פלסטינים עתרו לבג"ץ בדרישה לפנות את בית המכפלה בחברון

העותרים, בני משפחה המחזיקים בזכויות על הבית, טוענים שהעסקה שחתמו המתנחלים עם אחד מבני המשפחה אינה תקפה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המכפלה בחברון, לפני שבועיים
יותם ברגר
יותם ברגר

עשרה פלסטינים, בני משפחת אבו רג׳ב מחברון שהחזיקה בזכויות על בית המכפלה אליו נכנסו מתנחלים בחודש שעבר, עתרו לבג״ץ בדרישה לפינוי הבית. העתירה מתייחסת לפלישת מתנחלים לבית באפריל 2012, ובמסגרתה מכחישים העותרים את גרסת המתנחלים לפיה רכשו בו זכויות מחלק מבני המשפחה.

המתנחלים, תושבי חברון, טוענים שרכשו את הבית מאחד מבני המשפחה שנעצר מאוחר יותר על ידי הרשות הפלסטינית. בני משפחת אבו רג'ב כופרים בזכותו של האיש למכור את הבית המשפחתי. בעבר קבעה ועדה של המנהל האזרחי כי העסקה נעשתה שלא כדין, אך ועדת הערעורים מתחה ביקורת על ההחלטה והחזירה את הרכישה לדיון נוסף, במסגרתו טרם נמסרה מסקנה. לפני כשבועיים פלשו לבית עשרות מתנחלים אשר שוהים בו מאז, וזוכים לגיבוי של חלק משרי הממשלה וחברי הקואליציה.

בעתירה נכתב כי ״ועדת הערער לא קבעה בשום צורה ואופן כי העסקה כשרה או חוקית, אלא קבעה שאם יינתן ההיתר האמור אזי ממילא עניין כשירות העסקה ידון על ידי הוועדה לרישום ראשון... לאחר פרסום ההחלטה נעשה מסע פרסום מגמתי מצד המתנחלים בכלי התקשורת לפיו ועדת הערער קבעה כי העסקה כשרה וחוקית, דבר שהוא שקרי וחסר שחר״.

העותרים טוענים כי המדינה ״הפרה את החובה המוטלת עליה על פי דין לשמור על הסדר הציבורי במקום מתוקף מעמדה כמי שמחזיק באזור בתפיס הלוחמתית ... התנהלות המשיבים בעת הפלישה של המתנחלים אל הנכס עולה לכדי מחדל חמור ואוזלת יד באכיפה אפקטיבית״.

המתנחלים שוהים בבית למעלה משבועיים, ונציגי המדינה - בהם נציגי משרד הביטחון - מנהלים עמם משא ומתן. השטח הוכרז כשטח צבאי סגור, אולם בפועל איסור הכניסה אליו אינו נאכף ומתנחלים ומבקרים נכנסים ויוצאים ממנו בחופשיות. השופט ניל הנדל הורה למדינה ולמתנחלים להשיב לעתירה עד ל-16.8.

המתנחלים נכנסו לבית לראשונה בערב פסח 2012. במינהל האזרחי החליטו אז שמסמכי הרכישה בעייתיים ושנפלו פגמים בשרשרת הרכישה, ולא נתנו היתר לעסקה. לפי הצווים הצבאיים בשטחים, כל עסקת נדל"ן מחויבת בהיתר מראש מהמפקד הצבאי. בעקבות כך הורה משרד הביטחון על פינוי הבית.

מעמותת "הרחיבי מקום אהלך" המאכלסת את הבניין נמסר בתגובה: "מדובר בעתירה שעומדים מאחוריה ארגוני הטרור הרשות הפלסטינית וחמאס. עתירה זו מופרכת וללא אחיזה במציאות, וזאת בזמן שהמוכרים הערבים כלואים ברמאללה מזה חמש שנים וגזר דין מוות עומד ותלוי כנגדם בעוון מכירת הבית. לגופו של עניין, העסקה קיבלה את כל האישורים הנדרשים לאכלוס הבניין על פי החוק. לבתי הערבים, מגישי העתירה, אין כל רישום בטאבו או אישור זכויות, כך שאם צריך להתקיים דיון, הדיון יהיה נוגע לפינוי בתי הערבים עצמם. כמו שבכל מקום בארץ עם סיום הקנייה מקבל המוכר את המפתח, נכנס לביתו ובזמנו החופשי מסיים את הרישום בטאבו על שמו, כך צריך להיות גם בחברון. דווקא בשבוע בו מציינים 88 שנים לטבח וגירוש קהילת יהודי חברון בפרעות תרפ"ט, אנו מצפים ממשלת ישראל לחזק ולבסס את ההתיישבות היהודית בעיר האבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ