הארץ
שר הביטחון ליברמן בביקור בפיקוד צפון, 2016
שר הביטחון ליברמן בביקור בפיקוד צפון, 2016צילום: אריאל חרמוני / משר
הארץ

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (חמישי) כי ישראל "תעשה הכל על מנת שלא לאפשר קיום פרוזדור שיעי מאיראן לדמשק". ליברמן סירב להתיחס ישירות לדיווחים לפיהם צה"ל תקף הלילה מתקן לייצור נשק בסוריה ואמר: "אני לא פרשן לענייני סוריה".

בראיון לרדיו 100FM הוסיף שר הביטחון כי קיומו של פרוזדור כזה מאיים על מדינות נוספות. "זה לא רק אינטרס ישראלי, ואני מציעה שלא ניקח הכל על עצמנו. זה איום על כוחות הקואליציה האמריקאית באזור. מי שבמידה רבה מובילות את סוגית הביטחון בתוך עיראק אלו ארה"ב, ירדן וגורמים אחרים", אמר.

על רקע התקיפה בסוריה הבוקר הוסיף שר הביטחון הוסיף כי "במשך כמעט שש שנים יש כל יום פיצוצים והרוגים, זה עניינים בלבד ולא עניינינו. עניינינו לדאוג לביטחוננו וזה מה שאנחנו עושים. אנחנו לא מחפשים הרפתקאות, לא רוצים להיגרר לקטטה כזאת או אחרת, אבל אנחנו מוכנים ונחושים להגן על עצמנו ולהבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".

ליברמן ציין כי ישראל ערוכה לשינוי המצב מול סוריה. "אנחנו לוקחים בחשבון תמיד, לאורך כל השנים, כל אפשרות, כל אופציה, במזרח התיכון שלצערי יש לה היתכנות", אמר.

מוקדם יותר היום נפגש הנשיא ראובן ריבלין עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בברלין, ואמר לה כי "תשתית הנשק בה מתחמש חיזבאללה תחייב את מדינת ישראל להגיב". ריבלין ציין כי איראן מובילה את התבססות הציר השיעי בסוריה ובמזרח התיכון וכי דבר זה מהווה איום ישיר על מדינת ישראל ועל היציבות באזור. באופן זה, הדגיש הנשיא, עלולה איראן "לדרדר את האזור כולו למלחמה".

לפי צבא סוריה, ישראל תקפה הלילה מתקן ביטחוני סמוך לעיר אל-מסיאף שבמחוז חמה. צבא המשטר ציין כי בתקיפה נהרגו שני חיילים וכן נגרם נזק רב. על פי דיווחים בתקשורת בסוריה, מדובר במתקן לפיתוח נשק כימי אשר מספק כלי נשק לצבא אסד ולחיזבאללה. מדובר בתקיפה חריגה, וראשונה מאז הסכם הפסקת האש שהושג בין המשטר הסורי למורדים ביולי האחרון. 

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, העומד בראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, כתב בטוויטר כי "התקיפה המדווחת הלילה אינה שגרתית. מדובר במרכז צבאי-מדעי סורי בו מפתחים ומייצרים, בין השאר, טילים מדויקים, אשר חלקם במערכה הבאה יהיה משמעותי". לדברי ידלין, "המפעל שהותקף מייצר גם נשק כימי וחביות נפץ שהרגו אלפי אזרחים סורים. אם התקיפה ישראלית, זו סופסוף אמירה מוסרית ישראלית על הטבח בסוריה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ