ממשל טראמפ מנסה למנוע מהאו"ם לפרסם "רשימה שחורה" של חברות שפועלות בהתנחלויות

הוושינגטון פוסט דיווח כי ארה"ב פועלת נגד הקמת מאגר הנתונים של החברות הבינלאומיות שאמור להתפרסם עד סוף השנה. משרד החוץ האמריקאי: החלטות מסוג זה אינן מועילות בקידום הסוגיות הישראליות-פלסטיניות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בהר חומה, 2009. הנציב ביקש ממדינות שיושפעו מהמהלך להגיב עד ה-1 בספטמבר
בנייה בהר חומה, 2009. הנציב ביקש ממדינות שיושפעו מהמהלך להגיב עד ה-1 בספטמברצילום: בלומברג

ממשל טראמפ דוחק באו"ם שלא לפרסם את מה שהוא מכנה "רשימה שחורה" של חברות בינלאומיות שפועלות בהתנחלויות. מקורות דיפלומטיים מסרו לוושינגטון פוסט כי ארה"ב פועלת נגד החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם להקים מאגר נתונים של החברות הללו. ההחלטה עברה בחודש מארס אשתקד תחת התנגדויות מצד וושינגטון וירושלים, שתיארה את הרשימה כצעד ראשון בדרך לחרם אנטי-ישראלי.

בכירים אמריקאים סירבו לפרט אילו חברות כלולות בגרסת הרשימה האחרונה שהועברה לדיפלומטים מארה"ב. עם זאת, מקורות המעורים בתוכן הרשימה אמרו לוושינגטון פוסט כי בטיוטה, שהוכנה בידי המועצה בז'נבה, נמצאות בין היתר חברות אמריקאיות כמו קטרפילר, TripAdvisor, Priceline.com ו-Airbnb. טרם ברור אם הכנת הרשימה הסתיימה.

הנציב העליון של מועצת זכויות האדם של האו"ם, זייד ראאד זייד אל-חוסיין, אמר לבכירים בארה"ב כי הוא מתכוון לפרסם את הרשימה עד סוף השנה. דיפלומטים אמרו לוושינגטון פוסט כי לצורך כך ביקש הנציב לקבל עד ה-1 בספטמבר תגובות ממדינות שבהן יושבות חברות שיושפעו מהמלך.

זייד, דיפלומט מירדן שהיה שגריר ארצו לארה"ב, הסכים בעבר לבקשת וושינגטון לדחות את המהלך. דיפלומטים ממדינות שצפויות להיות מושפעות מהמלך וביקשו להישאר אנונימיים אמרו כי זייד ציין שבכוונתו להוציא לפועל כעת את הכנת הרשימה וטען שמדובר במקור עבור לקוחות ומטיילים.

דוברת משרד החוץ של ארה"ב הת'ר נאורט אמרה כי "ארה"ב התנגדה בנחרצות להחלטה זאת מההתחלה" וכן נלחמה נגדה בעבר בכמה גופים שונים של האו"ם. "החלטות מסוג זה אינן מועילות ולא עושות דבר כדי לקדם את הסוגיות הישראליות-פלסטיניות", ציינה.

נוארט הוסיפה כי ארה"ב הצטרפה לישראל בניסיונה למנוע מימון של האו"ם לעבודה על מאגר הנתונים. "הבהרנו את התנגדותנו בנוגע ליצירת מאגר הנתונים של עסקים שפועלים בהתנחלויות הישראליות בשטחים הכבושים, אנחנו לא השתתפנו ולא נשתתף ביצירה או בתרומה לתוכנו", אמרה.

בהוראה ליצירת הרשימה, מועצת האו"ם התבססה על חמישים שנות הכיבוש הישראלי בגדה המערבית ומזרח ירושלים ו"השלכות ההתנחלויות הישראליות על הזכויות החברתיות, פוליטיות, כלכליות וחברתיות של הפלסטינים". המועצה הטילה על משרדו של זייד להפיק, "מאגר נתונים של כל החברות והעסקים המעורבים", בפעילות בהתנחלויות. הרשימה תעודכן בכל שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ