השייח ראאד סלאח מואשם בהסתה לטרור

ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית נעצר בשבוע שעבר לאחר שלפי המשטרה הוא שיבח את הפיגוע בהר הבית והסית לאלימות בהלוויית שלושת המחבלים מאום אל-פחם

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלאח בהארכת מעצרו בשבוע שעבר
סלאח בהארכת מעצרו בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

הפרקליטות הגישה היום (חמישי) כתב אישום לבית משפט השלום בחיפה נגד ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, בגין הסתה לטרור. בשבוע שעבר נעצר סלאח לאחר שלפי המשטרה, הוא נשא דרשה בהלווייתם של שלושת המחבלים מאום אל-פחם שביצעו את הפיגוע בהר הבית בחודש שעבר. בדרשה זו, לפי המשטרה, שיבח סלאח את הפיגוע והסית ל"מלחמה על הר הבית".

בתחילת הדיון היום, פנה ראש הפלג הצפוני לקהל בית המשפט, ואמר: "בית המשפט הישראלי שופט אותי על האיסלאם שלי". כתב האישום נגדו כולל ארבעה אישומים הנוגעים להתבטאויותיו לאחר הפיגוע בהר הבית.

האישום הראשון הוא תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת, ומתואר בו סרטון שהעלה סלאח לדף הפייסבוק שלו, שבו הוא נראה נואם ומציג בין היתר את תוכנו של הספר "תורת המלך", ככזה המתיר דמם של ילדים פלסטינים. לדבריו בסרטון, מדיניות הכיבוש הישראלי לאורך השנים הכריזה מלחמה על הילדות הפלסטינית. 

באישומים הבאים מואשם סלאח בהסתה לטרור בעקבות נאום שנשא בתפילת יום שישי, נאום שנשא בלווית המחבלים מאום אל-פחם ונאום נוסף בתפילה שנערכה במגרש הכדורגל באום אל-פחם. 

לפי כתב האישום, באחד הנאומים אמר סלאח כי "במהלך השבוע שעבר הקריבו המראבטון והמראבטאת שמונה שהידים, השבח לאל, בעזרת השם... עד עכשיו בעזרת האל שמונה שהידים, 1,100 פצועים, מאות עצורים, רק אתמול נעצרו 120 מראביטון ונפצעו 110".

עוד נכתב בכתב האישום כי "תיעוד מוסרט של הנאום הועלה לרשת האינטרנט וזכה ל-10,097 צפיות, 461 סימני חיבוב, 65 סימני אהבה, 22 סימני עצב, 188 תגובות, ו-42 שיתופים", ונכתב כי "במעשיו האמורים לעיל, פרסם הנאשם דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור, תמיכה בו או הזדהות עמו, ועל פי תוכנו של הפרסום והנסיבות שבהן פורסם יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה טרור".

הפרקליטות ביקשה לעצור את סלאח עד תום ההליכים וציינה כי הוא השתחרר רק השנה מעונש מאסר בגין הרשעה בעבירות דומות וכי תלוי נגדו מאסר על תנאי לתקופה של שמונה חודשים. "מהאמור לעיל עולה כי המשיב, חרף תקופת המאסר שריצה ועל אף קיומו של מאסר על תנאי נגדו, ממשיך בהתנהלותו ובהשמעת התבטאויות מסיתות שיש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה טרור. האמור מלמד על מידת המסוכנות הגבוהה הנשקפת מהמשיב, ועל הסיכוי הממשי להישנות עבירות דומות מצדו", נכתב בבקשה. מעצרו הוארך עד להחלטה אחרת, והדיון בנושא יתקיים ביום שני.

עשרות אנשים הגיעו לדיון בבית משפט בהארכת המעצר של סלאח, בהם גם יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל מוחמד ברכה. "על פניו, כל ההאשמות נוגעות לחופש הדיבור והביטוי וחופש הדת", אמר. "זהו משפט פוליטי שמכוון אישית נגד השייח סלאח והאוכלוסייה הערבית כולה על מנת להפליל את הפעילות הפוליטית. האוכלוסייה הערבית ומנהיגיה לעולם לא ידברו בתוך הקונצנזוס הציוני, ומי שבונה על זה, בונה על אשליות. אנחנו נהיה נאמנים לזהות שלנו, לאינטרסים של העם שלנו ולציבור שלנו. על כן, אנחנו רואים בהגשת כתב האישום מעשה חמור שנועד לסתום פיות. השייח סלאח נמצא במורל גבוה, ואנחנו נעמוד לצידו בכל מצב".

"אנחנו חושבים שההתבטאויות הן בגדר חופש הביטוי", אמר עו"ד עומר חמאיסי המייצג את סלאח יחד עם עו"ד אביגדור פלדמן. "השייח לא חוזר בו. הוא אמר פסוקים מהקוראן והכל נתון לפרשנות אם זה האיסלאם או הסתה".

מוועדת המעקב של הציבור הערבי נמסר לאחר מעצרו כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו מסית נגד הציבור הערבי ומנהיגיו בקמפיין מתוקשר". זאת, לדבריה "בניסיון נואש להסיט את תשומת הלב מן הפשעים של הכיבוש והעריצות בירושלים הכבושה ובמסגד אל-אקצא". לטענת הוועדה, התבטאויותיו של השייח לגיטימיות במסגרת חופש הביטוי. "אנו דוחים את מדיניות ההפחדה, החקירות והמעצרים, שמטרתם להשתיק את הציבור הערבי והנהגתו", נכתב בהודעה.

בינואר שוחרר סלאח ממאסר, אחרי שריצה תשעה חודשים בגין הסתה לאלימות בדרשה שנשא בשכונת ואדי אל-ג'וז במזרח ירושלים שנים קודם לכן. ב-2015 הכריז הקבינט המדיני-ביטחוני על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל כהתאחדות בלתי מותרת. רוב מוסדות התנועה, כולל עמותות וארגונים אזרחיים, נסגרו. משמעות ההכרזה היא שכל גוף או אדם שישתייך לארגון זה מכאן ואילך, וכל אדם שייתן לארגון שירות או יפעל במסגרתו, יעבור עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונש מאסר. בנוסף, ניתן יהיה להחרים כל רכוש השייך לארגון.

הבוקר הוגש כתב אישום נגד אמג'ד ג'בארין בגין סיוע למחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית בחודש שעבר. מהשב"כ נמסר כי המסגד שבו הוסתר הנשק מזוהה עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, וכך גם מבצעי הפיגוע.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ