תושב אום אל-פחם מואשם כי סייע למחבלים לתכנן ולבצע את הפיגוע בהר הבית

לפי כתב האישום, ג'בארין, בן 34, היה מקורב לשלושת המחבלים, שוחח עמם על כוונתם לבצע פיגוע ירי, סייע להם להסליק את הנשק במסגד והסיע אותם לאוטובוס בדרך לירושלים כשהם חמושים

נעה שפיגל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
גילי כהן

הפרקליטות הגישה הבוקר (חמישי) כתב אישום נגד אמג'ד ג'בארין, תושב אום אל-פחם בן 34, בגין סיוע למחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית בחודש שעבר. ג'בארין מואשם כי סייע למחבלים לתכנן את הפיגוע, עזר להם להסליק את כלי הנשק במסגד בעיר לפני הפיגוע והסיע אותם לאוטובוס שבו נסעו לירושלים.

כתב האישום, שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה באמצעות עורכות הדין שלי זאבי-ברזילי ומאיה מצליח, מייחס לג'בארין עבירות של סיוע לרצח, סיוע לחבלה של ממש, פעולה בנשק למטרת טרור, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש מהלכי חקירה.

אמג'ד ג'בארין בבית המשפט המחוזי בחיפה, היום
אמג'ד ג'בארין בבית המשפט המחוזי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

הפיגוע התרחש ביום שישי, 14.7, כאשר הגיעו שלושת המחבלים ואדם נוסף שסייע להם באוטובוס מצפון הארץ וירדו ממנו בעיר העתיקה בירושלים. הארבעה נכנסו למתחם בנפרד, ובשלב כלשהו פתחו השלושה באש לעבר שוטרים, ירו למוות בשניים מהם, פצעו אדם נוסף באורח בינוני, ונורו למוות.

מעובדות כתב האישום עולה כי ג'בארין הוא קרוב משפחה של אחד מהמחבלים ומכר של השניים האחרים. לפי האישום, הוא היה מודע לתוכנית הפיגוע כבר בשלביה המוקדמים ואף התווכח עם המחבלים במהלך הרמדאן על יעד הפיגוע. "מוחמד הציע לבצע את הפיגוע לעבר מתנחל יהודי, ואילו חאמד הציע לבצע את הפיגוע במתחם אל-אקצא שבהר הבית בירושלים", נכתב בכתב האישום. "מוחמד התנגד להצעתו של חאמד בטענה כי יהיה קשה לבצע פיגוע ירי בירושלים, במיוחד באזור מתחם אל-אקצא, אולם לבסוף הגיעו להסכמה כי פיגוע הירי יתבצע באל-אקצא, כשהנאשם מודע לכך שמדובר בתכנון לבצע מעשה טרור שייצא אל הפועל מתוך מניע דתי, לאומני או אידאולוגי".

ג'בארין נעצר במסגרת חקירת הפיגוע, ולפי הודעת השב"כ וכמצוין בכתב האישום, המחבלים הציעו לו להצטרף אליהם לבצע את הפיגוע כמה פעמים והוא סירב. לפי חקירת שב"כ, כהכנה לפיגוע ביצעו שלושת המחבלים כמה אימוני ירי בנשק ליד אום אל-פחם, כאשר אמג'ד סייע להם בפעילותם. 

מכתב האישום עולה כי כחלק מההכנה לפיגוע נסע ג'בארין עם שניים מהמחבלים להר הבית, שם ראה כי הם בוחנים את מצלמות האבטחה. בערב הפיגוע הוא ראה אותם מתחמשים בנשק מסוג קרל גוסטב במסגד "אלמלסאא" באום אל-פחם לקראת ביצוע הפיגוע. השב"כ מציין כי כלי הנשק הוסתר בארון בתוך המסגד, שם שימש אחד המחבלים כמואזין וכאחראי ניקיון. 

לאחר מכן, כך על פי כתב האישום, ג'בארין הסיע את המחבלים לנקודת ההסעה בעיר ביודעו כי הם יוצאים לבצע את הפיגוע, כשהם חמושים בכלי הנשק. טרם ההסעה מסרו המחבלים לנאשם את חפציהם האישיים וביקשו שיחזיר אותם לבני משפחותיהם. לאחר הפיגוע הוא החביא את החפצים במקום מסתור ובהמשך אף תכנן להעלים את סרטי מצלמות האבטחה במסגד, וכן מחק את מספרי הטלפון של המחבלים ממכשיר הטלפון הנייד שלו, במטרה להעלים ראיות ולהסתיר את קשריו למחבלים.

מהשב"כ נמסר כי המסגד שבו הוסתר הנשק מזוהה עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, וכך גם מבצעי הפיגוע. בהודעת הארגון נמסר כי ראאד סלאח, ראש הפלג שנשא דברים בהלווייתם של השלושה, נחקר בימים אלה בגין חשד להסתה בשל התבטאותו.

עו"ד עומר חמיאיסי, המייצג את הנאשם יחד עם עו"ד רמזי כתילאת, אמר בתום הדיון להארכת המעצר של ג'בארין כי מרשו "לא הגיע לירושלים ולא השתתף" עם המחבלים בפיגוע. הוא הוסיף כי "לפי עיון ראשון, אפשר לראות שהמדינה אומרת שהוא דחה הצעות להצטרף לפיגוע". לדבריו, הם טרם למדו את חומרי החקירה, וכשיסיימו לעשות זאת ינהלו את התיק בהתאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ