ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מלך ירדן נפגש היום (שני) ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. המלך, שהודיע בימים האחרונים על הקצבת מיליון דולר לתמיכה בווקף בירושלים, הגיע במסוק למוקטעה ונועד עם עבאס בלשכתו. 

לשכתו של אבו מאזן דיווחה כי שני המנהיגים נועדו תחילה בארבע עיניים ולאחר מכן בפגישה בה נכחו בכירים משני הצדדים. דוברו של עבאס נביל אבו רודיינה אמר כי "מדובר בביקור חשוב שמהווה המשך לתיאום ההדוק בין הצדדים בכל המישורים". שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי הוסיף כי בפגישה סוכם על הקמת צוות משותף פלסטיני-ירדני להתמודדות עם משברים בעתיד, זאת בעקבות המשבר שהתחולל לאחרונה סביב הר הבית. 

קבלת הפנים ברמאללה, היום. הפעם האחרונה שבה ביקר עבדאללה בעיר היתה ב-2012צילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, אמר בתום הפגישה בין עבדאללה לעבאס כי "השניים הסכימו על כך שהממשל בוושינגטון צריך לקבוע עמדה ברורה לפיה המטרה הסופית של התהליך המדיני היא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' על בסיס פתרון שתי המדינות, וכי חידוש התהליך המדיני מחייב הקפאת בנייה בהתנחלויות, כולל במזרח ירושלים". לדבריו, "קיים תיאום מלא בין עמדות שני המנהיגים".

ערב הגעתו לרמאללה אמר המלך, בפגישה שקיים עם בכירים ירדנים, כי הסוגיה הפלסטינית נמצאת בצומת דרכים והאפשרות להגיע להסדר נעשית קשה יותר. בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות הרשמית פטרא צוטט המלך באומרו כי לא תהיה פריצת דרך בתהליך המדיני אלא אם תהיה מחויבות אמריקאית לתמוך בהסדר למען הקמת מדינה פלסטינית. המלך הדגיש כי ללא השמירה והחסות הירדנית על המקומות הקדושים, וכן העמידה האיתנה של הפלסטינים בירושלים, זכויותיהם של הפלסטינים היו נפגעות.

הפעם האחרונה שבה ביקר עבדאללה ברמאללה היתה ב-2012. ברמאללה ובעמאן מייחסים חשיבות הצהרתית לפגישה היום בעיר. בכיר פלסטיני אמר ל"הארץ" כי "מדובר במסר ברור לישראל שירדן והרשות מתואמים בכל הנושא של ירושלים וגם בעניין המדיני". לדברי הבכיר, הפגישה גם נועדה להעביר מסר פנימי ולרכך את הזעם ברחוב הירדני בעקבות העימותים במסגד אל-אקצא ותקרית הירי בשגרירות, שבה נהרגו שני אזרחים בידי מאבטח ישראלי.

ברשות מודעים גם לכך שהמלך נמנה עם המנהיגים הערבים הבודדים שמקבלים אוזן קשבת בוושינגטון; ועל רקע ההתפתחויות של השבועות האחרונים, ייתכן שיבקשו ממנו להעביר מסרים לבית הלבן על תמונת המצב המדינית.

לפי גורמים פלסטינים, בשבועות האחרונים התהדק התיאום של עבדאללה עם עבאס על רקע משבר הר הבית, והשניים קבעו להיפגש. עבאס החליט שלא יעזוב את הגדה המערבית בתקופה הקרובה כדי לא לתאם עם ישראל את יציאתו. לכן החליט המלך שיגיע לרמאללה – הפעם הראשונה שבה הוא עושה כן כדי להיפגש עם עבאס.

הגורמים הוסיפו שעבדאללה נפגע מהתנהלות ישראל בתקרית הירי בשגרירות. לפני שבוע אמר המלך כי הדרך שבה תטפל ישראל במאבטח שירה בשני האזרחים הירדנים תשליך באופן ישיר על אופי היחסים בין שתי המדינות. הוא מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי האחרון ניצל את המשבר בשגרירות בעמאן לגריפת הון פוליטי אישי.

ביום שישי האחרון הורתה פרקליטות המדינה לאגף החקירות במשטרה לפתוח בבדיקה בעניין תקרית הירי. "הבדיקה המשטרתית תיערך בליווי פרקליטות המדינה ולאור הממצאים שתעלה, תישקל גם האפשרות לפנות לרשויות הירדניות בבקשה לקבל חומרים נוספים", נמסר בהודעת משרד המשפטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ