בית המשפט העליון הקל בעונשו של מחבל בן 13 שביצע פיגוע דקירה בפסגת זאב

השופט מינץ קיצר את מאסרו של אחמד מנאסרה, כיום בן 15, מ-12 שנים לתשע שנים וחצי ונימק זאת גם בגילו הצעיר. עם זאת, נדחתה בקשתו לבטל את הפיצויים לפצועים, בהם בן גילו שנפצע אנושות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחמד מנאסרה בבית המשפט, ב-2015
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט העליון הקל היום (חמישי) בעונשו של אחמד מנאסרה, פלסטיני בן 13 שביצע פיגוע דקירה יחד עם בן דודו בפסגת זאב בירושלים לפני כשנתיים, והפחית את מאסרו מ-12 שנים לתשע שנים וחצי. בפסק הדין של השופט דוד מינץ, שאליו הצטרפו השופטות אסתר חיות וענת ברון, נימק מינץ את ההחלטה בגילו הצעיר של מנאסרה, בחלקו המשני בפיגוע לעומת בן דודו, וכן בחוות דעת של שירותי הרווחה שהמליצו לקצר את תקופת מאסרו.

בית המשפט דחה את ערעורו של מנאסרה על הכרעת הדין והותיר את הרשעתו בשני ניסיונות רצח על כנה. כמו כן, נדחתה בקשתו לבטל את הדרישה לפיצוי בשל היותו קטין ובשל המצוקה הכלכלית של בני משפחתו, ונקבע כי עליו לשלם 80 אלף שקל פיצוי לבחור הישיבה שנדקר ומאה אלף שקל פיצוי לבן ה-13 שנדקר כשרכב על אופניים ונפצע באורח אנוש.

"אכן המערער רקם יחד עם בן דודו תכנית לרצוח חפים מפשע על רקע לאומני ואידיאולוגי", כתב השופט מינץ בהתייחסו להקלה בעונש. "השניים הצטיידו בכלי משחית ופעלו בצוותא להוצאת תכניתם אל הפועל. בשל מעשיהם נגרמו חבלות קשות למתלונן ולילד, שהשלכותיהם הן מבחינה פיזית והן בהיבט הנפשי מלוות אותם מאז האירועים ועד היום".

השופט ציין כי "מעשים חמורים וקשים מסוג זה הנעשים ממניעים לאומניים ואידיאולוגים מחייבים ענישה משמעותית. אלא שבינתיים המערער עבר כברת דרך שיקומית ארוכה כמפורט בתסקירי שירות המבחן, ובאיזון הכולל - נוכח כל האמור לעיל בדבר חלקו באירוע השני, המלצת שירות המבחן וגילו - יש מקום לקצר את תקופת המאסר בפועל ולהעמידה על תשע וחצי שנים חרף 12 השנים שהושתו עליו בבית המשפט המחוזי".

גזר הדין של בית המשפט המחוזי ניתן כשמנאסרה הגיע לגיל 14, משום שבגיל זה ניתן לגזור עליו מאסר בפועל. בית המשפט המחוזי דחה את המלצת שירותי הרווחה להשאירו במוסד שיקומי עד גיל 18, וכיום הוא מרצה את מאסרו בכלא מגידו המיועד לאסירים לביטחוניים.

לפי כתב האישום שבו הורשע מנאסרה, באוקטובר 2015 בעיצומו של גל הטרור פגש את בן דודו חסן בשכונת בית חנינא בירושלים שבה התגוררו. השניים החליטו להפוך לשהידים ולהוציא לפועל פיגוע דקירה נגד יהודים. כל אחד מהנערים הלך לביתו ולקח סכין מטבח, אז הלכו השניים שלושה קילומטרים לכיוון שכונת פסגת זאב.

כשראו צעיר כבן 20 בלבוש חרדי, שלפו את הסכינים שהחביאו מתחת לחולצתם וחסן דקר אותו פעמיים. כשהחל לברוח, רדפו אחריו כשסכינים שלופות בידיהם. מיד לאחר מכן הבחינו השניים בילד כבן 12 רוכב על אופניו. הם התקרבו אליו וחסן דקר אותו בסכין ארבע פעמים. חסן נורה למוות על ידי השוטרים לאחר שלא נענה לקריאותיהם לזרוק את הסכין והמשיך להתקרב לעברם.

מנאסרה הודה במרבית עובדות כתב האישום, אך הסתייג מהקביעה שפעל "במטרה לרצוח", קביעה הנדרשת לשם הוכחת עבירה של ניסיון רצח. הוא טען שאמר לחסן שלא לתקוף את הילד, אך לא הצליח להניא אותו מלעשות כן. בית המשפט המחוזי והעליון קבעו כי אחמד נטל חלק פעיל בשני האירועים, בין היתר בכך שאחז בסכין בזמן שחסן דקר את השניים. מנסארה טען גם בערעורו כי לא התכוון לרצוח, אך טענתו נדחתה. בית המשפט ציין כי הוא גילה חרטה והוריו גינו את מעשיו.

עורכת הדין של מנאסרה, לאה צמל, מסרה בתגובה: "טענו בתוקף שלא היה ניסיון רצח, היה רצון להטיל אימה על יהודים, לקחו בחשבון שיכול להיות שמישהו ייפצע, אבל בטוח שלא היה שום רצון להרוג אדם. לצערנו, הטענה לאכיפה בררנית של התביעה, אל מול של ישראלים שתוקפים ערבים שלא עומדים לדין על ניסיון רצח, נדחתה על ידי בית המשפט העליון. ברור שבית המשפט העליון הרגיש וראה שנעשה פה עוול. הוא אמנם לא הסכים לשנות את הכרעת הדין אבל תחושת העוול אצלו באה לידי ביטוי בהפחתת העונש ואני מברכת על כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ