התרסקות האפאצ'י: הצוות דיווח על תקלה חמורה וטס תשע דקות עד שהתרסק

מבדיקה ראשונית של חיל האוויר עולה כי הצוות דיווח על תקלה בהיגוי רוטור הזנב המחייבת נחיתה במסלול ■ בהתרסקות נהרג רב-סרן במילואים דודי (דוד) זהר וטייס נוסף נפצע קשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבדיקה ראשונית שנערכה על ידי מחלקת הבטיחות של חיל האוויר עולה כי צוות מסוק האפאצ'י שהתרסק אמש (שני) סמוך לבסיס רמון שבנגב, דיווח על תקלה ברשת הקשר בתפעול הרוטור האחורי של זנב המסוק. בתאונה נהרג הטייס רב-סרן במילואים דודי (דוד) זהר, איש צוות אוויר, בן 43 מחיפה. טייס נוסף, סגן א', שישב בכיסא האחורי של המסוק נפצע באורח קשה והוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים סורוקה שבבאר שבע.

לאחר הדיווח על התקלה, שמשמעותה מצב חירום, טס הצוות כתשע דקות חזרה לבסיס. תקלה מסוג זה, לפי נהלי חיל האוויר, מחייבת את הגעת המסוק חזרה לכיוון הבסיס הסמוך כדי לנחות במסלול נחיתה, ולא בשטח עפר.

"משהו השתבש במהלך הנחיתה", אמר קצין בכיר בחיל האוויר שאמון על תחום הבטיחות. "מה השתבש ולמה הוא השתבש? בשביל זה תהיה חקירה, שתיתן תשובות יותר טובות", הסביר. לדבריו, התקלה שדיווחו מוגדרת כתקלה חמורה, בה הרוטור של המסוק פועל אך לא ניתן לנהג אותו. "תקלה מסוג זה מחייבת נחיתה על מסלול – אחרת הסיכון גדול בעשרות מונים. אם תנסה לטפל בזה בשטח, הסיכוי שלך לשרוד הוא מאוד נמוך", אמר הקצין. עוד אמר כי הוא אינו זוכר שתקלה מסוג זה התרחשה במערך מסוקי האפאצ'י.

בחודש יוני התגלה סדק בלהב הרוטור האחורי של מסוק "שרף" (אפאצ'י לונגבואו). לאחר גילוי הסדק, נבדקו כלל המסוקים, ולא נמצאה תקלה דומה נוספת, אך בכל זאת הוחלט בחיל האוויר לקרקע את שתי הטייסות שמפעילות מסוקי אפאצ'י. במהלך הבדיקה שנעשתה בחיל האוויר, בשיתוף פעולה עם יצרנית המסוק, הוחלט בחיל להגביל את השימוש בלהבי המסוק, בניסיון למנוע את התפתחות הסדקים. ההתרסקות הנוכחית אירעה במסוק "פתן" (אפאצ'י). אמש הוחלט לקרקע בשנית את המערך.

הקצין, ששהה היום באזור ההתרסקות בבסיס רמון, תיאר כי צוות החקירה עדיין נמצא בשלב איסוף הראיות. עם זאת, מכיוון שהצוות איתר את להבי המסוק כשהם שלמים הוא טוען כי לא מדובר בבעיה שבגינה קורקע המסוק בחודש יוני. "הלהבים של מסוק התאונה נמצאו שלמים, מחוברות למסוק. אז החלק שכשל – שאני עוד לא יודע להגיד מהו – זה לא הלהבים של הרוטור זנב. זו לא הבעיה שממנה חששנו", הוא הסביר. בצה"ל מעריכים כי חקירת התאונה תימשך עוד מספר חודשים. חיל האוויר צפוי לשתף גם גורמים מהצבא האמריקאי, המפעילים גם הם מסוקים מדגם זה.

רק לפני חודש הוחלט בחיל האוויר להשיב לפעילות את מערך המסוקים זה, בתום שלושה שבועות של קרקוע. אז, הסבירו בחיל האוויר כי חרף המלצת יצרנית המסוק, חברת בואינג, שלא לשנות את מדיניות האחזקה של כלי הטיס, בחיל הוחלט להחמיר אף יותר – ולהגביל את השימוש בלהבים כך שלא יבצעו יותר מ-995 שעות טיסה, לעומת 4,600 שעות טיסה שהוגדרו קודם לכן. לאחר ההשבתה הארוכה, ערכו בחיל שיחות עם כל אנשי הצוות בטייסות האפאצ'י, כדי להסביר להם על התהליך שליווה את הבדיקה שנעשתה לאחר גילוי הסדק. "ההתייחסות לסדק היא כאילו הייתה תאונה", הסביר אז קצין בכיר בחיל האוויר.

רב-סרן במילואים זהר נחשב לטייס ותיק ומוערך, והותיר אחריו אשה וארבעה ילדים. "דודי היה גדול מהחיים, איפה שלא תלכו לא תמצאו אדם טוב ממנו. הטוב שבאדם", אמר הבוקר שאול זהר, אחיו של דודי. "זו משפחה נהדרת, עם ארבעה ילדים מופלאים. אנחנו מקבלים המון חיבוקים והרבה תמיכה. זו מכה קשה למדינת ישראל ולנו כמשפחה", אמר.

זהר היה נשוי לגלית, עבד בתפקיד בכיר באלביט והיה האמצעי מבין שלושה אחים. "דודי היה בן 43, בגיל בו המילואים הם לא חובה, ובכל זאת בחר להמשיך להגיע מדי שבוע", סיפר שאול. "הוא אהב את זה, זה היה המקצוע שבו הוא בחר. הוא האמין בכל דבר שעשה – בעבודה, בחינוך של הילדים – לכל דבר שעשה הוא נתן את הלב. הוא היה אבא נפלא, אח נפלא ובן נהדר".

לזהר היכרות קרובה עם משפחתו של סגן א', הטייס שנפצע קשה בתאונה אמש. זהר שירת בטייסת "מגע הקסם" יחד עם תומר גוטרמן, שנהרג בשנת 2003 בעת ששימש כסגן מפקד הטייסת בהתרסקות מטוס תובלה קל מדגם "פשוש", ואף קרא לבנו על שמו של גוטרמן. אחיו של גוטרמן הוא אביו של הטייס הצעיר שנפצע.

באתר יזכור לזכרו של רס"ן גוטרמן מצוטטים דברים שכתב עליו זהר. בין היתר כתב שלא התרגל לכך "שכדי לראות אותך אפשר לבוא בכל שעה, לשבת בשקט ולדבר לאבן. עוד לא התרגלתי לדבר אלייך ולא לקבל תשובה, עוד לא התרגלתי לעובדה שאתה אינך – ותומר, אני גם לא אתרגל". הלוויתו של זהר תיערך היום בשעה 18:30 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ