באופן חריג: צה"ל נאלץ להכחיש שמועות על מות הרמטכ"ל בהתרסקות האפאצ'י

בשעות לאחר ההתרסקות בדרום נפוצו ברשתות החברתיות דיווחים לפיהם איזנקוט נהרג בתאונה. בעבר השיק צה"ל קמפיין בניסיון למגר את תופעת השמועות בוואטסאפ

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר התרסקות מסוק האפאצ'י אתמול (שני), נפוצו שמועות בדבר המעורבים בתאונה, ופרסומים ברשתות החברתיות דיווחו כי "אישיות בכירה" נהרגה באירוע. לפי אחת מהשמועות שהועברו באפליקציית וואטסאפ, מדובר היה ברמטכ"ל גדי איזנקוט. באופן חריג, נדרש דובר צה"ל להבהיר כי אין זו אמת: "כל שמועה בדבר מותם או פציעתם של מפקדים נוספים באירוע היא אינה נכונה".

בהתרסקות המסוק אמש נהרג רס"ן במילואים דודי (דוד) זהר, וקצין בשירות פעיל נפצע קשה. בשעות לאחר מכן, נפוצה הודעת וואטסאפ לפיה איזנקוט נהרג בהתרסקות, שכוללת את קורות חייו.

הרמטכ"ל איזנקוט בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר, בחודש שעבר
הרמטכ"ל איזנקוט בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

אין זו הפעם הראשונה ששמועות נפוצות בעניין מעורבותם של חיילים, ביניהם גם קצינים בכירים, בתאונות ובתקריות מבצעיות. במהלך הלחימה בעזה במסגרת מבצע "צוק איתן", נפוצו שמועות בדבר מותם של כמה מחיילי חטיבת גולני. הדבר הגיע לכך שלמשפחת חייל מהחטיבה הגיעה הודעה בדבר מות בנם באמצעות הוואטסאפ – שהתבררה כלא נכונה.

בעקבות המקרה, הפיקו בדובר צה"ל קמפיין בניסיון להילחם בשמועות ברשת. "אותו בוקר אני זוכר שכבר רצו שמועות שיש לנו ארבעה הרוגים", תיאר אביו של החייל, כורש אמני, בסרטון שהוציא דובר צה"ל בניסיון למגר את תופעת השמועות בוואטסאפ. "היו המון מחשבות, אשתי פשוט התמוטטה ברגע הזה". בחלק מהמקרים בהם הופצו שמועות, נתפסו ונענשו חיילים מהרבנות הצבאית שפרסמו בוואטסאפ את רשימות החללים.

בצה"ל כתבו אז בעלונים כי "הפצה לא אחראית של שמועות בוואטסאפ וברשתות החברתיות פוגעת באלפי משפחות ומשאירה אצלן צלקת לכל החיים. אל תתנו לשמועות לדפוק בדלת", ביקשו. 

איזנקוט איננו הרמטכ"ל הראשון שנפוצות שמועות על כך שנהרג. גם בקרב בג'נין בשנת 2002 במבצע "חומת מגן" נפוצו שמועות בדבר פגיעתם של הרמטכ"ל דאז, שאול מופז, וסגנו, משה יעלון. גם אז, נדרש דובר צה"ל להבהיר כי מדובר בשמועות שאינן נכונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ