צה"ל גיבה פעילות חיילים עם ילדי מבקשי מקלט

פעילים בדרום תל אביב צילמו חיילים מגרעין נח"ל משחקים על ילדים באזור. בצבא אישרו את ההתנדבות, אף שהגדירו את הפעילות דרך עמותת אליפלט ככזו שנוגדת את הוראות חיל החינוך

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל גיבה אתמול (שני) את החיילים שהתנדבו עם ילדי מבקשי מקלט בתל אביב ואמר כי פעילותם היתה באישור. מדובר בבני גרעין נח"ל המוצבים במקום בשלב פרק המשימה שלהם ומתגוררים אף הם בדרום תל אביב.

אתמול בשעות הבוקר הועלה לפייסבוק סרטון וידיאו המתעד חיילים מגרעין נח"ל כאשר הם משחקים עם ילדי מבקשי מקלט בשעות הערב בדרום תל אביב. הסרטון הראה את החיילים משחקים עם הילדים – מציירים עמם ורוקדים איתם לשירי "מקרנה". מצלמיו, תושבי השכונה, לא אהבו את הפעילות החברתית של החיילים והחלו להתווכח עמם בנושא.

"את לא מתביישת? את רבה איתי, אזרחית ישראל?", קראה מצלמת הסרטון לאחת החיילות, שהשיבה שגם היא שירתה בשירות קרבי. "זה השירות הצבאי?", שאלה. "אתם יודעים שהמצב פה רגיש, אז למה אתם באים לפה לטפל בהם?", נשמע בסרטון. אחד החיילים הגיב לה ואמר "המפקד שלי כאן, אני כאן כחלק מהשירות הצבאי שלי", והתרחק מהמקום. 

התנדבות חיילי צה"ל עם ילדי מבקשי מקלט עוררה סערה בשנה שעברה. על רקע ביקורת מצד תושבי שכונות בדרום ופעילי ימין, הנחה אשתקד מפקד בה"ד המודיעין, קצין בדרגת אל"מ, להשהות את פעילות ההתנדבות עם העמותה, שבמסגרתה חיילים מהבסיס הגיעו לשחק עם הילדים בגן שעשועים בדרום תל אביב. שפי פז, מהארגון "החזית לשחרור דרום תל אביב", שתיעדה את ביקור החיילים בשנה שעברה, פנתה אז אל סגן שר הביטחון, אלי בן דהן. הוא הבטיח לה כי "המראות האלה לא יישנו יותר", ופנה ללשכת הרמטכ"ל. בצה"ל השיבו כי תיבחן רשימת הארגונים המותרים להתנדבות.

תושבי דרום תל אביב נסמכים על דבריו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהבהיר לבכירי הצבא לפני כשנה שהוא סבור שיש לבטל את ההתנדבויות במסגרת עמותת אליפלט, שבהן חיילים הגיעו לשחק עם ילדי מבקשי מקלט בגני שעשועים. בצה"ל ענו לשאלת "הארץ" כי פעילותם של החיילים מגרעין הנח"ל אינה קשורה לעמותת אליפלט.

צה"ל לא השיב מפורשות לשאלת "הארץ" אם חיל החינוך מתיר התנדבות במסגרת עמותת אליפלט. עם זאת, בתשובתו נמסר כי ההתנדבות מתאפשרת בכל ארגון מוכר שאינו פוליטי, ושעוסק בנושאים "שאינם מעוררי מחלוקת" בחברה הישראלית. בצה"ל מגדירים את הפעילות דרך עמותת אליפלט ככזו שנוגדת את הוראות חיל החינוך.

מדובר צה"ל נמסר בנושא: "החיילים הינם חיילי גרעין נח"ל המתגוררים בשכונת שפירא ונמצאים בפרק השני של שירותם – תקופת התרומה לקהילה והמעורבות החברתית. באירוע זה הועברה פעילות לילדי שכונת שפירא בגינה הציבורית, ללא קשר למוצאם של המשתתפים בפעילות. פעילות הגרעין בשכונה אושרה על ידי משרד הביטחון, משרד החינוך ועיריית תל אביב-יפו. אין קשר בין המקרה המתואר בפעילות זו להתנדבויות חיילים בשירות בעמותות שונות".

עוד נמסר כי "חיל החינוך הגדיר קריטריונים סדורים לאישור מוסד או ארגון להתנדבות בקהילה. הקריטריונים קובעים כי על המוסד או הארגון להיות ללא כוונת רווח, מוכר ונתמך על ידי משרד ממשלתי או רשות מקומית והפעילות בו מתבצעת על פי החוק. על המוסד או הארגון להיות נטולי זיקה פוליטית, שאינם עוסקים בנושא שנוי במחלוקת בחברה הישראלית ושפעילותם אינה מנוגדת למדיניות והחלטת הממשלה. בנוסף על כך, ההתנדבות תבוצע אך ורק במקום הפועל על פי החוק ועומד בדרישות בטיחות ובטחון אישי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ