אחרי שמונה חודשים: שגריר ישראל במצרים חזר לקהיר

לפי מקורות בקהיר, השגריר דוד גוברין חזר היום יחד עם צוותו למצרים. זאת, לאחר שבדצמבר שב לישראל עקב איום ביטחוני. משרד החוץ סירב להתייחס לנושא

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שגריר ישראל במצרים חזר היום (שלישי) לקהיר, שמונה חודשים לאחר שהוא וצוותו עזבו לישראל בשל איום ביטחוני. כך פורסם בסוכנות הידיעות אי פי. משרד החוץ הישראלי סירב להתייחס לנושא. 

לדברי מקורות בנמל התעופה הבינלאומי של קהיר, שביקשו להישאר בעילום שם כיוון שהם לא רשאים לדבר עם התקשורת, השגריר דוד גוברין טס היום בחזרה לקהיר יחד עם שמונה אנשי צוותו.

ההפגנות מול שגרירות ישראל בקהיר, 2011צילום: אתר פאנט

השגרירות במרכז קהיר נטושה מאז אמצע דצמבר האחרון - פרק הזמן הארוך ביותר שבו עמדה לא מאוישת, מאז החתימה על הסכם השלום בין ישראל למצרים לפני כמעט 40 שנה. הסיבה להחזרת השגריר מקהיר בשנה שעברה היתה ביטחונית, ככל הנראה על רקע התרעה על פיגוע. מאז לא אוישה מחדש, בין היתר בשל גרירת רגליים מצד מצרים בנוגע לסידורי הביטחון הנדרשים. 

בדיון מיוחד שהתקיים בכנסת בתחילת החודש, אמרו נציגים של המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה כי המשך תקין של היחסים הביטחוניים עם מצרים חשוב יותר לראש הממשלה בנימין נתניהו מאשר איוש מחודש של השגרירות. נציגי צה"ל ומשרד החוץ הביעו דאגה מכך שהיקף היחסים עם מצרים הצטמצם מאוד מאז עזיבת הסגל הדיפלומטי את השגרירות. כמה ימים לאחר מכן נפגשה משלחת מישראל עם בכירים במצרים כדי לסכם עם אנשי ביטחון מצרים את סידורי האבטחה שיאפשרו לפתוח מחדש את שגרירות ישראל במדינה.

מאז ההתקפה על שגרירות ישראל בקהיר ב-2011, אז פרצו אליה מפגינים, חל צמצום הנוכחות הישראלית בה עד לפינוי השגרירות לפני שמונה חודשים. בתחילה שהו הדיפלומטים הישראלים בקהיר שלושה-ארבעה ימים בשבוע בלבד ועבדו מתוך בית השגריר. במשך ארבע שנים קיימה ישראל מגעים עם מצרים על פתיחת השגרירות במיקום חלופי ללא תוצאות.

ח"כ קסניה סבטלובה, חברת ועדת חוץ וביטחון, בירכה היום על המהלך. "היחסים הביטחוניים שמתקיימים עם ממשלו של א-סיסי הם חשובים, אך לא די בהם. ישנו משקל רב גם ליחסים הדיפלומטיים בין המדינות. בעוד זמן קצר נציין 40 שנים לביקור סאדאת בישראל, ובהקשר זה עלינו למצות את הדרכים ליישום החזון שלו ושל בגין לשיפור יחסים ממשי בין המדינות, והדרך לכך לא עוברת רק במשרד הביטחון. אני מקווה שהחזרת השגריר תפתח צוהר להרחבת היחסים בין המדינות בתחומים נוספים כמו מסחר ואקדמיה, שבשנים האחרונות נעלמו כמעט כליל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ