ליברמן למשפחות שאול וגולדין: "אסור לחזור על הטעות בעסקת שליט"

שר הביטחון הגיב על הביקורת שמתחו עליו משפחות החיילים שגופותיהם נמצאות בעזה בעקבות התפטרות האחראי על המגעים להשבתם. שמחה גולדין: "ליברמן אימץ את העמדה שלנו באופן מגמתי"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן, בחודש שעבר
ליברמן, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב היום (ראשון) על הביקורת שמתחו עליו משפחות החיילים שגופותיהם מוחזקות בעזה, אורון שאול והדר גולדין, בשל התפטרות האחראי על המשא ומתן להשיבם, ליאור לוטן. בהודעתו לתקשורת כתב ליברמן כי אסור לחזור על הטעות בעסקת שליט, שבמסגרתה שוחררו יותר מ-1,000 מחבלים.

"מקבל בהבנה ובאהבה את הביקורת של משפחות גולדין ושאול, וממשיך להיות מחויב באופן אישי להשבתם לישראל של הדר ואורון ושל אזרחינו המוחזקים ברצועת עזה בניגוד לדין הבינלאומי", כתב ליברמן. "עם זאת, אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט. באותה עסקה שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סנוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה. אותו סנוואר שמציב כיום דרישות נוקשות שלא מאפשרות להתקדם לעסקה כלשהי".

שמחה גולדין, אביו של הדר, תקף היום במסיבת עיתונאים את ליברמן: "בהודעה שפרסם שר הביטחון ליברמן אפילו אנחנו הצלחנו למצוא נקודת אור. ליברמן למעשה מאמץ את הגישה שלנו ורוצה לשנות את המשוואה של הסכמים מול אויבים להשבת חיילים ואזרחים. לצערי, ליברמן אימץ את העמדה שלנו באופן חלקי ומגמתי". גולדין הוסיף: "גם אנחנו שותפים לדעה שישראל חתמה בעבר על הסכמים מופרכים ומנופחים, אבל ללא הפעלת לחץ על החמאס לעולם לא נגיע לארץ המובטחת. ליברמן מכיר היטב את העמדה שלנו. הסיבה שהוא לא מאמץ אותה היא שיש למדינת ישראל שר ביטחון חלש ופחדן. הוא טוב בדיבורים, חלש במעשים".

גולדין הוסיף כי "הגיע הזמן ליישם את החלטות הקבינט שהתקבלו בינואר האחרון: לא להחזיר גופות מחבלי חמאס, להפסיק ביקורים של משפחות אסירים בבתי הכלא ואת תנאי הדה-לוקס של אסירי חמאס בבתי הכלא בישראל. הגיע הזמן לשים סוף לקייטנה הזו".

זהבה שאול, אמו של אורון, אמרה היום בתגובה לדברי ליברמן כי "לתפארת מדינת ישראל ששר הביטחון שלה, העומד בראש המערכת הצבאית, מעודד הפקרה של חיילי צה"ל. לצערנו, שר הביטחון לא הפנים עדיין שחוסר המעש בהחזרת חיילי צה"ל, שהגנו על אזרחי המדינה שישבו 50 יום במקלטים, גורמות לרוב הדומם במדינת ישראל לא לשלוח את ילדיהם לשרת ביחידות קרביות".

בשבועות הקרובים ייפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו וליברמן כדי לדון בזהות מחליפו של לוטן. לוטן התפטר בשבוע שעבר לאחר שהוביל את המאמצים להשבת גופות החיילים והאזרחים הישראלים שבשבי בעזה שלוש שנים. גורמים שמעורים במגעים שניהל לוטן אמרו כי הוא החליט להתפטר אחרי שבתקופה האחרונה הבין כי המגעים עם חמאס נקלעו למבוי סתום, וכי מרחב התמרון שהדרג המדיני מאפשר לו במגעים אלה מצומצם מאוד.

משפחתו של הדר גולדין אמרה בתגובה להתפטרות כי "מאחורי המילים 'הממשלה עושה הכל בכדי להשיב את הדר ואורון' ניצבת מציאות עגומה שבה לא נעשה דבר על מנת להחזיר את הבנים. אנו דורשים מנתניהו וליברמן למנות מחליף בדחיפות".

בהודעתו היום, אמר ליברמן כי 202 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו מאז על ידי מערכת הביטחון על מעורבות בטרור, מתוכם 111 עדיין נמצאים בכלא הישראלי; וכן כי שבעה ישראלים נרצחו במעורבות ישירה או עקיפה של משוחררי אותה עסקה.

מסיבה זו, לדברי שר הביטחון, "לפני מינוי מחליף לליאור לוטן, חשוב לאמץ את דו"ח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל". ב-2012 המליצה ועדת שמגר להקשיח עמדות במשא ומתן על שחרור שבויים ולא לשחרר עשרות או אלפי אסירים ביטחוניים בתמורה לשבוי ישראלי אחד. מאז הונחו ההמלצות הן טרם אומצו על ידי הממשלה או הקבינט. בעבר הסתייגו משפחות גולדין ושאול מהדו"ח.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ