נתניהו הזמין פעילים נגד מבקשי מקלט לוועדת שרים; בכירי משרדי הממשלה לא הורשו להיכנס

בין היתר, הזמין רה"מ לוועדה "להתמודדות עם תופעת המסתננים הבלתי חוקיים" את מארגני ההפגנה מול ביתה של נשיאת העליון. לדיון לא הוזמנו תושבי דרום ת"א שאינם נאבקים במבקשי המקלט

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בסיור בדרום תל אביב, בשבוע שעבר
אילן ליאור

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן הערב (חמישי) לוועדת השרים החדשה "להתמודדות עם תופעת המסתננים הבלתי חוקיים" פעילים נגד מבקשי המקלט, אך מנע את כניסתם של בכירים במשרדי הממשלה.

בדיון הראשון של הוועדה השתתפו כמה שרים, בכירי לשכת ראש הממשלה, קומץ נציגי דרום תל אביב ופעילים נגד מבקשי מקלט, שארגנו את ההפגנות מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. לישיבה, שארכה כשעה, הוזמנו גם נציגים של משרדי ממשלה – בהם בכירים ממשרדי המשפטים, החוץ והאוצר וכן רשות האוכלוסין וההגירה – אולם הם לא הורשו להיכנס אליה. לדיון לא הוזמנו ראש העיר תל אביב רון חולדאי, בכירי עירייה, תושבי שכונות דרום העיר שאינם נמנים עם מובילי המאבק נגד מבקשי מקלט או נציגים של ארגוני זכויות אדם.

"בגלל הנסיעה שלי לחוץ לארץ, אני רציתי לקיים את המפגש הזה", אמר נתניהו בפתח הישיבה. ראש הממשלה ציין כי יעדו המרכזי הוא להוציא כמה שיותר מבקשי מקלט מישראל. "אין להם זכות להיות פה, הם לא צריכים להיות פה, ובעזרת המאמץ שנעשה כאן במשותף, חלק לא מבוטל מהם לא יהיו", אמר.

"הפתרון החשוב ביותר והראשון שאנחנו נתמקד בו זה הוצאת האנשים. לא נוכל להוציא את כולם, אבל הוצאנו כבר קרוב ל-20 אלף ואנחנו נצטרך להשלים את המלאכה הזאת עם לפחות מספר דומה, ואולי אפילו מעבר", אמר ראש הממשלה. בשבוע האחרון ביקר נתניהו פעמיים בדרום תל אביב, לראשונה זה שנים רבות.

בהודעת משרד ראש הממשלה נמסר כי "התושבים הביעו תסכול מכך שבתל אביב פועלות עמותות רבות שמסייעות למסתננים, וכן על פעילות האכיפה, שלטענתם אינה מספקת – גם מול עסקים המעסיקים מסתננים בלתי חוקיים. הועלתה דרישה מהשרים לחוקק חוק יסוד ההגירה ולא להסתפק בחקיקת חוקים בלבד. בדיון עלה נושא חוק הפיקדון למסתננים, ובדרכים שיאפשרו הוצאה מרצון של מסתננים בלתי חוקיים".

דיון נכחו כמה פעילים בולטים נגד מבקשי מקלט, בהם שפי פז, חברת ליכוד ותושבת שכונת שפירא, שיזמה את ההפגנות מול ביתה של נאור ונוהגת לתקוף בחריפות את עבודת ארגוני זכויות האדם, התקשורת ובית המשפט העליון. פז מובילה מאבק נגד ילדיהם של מבקשי מקלט, מוחה נגד הקמת מוסדות חינוך עבורם ונגד השימוש שהם עושים בגינות ציבוריות בדרום העיר. בראיון ל"הארץ" באפריל בשנה שעברה סיפרה על המאבק: "אחד הדברים שהצעתי במאבק ונתקל בהתנגדות היה להוציא סטיקר 'אני גזענית גאה'. גם המצאתי ביטוי שנקרא גנ"פים — גזענים, נאצים, פשיסטים. זה לא כל כך תפס, אבל אני קוראת לעצמי גנ"פית. באמצעות האימוץ של המילים האלה אתה הורס אותן. קוראים לי כנופיה? אז אני אהיה כנופיה".

בדיון נכחה גם שותפתה למאבק תושבת שכונת התקווה אילה סינואני וכן אחד מיוזמי חוק הפיקדון למבקשי מקלט יהונתן יעקובוביץ, שכלל לא מתגורר בתל אביב. בנוסף, השתתפו בישיבה כמה פעילים שמתגוררים בשכונות ללא ריכוזי מבקשי מקלט: תושב כפר שלם וחבר מועצת העיר תל אביב מטעם הליכוד ארנון גלעדי, תושבת קרית שלום וחברת מועצת העיר תל אביב סוזי כהן צמח וכן יו"ר סניף הליכוד ביד אליהו עובד חוגי שגר בגבול גבעתיים.

חוגי, שמופיע לעתים קרובות בוועדות הכנסת, מרבה לתקוף את מבקשי המקלט, ארגוני זכויות האדם והתקשורת. השבוע כתב בדף הפייסבוק שלו: "על ממשלה ישראל לקחת את החלטה של בג"ץ בנושא המסתננים ולזרוק אותה לפח אשפה, כמו כן לעשות בדיקה פסיכיאטרית לשופטים".

חוגי התייחס לביקורת שהושמעה בגין הסיור שערך ראש הממשלה בדרום תל אביב, בו נישקה אמה של אחת הפעילות את ידו וכתב: "אני עובד חוגי, עיראקי גרה, פונה לכל האשכנזים הגזענים, ולספרדים המשתכנזים: מה לעשות שעדות המזרח הם אנשים חמים... מי שלא נאה לו שישתה את האקונומיקה של מני נפתלי".

בין היתר השתתפו בישיבה גם שר הפנים אריה דרעי, שרת המשפטים איילת שקד, שר המדע אופיר אקוניס, שר הכלכלה אלי כהן, סגן שר האוצר יצחק כהן, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, ראש לשכת ראש הממשלה יואב הורוביץ ודובר ראש הממשלה בועז סטמבלר.

משרד ראש הממשלה מסר בתגובה בשם מזכירות הממשלה: "הדיון היום בסוגיית המסתננים הבלתי חוקיים היה אמור להיות מחולק לשניים: דיון שרים יחד עם נציגות תושבים ולאחר מכן התושבים היו אמורים לצאת והפקידים היו אמורים להיכנס לדיון ולהשמיע את עמדותיהם. בשל התארכות הדיון הראשון, הדיון עם הפקידות המקצועית יתקיים מיד לאחר ראש השנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ