נתניהו לשרי הקבינט: טראמפ מכין תוכנית שלום והוא נחוש לקדמה - מדיני ביטחוני - הארץ

נתניהו לשרי הקבינט: טראמפ מכין תוכנית שלום והוא נחוש לקדמה

לדברי שרים שהשתתפו בישיבה, רה"מ סקר את פגישותיו בניו יורק עם טראמפ וא-סיסי. נתניהו: "טראמפ משדר רצינות". השליח גרינבלט יבוא היום לישראל כדי להמשיך בשיחות עם שני הצדדים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טראמפ ונתניהו לפני פגישתם בניו יורק, בשבוע שעבר
טראמפ ונתניהו לפני פגישתם בניו יורק, בשבוע שעברצילום: BRENDAN SMIALOWSKI/אי־אף־
ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש (ראשון) כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עובד על תוכנית שלום לקידום הסכם בין ישראל לפלסטינים. נתניהו, שאמר את הדברים בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, הוסיף כי התרשם בפגישה עם טראמפ בניו יורק בשבוע שעבר כי האחרון נחוש מאוד לקדם את התוכנית. על רקע הדברים, השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט יבוא היום לישראל כדי להמשיך בשיחות עם שני הצדדים.

שרים שהשתתפו בישיבת הקבינט וביקשו לשמור על עילום שם אמרו כי נתניהו סקר בישיבה את פרטי נסיעתו המדינית לאמריקה הלטינית ולעצרת האו"ם בניו יורק, ובייחוד את פגישותיו עם טראמפועם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי.

"אין ספק שהנושא הפלסטיני הוא נושא כבד וחשוב אצל טראמפ", אמר נתניהו בישיבת הקבינט לפי אותם שרים. "טראמפ משדר רצינות בעניין הזה. האמריקאים מכינים תוכנית, ואני הצגתי לנשיא את העמדות שלנו. טראמפ מאוד נחוש והוא רוצה להשיג את הדיל האולטימטיבי".

פקיד בכיר בבית הלבן אמר כי גרינבלט יבוא היום לישראל ויקיים שיחות עם בכירים ישראלים ופלסטינים בירושלים וברמאללה בהמשך לפגישות שקיים הנשיא טראמפ עם נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) בניו יורק.

"לנשיא טראמפ היו פגישות מועילות עם ראש הממשלה נתניהו והנשיא עבאס באו"ם", אמר הפקיד הבכיר בבית הלבן. "גרינבלט בא לישראל כדי להמשיך את השיחות בנושא תהליך השלום. הפגישות שיקיים הן חלק מהמגעים השקטים והקבועים של הממשל בעניין השלום".

בפגישתם בשולי העצרת הכללית של האו"ם ביום רביעי האחרון אמר טראמפ לעבאס כי הבית הלבן עובד על יוזמת שלום אמריקאית חדשה, אולם זקוק לזמן נוסף כדי לגבש אותה. מקורות פלסטיניים ואמריקאיים המעורים בתוכן הפגישה אמרו כי טראמפ ביקש מעבאס לתת לו זמן נוסף לגבש את יוזמת השלום ולא לנקוט צעדים שיקשו לקדם את המהלך.

פקידים פלסטינים בכירים אמרו כי בעקבות הפגישה מצפים בהנהגה הפלסטינית שהבית הלבן יציג כבר בשבועות הקרובים יוזמה או נייר עמדה בכל הנוגע לחידוש התהליך המדיני. פקיד בכיר בבית הלבן אמר כי יועציו של הנשיא שעוסקים בנושא הישראלי-פלסטיני, ובראשם ג'ארד קושנר וגרינבלט, ממשיכים להתקדם באופן עקבי בשיחותיהם עם הצדדים.  לדברי הפקיד, השניים אינם סבורים שיש טעם בהצבת לוחות זמנים מלאכותיים או שרירותיים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ