נתניהו למזכ"ל האו"ם: הארגון לא צריך לקבל את בניית מפעלי הטילים של איראן בסוריה ובלבנון

בפגישתם היום ביקש אנטוניו גוטרש מראש הממשלה לפעול לשיפור הכלכלה הפלסטינית. לנשיא ריבלין אמר המזכ"ל כי "הקריאה להשמדת ישראל היא אנטישמיות מודרנית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגוטרש במשרד ראש הממשלה, היום

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, נפגש היום בצהריים (שני) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפתח פגישתם, האשים נתניהו את איראן בהפיכת סוריה ל"בסיס צבאי כחלק ממטרתה המוצהרת להשמדת ישראל". לדבריו, "איראן בונה אתרים לייצור טילים מונחים מדויקים בסוריה ובלבנון, וזו עובדה שישראל לא יכולה לקבל, זו עובדה שהאו"ם לא צריך לקבל".

בפגישתם ביקש גוטרש מנתניהו לפעול לשיפור הכלכלה הפלסטינית כחלק ממאמצי חידושו של התהליך המדיני. "התהליך צריך להוביל לשיפור הכלכלה והצרכים החברתיים של הפלסטינים כדי שיבינו שהשלום שווה", אמר.

הוא ציין כי כמה מכשולים עומדים בפני חידוש המשא ומתן, בהם הבנייה בהתנחלויות מצדה של ישראל, אי-גינוי הטרור מצד הרשות הפלסטינית וההפרדה הקיימת בין רצועת עזה לגדה המערבית. "יש לי שאיפה גדולה לשלום והבנה שמדובר בתהליך פוליטי סבוך. ישראל השיגה תוצאות כלכליות מדהימות, אך גם הפלסטינים צריכים שיפור בכלכלתם", אמר גוטרש. 

לדברי גוטרש, בכוונתו לפעול לחיזוק פעילותו של ארגון יוניפי"ל בדרום לבנון כדי לסייע בהגנה על צרכיה הביטחוניים של ישראל. "אעשה כל שביכולתי לוודא שיוניפי"ל ימלא את המנדט שלו", אמר גוטרש לנתניהו. לדבריו, "אני מבין את הדאגות הביטחוניות של ישראל. הקריאה להשמדתה של ישראל אינה מקובלת מבחינתי".

מוקדם יותר נפגש המזכ"ל עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. בדבריו קרא הנשיא למזכ"ל האו"ם לפעול למיגור האפליה נגד ישראל בחלקים מסוימים באו"ם.  "למרבה הצער, בכל הסובב את אזורנו, אנו עדים בימים אלה לכמה מסוכנת התמוטטות מדינת הלאום", אמר הנשיא ריבלין. "אנחנו רואים במו עינינו אסונות הומניטאריים נוראיים, בהם המדינה חלשה מדי ולא מסוגלת לסייע לעמה. דווקא מפני שרעיון מדינת הלאום מושרש עמוק בערכי האו"ם ועקרונותיו, אני קורא לך, אדוני המזכ"ל, לפעול לסיום האפליה נגד ישראל בחלקים מהארגון שאתה עומד בראשו".

״אני רוצה להבטיח לך, אדוני הנשיא, כי בתקופת כהונתי בכוונתי להדגיש את ערכי השוויון והאובייקטיביות שאנו מחויבים להם בין כל המדינות החברות באו״ם", ענה לו המזכ"ל גוטרש. "אני מאמין שהקריאה להשמדת ישראל היא אנטישמיות מודרנית. אני יודע כי תמיד נהיה כנים מאוד בדיאלוג עם מדינת ישראל ובניסיונות שלנו למצוא את הדרך לשלום באזור, ובאותה נשימה נמשיך לוודא כי האנטישמיות לא תצלח וכי שוויון לכל המדינות יכובד״.

הנשיא ריבלין ומזכ"ל האו"ם גוטרש שמבכן הנשיא בירושלים, היוםצילום: רונן זבולון/רויטרס

לקראת הצהריים המזכ"ל צפוי לפגוש את שר הביטחון אביגדור ליברמן, אחרי שנפגש עם רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין.

מחר צפוי גוטרש להגיע לרשות הפלסטינית ולהיפגש עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בפגישה צפויה לעלות לדיון החלטתו של הנשיא הפלסטיני להגביל את מימון החשמל לרצועת עזה, שהובילה לפגיעה קשה באספקת החשמל לרצועה. למחרת יבקר המזכ"ל בעזה.

בתום סיורו ברצועה גוטרש צפוי להגיע גם ליישובי עוטף עזה ולהיפגש עם תושבי האזור. המזכ"ל צפוי להיפגש גם עם נציגי צה"ל, בהם סגן הרמטכ"ל, ראש אמ"ן ומתאם הפעולות בשטחים.

גוטרש ייפגש בעת ביקורו בישראל גם עם בני משפחות נעדרים ישראלים ברצועת עזה, אולם הוא לא צפוי למלא תפקיד פעיל בפתרון המשבר כיוון שאינו מקיים קשרים עם חמאס ואינו אמור להפגש עם נציגים רשמיים של הארגון בעת ביקורו ברצועה.

המזכ"ל גוטרש ביד ושם, הבוקר צילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

מזכ"ל האו"ם נחת אמש בישראל לביקור ראשון מאז מונה לתפקידו בינואר. לאחר נחיתתו הוא נפגש עם ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון, השוהה גם הוא בישראל. השניים שוחחו על הידרדרות המשבר ההומניטארי ברצועת עזה ועל האפשרויות לקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. הבוקר הוא ביקר ביד ושם והניח זר באוהל יזכור. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ