בית המשפט קיצר את מעצרו של ישראלי מוואדי ערה שנשלח לכלא ללא משפט

השופט החליט לקצר את מעצרו המינהלי של הצעיר מחצי שנה לחודשיים. עם זאת, לפי עורך דינם, הצו הנוגע לשני הישראלים הנוספים שנעצרו עשרה ימים אחרי הפיגוע בהר הבית, ייוותר על כנו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בחיפה קיצר היום (שני) את המעצר המינהלי של הישראלי מוואדי ערה שכלוא ללא משפט מזה שבועיים, משישה חודשים לחודשיים. עם זאת, עו"ד עומר חמאייסי מהמרכז המשפטי אל-מיזאן מסר כי הצו הנוגע לשני ישראלים נוספים המצויים במעצר מינהלי נותר על כנו ותקף לשישה חודשים.

שלושת הצעירים, תושבי ואדי ערה, כלואים ללא משפט מזה שבועיים על פי צו מעצר מינהלי החתום בידי שר הביטחון אביגדור ליברמן. השלושה נעצרו בבתיהם והועברו לחקירה ב–23 ביולי, עשרה ימים אחרי הפיגוע בכניסה להר הבית שביצעו שלושה צעירים מאום אל־פחם ושבו נהרגו שני שוטרי מג"ב. ארבעה ימים אחרי המעצר חתם ליברמן על צו המעצר המינהלי נגד השלושה למשך שישה חודשים.

מימין: השייח ראאד סלאח, יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה וח"כ ג'מאל זחאלקה, היום בבית המשפט המחוזי בחיפה
מימין: השייח ראאד סלאח, יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה וח"כ ג'מאל זחאלקה, היום בבית המשפט המחוזי בחיפה

משפחותיהם של השלושה נחשפו רק בימים האחרונים לעובדה שמדובר בכליאה ללא משפט. במשפחות הסבירו כי השלושה לא היו פעילים או חברים בשום ארגון, מפלגה פוליטית או תנועה דתית, אולם ניהלו אורח חיים דתי.

כליאה ללא משפט של אזרחים ערבים בישראל נחשבת צעד נדיר למדי בשנים האחרונות, ולכן כליאתם של השלושה יחד על רקע הפיגוע בירושלים מעלה חששות בקרב פעילים פוליטיים בחברה הערבית כי מדובר במהלך העלול לחזור על עצמו נגד פעילים או אנשי ציבור, במיוחד על רקע התבטאויות של פוליטיקאים נגד אנשי ציבור ערבים לאחר הפיגוע בירושלים ב–14 ביולי.

בתחילת השנה דווח ב"הארץ" על כליאתו ללא משפט של צעיר בן 20 תושב הכפר כאבול, שהיה כלוא במשך שבעה חודשים. צו המעצר המינהלי הוצא נגד מוחמד חאלד איברהים, טכנאי מחשבים במקצועו, על ידי שר הביטחון ב–6 ביוני בשנה שעברה, והוארך בתחילת השנה בשלושה חודשים. במארס השנה שוחרר איברהים לאחר שבית המשפט המחוזי הורה לשחררו אם לא יוגש נגדו כתב אישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ