דין צבאיים, שנימקו שניהם כי הסיבה לירי לא היה בשל חששו של אזריה ממטען, אלא ממניע נקמני. אזריה, כך לפי מכתבו, לא מקבל את קביעת בית הדין, אלא ממשיך לטעון כי ירה במחבל, עבד אל-פתאח א-שריף, מכיוון שחשש ממטען – ושאם היה יודע כי לא נשא מטען, לא היה יורה במחבל.

במכתבו מציין אזריה את מצב משפחתו – מחלתו של אביו, את עברו במשטרת ישראל, ואת מצבה של אמו. "משפחתי התפרקה, כולם כואבים ולא מצליחים לחזור לשגרה עקב המצב. אני אמור להמשיך את חיי עם כתם גדול עם הרשעה בסעיף הריגה, אשר יפגע בי ולא יאפשר לי לעבוד בעבודות ממשלתיות", נכתב.

למעשה, בקשת ההמתקה יכולה להיות מוגשת באופן רשמי רק לאחר שפסק הדין של בית הדין הצבאי לערעורים ייהפך להיות חלוט, בעוד כחודש. אז, תעמוד לידי הרמטכ"ל סמכות לקצר או להחליף את עונשו של אזריה בעונש מקל, למשך חודש ימים. מקורות צבאיים אמרו בעבר כי על אזריה להתחיל את תקופת הכליאה שלו, ולהביע חרטה על מעשיו, על מנת שהרמטכ"ל ישקול בחיוב את הבקשה להמתיק את עונשו. 

לפי ח"כ לשעבר שרון גל, המשמש כדובר של המשפחה, אזריה החליט שלא להגיש בקשת ערעור לבית המשפט העליון לאחר התלבטות ובהתייעצות עם בני משפחתו. הוא הוסיף כי אזריה מקווה שהרמטכ"ל ייעתר לבקשתו.

ביום ראשון דחה בית הדין הצבאי על הסף את ערעורו של אזריה והרשיע אותו בהריגה. נשיא בית הדין הצבאי, האלוף דורון פיילס, קבע כי "הרשעת המערער עומדת איתן על אדניה. הירי נעשה ממניע נקמני". הרכב השופטים דחה גם את ערעור התביעה על קלות העונש, ברוב של שלושה מול שני שופטים, והותיר אותו על כנו - 18 חודשי מאסר בפועל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ