הכביש שמבשר על הקמת גוש חלמיש

מזה כחודש נאסר על פלסטינים לנסוע בכביש המחבר שלושה כפרים ומחנה פליטים עם רמאללה. תושבי הכפרים חוששים שינותקו מאדמותיהם כפי שקורה במקומות אחרים בגדה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחסום הצבאי ליד חלמיש, השבוע. השלט בערבית מזהיר: "אזור זה שבו אתה נמצא בשליטת היהודים"
המחסום הצבאי ליד חלמיש, השבוע. השלט בערבית מזהיר: "אזור זה שבו אתה נמצא בשליטת היהודים"צילום: נורית פופר/ מחסום

מזה כחודש חוסם צה"ל קטע מכביש 450, שמחבר קבוצה גדולה של כפרים פלסטיניים ממערב לרמאללה, ומתיר את הנסיעה בו רק למתנחלים וישראלים אחרים. החסימה בוצעה לאחר רצח שלושת בני משפחת סלומון בחלמיש, ב-21 ביולי, אך מכיוון שלא הוסרה עד היום חוששים בכפרים שכוונת הצבא והמתנחלים היא לסגור את הכביש לצמיתות בפניהם ולהקשות על הגישה לאדמותיהם.

לחששם יש בסיס מוצק: הן מפני שבצורה דומה נחסמו אזורים רבים אחרים בגדה המערבית בפני פלסטינים, והן מפני שדוברי ההתנחלות מצהירים במפורש על דרישתם להרחיב את חלמיש, כך שקטע מהכביש יהפוך רחוב פנימי בתוכה. להפגנת כוונותיהם מתנחלים הציבו על הכביש החסום שני שלטים וזו לשונם: "אזור זה שבו אתה נמצא הוא בשליטת היהודים. כניסתם של הערבים לאזור זה אסורה בתכלית האיסור ומהווה סכנת חיים לך !".

ביום שלישי נפגשו נציגי הכפרים הנפגעים, ודנו בדרכי פעולה אפשריות. לדבריהם, הם יידעו את המוסדות הרשמיים של הרשות הפלסטינית לגבי ההשלכות המסוכנות של הסגירה. הכביש קיים עוד מזמן המנדט הבריטי, אמר ל"הארץ" פריד חרב, ראש העירייה המאוחדת של ביתיללו, דיר עמאר וג'מאלא. הכביש משרת את כ-10 אלפים תושבי שלושת הכפרים ומחנה הפליטים דיר עמאר - כדרך המקשרת העיקרית לצפון הגדה ולרמאללה. דרכו נוסעים גם תושבי האזור למחסום "החשמונאים" (על אדמות הכפר נעלין), שממנו יוצאים פועלי האזור לעבודה בישראל.

סגירת הכביש חוסמת את הגישה לאלפי דונמים של אדמה חקלאית ומאריכה במאוד את הדרך למקומות עבודה, לימוד ובריאות, אמר חרב. פועלים שעובדים בעיר החדשה "רוואבי", בשכם או בטול כרם, סטודנטים באוניברסיטת ביר זית או א-נג'אח שבשכם, חולים המטופלים בבית חולים בשכונה החדשה "ריחאן" או במרפאות באזור רמאללה – מוסיפים שעה או שעתיים של נסיעה לכל כיוון, כדי להגיע ליעדם ולשוב הביתה. החסימה מקשה על משווקי המזון, ומנתקת את הקשר הישיר עם הכפרים שבצפון הכביש, כמו בית רימא, עבוד ואום ספא. נציגי דיר ניזאם, למשל, שבאו לפגישה שהתקיימה בביתיללו, נסעו כחצי שעה בדרך עוקפת, במקום עשר הדקות שמפרידות בינם לבין הכפר השכן.

החסימה בוצעה באמצעות שער ברזל גדול שקבע צה"ל בקצו הדרומי של כביש 450,ביציאה מהכפר ביתיללו. בצדו הצפוני של הכביש, ליד מעגל התנועה בכניסה להתנחלות חלמיש, הציב צה"ל מחסום מאויש בחיילים שאוסר על מעבר פלסטינים. שלט אזהרה אחד, של המתנחלים, הוצב בצד המחסום המאויש ובסמוך לחיילים. ביציאה הדרום-מזרחית של הכפר דיר ניזאם חסם צה"ל בתל עפר את הכביש הצר הישן, המוביל לכביש מס' 450. שלט האזהרה השני הוצב שם.

מחוץ לשער הברזל ביציאה מביתיללו פרושים כתריסר בתים של תושבי הכפר: עכשיו הם אינם יכולים לנסוע ברכבם אל תוך הכפר, ואינם מורשים לנסוע צפונה ברכבם. רוב אדמות הכפר החקלאיות משתרעות מצפונה לשער החוסם, כולל "זרקת ביתיללו", אזור מעיינות, מערות, מטעים ובריכת שחייה בת שנתיים, שמשמש גם לנופש ושוקק מבקרים בסופי שבוע ובקיץ. ביום שלישי השבוע המקום היה שומם מאדם. רק כמה חקלאים, שלהם בתים בלב השטח החקלאי - נמצאו בו. חרב הזכיר בפגישה שהמסיק מתקרב. "אנשים לא יוכלו לשאת את המצב, אם הגישה שלהם לעצי הזית לא תהיה חופשית", אמר.

במקביל לחסימות צה"ל, הקימו תושבי חלמיש מאחז לצד המחסום המאויש. בגדר ההתנחלות נפרץ פתח, כך שהמעבר ממנה למאחז הוא ישיר - ודרך הכביש החסום לפלסטינים. בימים הראשונים לאחר הפיגוע המתנחלים הציבו במקום מכולה וכמה אוהלים, היום מוצבים בו כבר כשמונה קרוואנים למגורים. המאחז נמצא בשטח השיפוט של חלמיש, והכוונה המפורשת היא להפוך אותו לשכונה לכל דבר.

התוכנית היא להפוך את קטע הכביש שחוצץ בין חלמיש לבין המאחז\השכונה שבהקמה לכביש פנימי של ההתנחלות. כך אומרת מירי מעוז עובדיה, רכזת דוברות חו"ל של ההתנחלות. בשבוע שעבר ראיינו אותה פעילות במחסום ווטש. בראיון המצולם, שהגיע לידי "הארץ", היא אמרה שישנם פתרונות חלופיים לפלסטינים "יש כביש ליד דיר ניזאם שנמצא ממש כמה מטרים מפה, ומזה שבועיים משמש רכבים ערביים שעוברים שם בלי הפרעה. עם קצת השקעה כספית בכביש הזה נוכל להסיט את תוואי הכביש שלא יעבור כל כך קרוב לבתי מגורים (כביש ישן זה חסום, כאמור, וגם אם ייפתח וישודרג הוא אינו מאפשר חופש תנועה לביתיללו ולשאר הכפרים).

"הגבולות המוניציפאליים שלנו גדולים בהרבה (מהשטח הבנוי של חלמיש)", אמרה מעוז עובדיה בראיון המצולם. "לצערנו היינו קצת מוגבלים ביכולת שלנו להתפתח ולבנות, כי אנחנו תלויים גם בהחלטות של הדרג הפוליטי לבנות ביהודה ושומרון, יותר משאר אזורי הארץ.

"עם הפיגוע ספג היישוב מכה קשה ומיותרת, כי מזה זמן רב מדברים על כך שהיישוב צריך להתרחב בתוך הגבולות שמאפשרים לו. למעשה, איפה שאנחנו נמצאים (המאחז, ע"ה) - כל הגבעה הזו עד למכינה הקדם הצבאית, שנקראת צופית, אלו שטחים של היישוב, ובכל מקרה כבר מזמן אנחנו רוצים לבנות פה שכונה. כי יש פה צורך ויש פה חיים ויש פה תושבים שרוצים להתרחב. הכביש שעובר פה ממש מאחורינו חוצץ בין שני האזורים ששייכים ליישוב ובשנה האחרונה נוצל על ידי אנשים בעלי כוונה רעה... להצתה שהוכרה כבעלת רקע לאומני.... התרענו ואמרנו שאין לחכות עד לפעם הבאה, ולצערנו זה מה שקרה לפני שבועיים.

"איננו מוכנים לספוג שוב את הסיכון הזה לחיי התושבים, האזרחים, הילדים שמסתובבים פה ביישוב. ומצד שני, המקום נמצא במילא בתוך הגבול היישוב, ומטבע הדברים אנחנו אמורים והיינו אמורים להתרחב גם לפה ולהקים פה שכונה".

לשאלת המראיינות אירית סגולי ונורית פופר, האם ההרחבה אינה מסכנת עוד יותר את ביטחון התושבים, ענה מעוז עובדיה: "40 שנה לא היה מסוכן בתוך הגבולות. אולי ניסו לפרוץ את הגדר, אבל לא קרה שמחבלים פרצו ותקפו, כפי שקרה עכשיו. "מבחינת הביטחון יש לנו פה משטרה וצבא המופקדים על הביטחון בכל המדינה, פה ובשאר חלקי הארץ. אנו בטוחים שהיכולת לתת לנו ביטחון תכלול גם את השכונה הזו, כשתקום בצורה [מסודרת] יותר, תהיה חלק משטח היישוב והכביש הזה יוסט למקום אחר". כשהמראיינות ציינו שתושבים פלסטינים מתלוננים על עיקוף עצום שעליהם לעשות, אמרה מעוז עובדיה, בהתייחסה לדיר ניזאם: " הוא מסתדר מזה שבוע וחצי, נכון?. לא מדובר בלהפוך סדרי עולם, אלא במקטע כביש שעובר סמוך מדי לבתי התושבים, ומשתמשים בו שוב ושוב כדי לסכן את חיי התושבים". בהתייחסה למאחז, אמרה מעוז עובדיה: "אלו אדמות מדינה ויש תב"ע שצריכה לעבור שלבי אישורים. לכן אנחנו נמצאים פה כבר שבועיים. אם היתה בעיה כלשהי עם הבעלות על הקרקעות לא היינו יכולים להתרחב לפה וגם לא היינו עושים את זה".

דרור אטקס, מ"כרם נבות" החוקר את מדיניות ההתנחלות של ישראל בגדה המערבית, מעריך שסגירת הכביש בפני פלסטינים ובניית המאחז הם חלק מתוכנית גדולה יותר: סגירה קבועה של הכביש תשרת את המטרה הגדולה של יצירת גוש "ישראלי" בין חלמיש ובין נחליאל, שיימתח דרומית, לטלמון ולדולב. בהן, כביש שבעבר שימש את הפלסטינים הפך מזמן כביש "פנימי".

מדו"צ נמסר בתגובה כי בעקבות הפיגוע "נקטו כמה צעדים ביטחוניים, ובין היתר הוחלט בהתאם להערכת המצב הביטחונית לסגור ציר הסמוך ליישוב חלמיש. חסימת הציר אינה מונעת מתושבי הכפרים להגיע אל בתיהם". לגבי השלטים שהציבו המתנחלים והיו במקום ביום שלישי, מסר דו"צ כי "הם אינם עולים בקנה אחד עם דעת המנהל האזרחי וצה"ל ועל כן הוסרו". לגבי המאחז ענה דו"צ ש"הבנייה החדשה בסמוך לחלמיש הינה בתחום תב"ע בתוקף, וסמכויות האכיפה והפיקוח במקום הן בידי מועצה אזורית בנימין". כלומר, ניתן לצפות שהבנייה במאחז וחיבורו לתשתיות יואצו והוא יוכשר רשמית בדיעבד.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ