מעצרו של ראאד סלאח הוארך בשלושה ימים; בית המשפט: דבריו אינם הסתה

השופט קבע כי שחרור סלאח מעורר חשש לשלום הציבור, אך דחה את הטענה כי הסית בהלוויית המחבלים מאום אל-פחם: "אלה פסוקים מהקוראן". המשטרה: "הדרשות שלו מביאות לפיגועים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלאח בבית משפט השלום בראשון לציון, בשבוע שעבר
סלאח בבית משפט השלום בראשון לציון, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

מעצרו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שייח ראאד סלאח, הוארך בשלושה ימים מחשש לפגיעה בשלום הציבור. סלאח נעצר הבוקר בחשד להסתה לטרור. לפי המשטרה, הוא נשא דרשה בהלווייתם של שלושת המחבלים מאום אל-פחם שביצעו את הפיגוע בהר הבית בחודש שעבר, שבה שיבח את המעשה והסית ל"מלחמה על הר הבית".

בהחלטתו אמר שופט בית משפט השלום בראשון לציון מנחם מזרחי כי קיים "יסוד סביר ששחרורו יסכן את שלום הציבור". לאחר שנציג המשטרה הציג בפני השופט את הדברים שאמר סלאח שבהם יש חשד להסתה, אמר השופט כי מדובר במשפטים מהקוראן. "אני מוצא דמיון לטקס האשכבה מדת אחרת אבל זה לא נחשב להסתה", ציין השופט.

לדברי השופט, התבטאויותיו של סלאח כוללות "דברים שונים אך גם משפט כזה או אחר המקיים יסוד סביר שמדובר בהסתה. אני אומר את הדברים בזהירות רבה משום שמדובר בעבירות שקיים חשש שנושקות לזכות החוקתית". השופט לא קיבל את טענת המשטרה כי סלאח עלול לשבש את החקירה ולמחוק את הדברים שאמר, "ולכן עילת המסוכנות היא היחידה להארכת מעצרו". 

נציג המשטרה בדיון השיב כי המשטרה והפרקליטות סבורות שיש בהתבטאויותיו דברי הסתה. "יש לנו מכתב מפרקליטות המדינה שבו ציטוטים של השייח שמדברים בעד עצמם על הסתה", אמר הנציג והוסיף כי "אנחנו סבורים שהדרשות שלו מביאות לידי פיגועים וניסיונות פיגוע לאחר הפיגוע בהר הבית".

סנגורו של סלאח, חאלד זבארקה, אמר כי דבריו של סלאח אינם מהווים הסתה וקרא לבית המשפט לשחררו ממעצר. "נעשה כאן ניסיון לדרוס ברגל גסה את זכותו של השייח למשפט הוגן. השר איוב קרא ואחרים כבר קראו לגרש את השייח וזה הליך מסוכן שפוגע בחופש הביטוי", אמר. "אני חושב שאם בית המשפט יקבל את העמדה של המדינה, הוא למעשה יקבל את הטשטוש בין המותר לאסור וזה מסוכן. הציטוטים שהמשטרה מייחסת לו אין בהם הסתה. אולי כך זה נשמע לאוזניים ישראליות אבל זה בדיוק המקום של חופש הביטוי שאפשר גם להגיד דברים מקוממים שעשויים להביא לשינוי".

השופט גם מתח ביקורת על המשטרה, על כך שהציגה בפניו ציטוטים חלקיים: "במהלך הדיון נחשפתי לראיה שלכאורה מלמדת על אדם ששמע את נאומיו של החשוד ונאום זה הוביל אותו למעשה אלים, דבר שיכול להעיד על מסוכנותו של החשוד. אולם במהלך הדיון התברר שהוצגה בפניי אימרה אחת מתוך רבות של אותו אדם. נראה שאימרה זו מציגה תמונה חלקית וייתכן שמניעים אחרים גרמו לאותו אדם לבצע את הדברים".

בעקבות מעצרו של סלאח, ועדת המעקב של הציבור הערבי התכנסה בשעות אחר הצהריים לישיבת חירום, במסגרתה הוחלט לקיים הפגנה ארצית במחאה על המעצר. בנוסף מתכוונת הוועדה לערוך עצרת מול משרד הביטחון בקרוב. טרם נקבע מועד לאירועים. בנוסף בוחנת הוועדה אפשרות לפנות לארגונים בינלאומיים ולמועצת זכויות האדם במטרה להתריע על המעצרים.

בהודעה שפרסמה טענה הוועדה כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו מסית נגד הציבור הערבי ומנהיגיו בקמפיין מתוקשר... בניסיון נואש להסיט את תשומת הלב מן הפשעים של הכיבוש והעריצות בירושלים הכבושה ובמסגד אל-אקצא".

לטענת הוועדה, התבטאויותיו של השייח לגיטימיות במסגרת חופש הביטוי. "אנו דוחים את מדיניות ההפחדה, החקירות והמעצרים, שמטרתם להשתיק את הציבור הערבי והנהגתו", נכתב בהודעה.

את מעצרו של ראש הפלג הצפוני קשרו בוועדת המעקב לסדרת המעצרים המינהליים בוואדי ערה. שלשום נשלח לכלא צעיר רביעי מוואדי ערה ללא משפט, ובציבור הערבי חוששים שהפיגוע בהר הבית הביא למדיניות חדשה שתביא להגברת השימוש בצווים מינהליים.

אשתו של השייח, כאמלה אחמד מחאג'נה, סיפרה בראיון לרדיו א-שמס המשדר מנצרת כי בעלה לא הופתע מהמעצר הלילה, משום שלדבריה מתנהל נגדו זה זמן מה מסע הסתה בתקשורת הישראלית. עוד סיפרה כי השייח התלווה לחוקרים ללא כל התנגדות, אך הסביר שהוא לא מוכן לדבר מבלי להיוועץ קודם עם סנגוריו וכי הוא מציג את עמדותיו מעל כל במה וללא שום חשש, בהיותו משוכנע באמיתותן.

בעיריית אום אל-פחם פרסמו הודעת גינוי למעצר של השייח, וטענו כי מדובר ב"רדיפה פוליטית והמשך למדיניות המעצרים המינהליים שמטרתם הפחדת הציבור הערבי". חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס למעצרו של סלאח, וכינה אותו מהלך "פרובוקטיבי ופוליטי". 

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר כי "מעצרו המתוקשר של ראאד סלאח, כמו גם המעצרים המינהליים של אזרחים ישראלים, הינם חלק מרדיפה פוליטית, במסגרתה משמשת המשטרה כמשטרה פוליטית בשירות המאבק בחופש הביטוי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ