שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האו"ם מזהיר 150 חברות הפועלות בהתנחלויות שיוכנסו לרשימה שחורה; חלקן הודיעו שייצאו מישראל

הנציב העליון לזכויות האדם הודיע לחברות מישראל ומהעולם שהן עלולות להיכנס לרשימת חברות הפועלות בניגוד לחוק הבינלאומי. בכיר ישראלי: החברות אינן מבחינות בין ישראל להתנחלויות ומפסיקות לפעול בארץ

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אזור התעשייה במישור אדומים, ב-2014
אזור התעשייה במישור אדומים, ב-2014צילום: אמיל סלמן
ברק רביד
ברק רביד

הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם, הנסיך הירדני זייד בן-ראיד אל-חוסיין, החל לשגר לפני כשבועיים מכתבי אזהרה לכ-150 חברות מישראל ומרחבי העולם, שבהם עדכן כי הוא עומד להכניסן ל"רשימה שחורה" של חברות שפועלות בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים – כך אמרו ל"הארץ" פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים מערביים. לפי מידע שהגיע לידי ישראל, כמה מהחברות הזרות כבר השיבו לנציב כי הן אינן מתכוונות לחדש חוזים קיימים בישראל או לחתום חוזים חדשים.

הפקידים הישראלים הבכירים, שביקשו להישאר בעילום שם בשל הרגישות המדינית, ציינו כי במכתבים, שעותקים שלהם הגיעו לידי ממשלת ישראל, כתב נציב זכויות האדם של האו"ם כי בשל פעילות אותן חברות "בשטחים הפלסטיניים הכבושים", הן עלולות להיכנס לרשימה שמגבש האו"ם של חברות "הפועלות בניגוד לחוק הבינלאומי ובניגוד להחלטות האו"ם". הפקידים הבכירים הוסיפו כי במכתבים ביקש נציב זכויות האדם של האו"ם מאותן חברות להעביר לו התייחסות והבהרות לגבי פעילותן בהתנחלויות.

לדברי דיפלומט מערבי, שביקש גם הוא להישאר בעילום שם, יותר ממחצית מכ-150 החברות שהוזהרו הן ישראליות, כ-30 הן מארה"ב והיתר הן ממדינות כגרמניה, דרום קוריאה ונורבגיה. הדיפלומט המערבי הוסיף כי נציב זכויות האדם שלח מכתבי אזהרה דומים גם למשרדי החוץ של כמה מהמדינות שמהן פועלות החברות שעלולות להיכנס לרשימה השחורה.

בסוף אוגוסט דיווח הוושינגטון פוסט כי עם החברות האמריקאיות שאמורות להיכנס לרשימה נמנות קטרפילר, טריפאדווייזר ו-Airbnb. לפי אותו דיווח, ממשל טראמפ פעל מול הנציב לזכויות אדם בניסיון למנוע את פרסום הרשימה. לפני כשבועיים דווח בחדשות ערוץ 2 כי הרשימה צפויה לכלול כמה מהחברות הגדולות במשק הישראלי ובהן טבע, בנק הפועלים, בנק לאומי, בזק, אלביט, קוקה קולה, אפריקה-ישראל, IDB, אגד, מקורות ונטפים.

הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם אל-חוסין במסיבת עיתונאים בז'נבה, בחודש שעבר
הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם אל-חוסין במסיבת עיתונאים בז'נבה, בחודש שעברצילום: DENIS BALIBOUSE/רויטרס

פקידים ישראלים בכירים אמרו כי החשש הישראלי ש"הרשימה השחורה" תביא למשיכת השקעות או לצמצום פעילות של חברות זרות בישראל כבר מתחיל להתממש. לדבריהם, למשרד לעניינים אסטרטגיים (הממונה על המאבק בחרמות על ישראל) ולמשרד הכלכלה הגיעו דיווחים שלפיהם כמה חברות בינלאומיות שקיבלו מכתבי אזהרה מהנציב לזכויות אדם הבהירו לו במכתבי תשובה כי אינן מתכוונות לחדש חוזים קיימים או לחתום על חוזים חדשים בישראל. "החברות האלה לא מסוגלות לבצע הבחנה בין ישראל לבין ההתנחלויות ולכן מפסיקות לגמרי את הפעילות", אמר פקיד ישראלי בכיר. "חברות זרות לא ישקיעו במשהו שמריח מבעיות פוליטיות, וזה עלול להפוך לכדור שלג".

צוות בין-משרדי שכולל נציגים ממשרד החוץ, המשרד לעניינים אסטרטגיים, משרד המשפטים ומשרד הכלכלה עדיין פועל כדי לנסות ולמנוע את פרסום "הרשימה השחורה". עם זאת, ההערכה בקרב רוב הגורמים הממשלתיים היא שמדובר במהלך בלתי נמנע ושהרשימה תפורסם עד סוף חודש דצמבר. בניסיון למזער את נזקי הפרסום, מנסה ישראל לקיים שיח עם החברות הזרות ולהעביר להן מסר שלפיו הרשימה אינה מחייבת וחסרת משמעות. במקביל מבקשת ישראל לקיים מגעים עם ממשלות זרות ולהבהיר להן כי שימוש ברשימה משמעותו שיתוף פעולה עם חרם נגד ישראל.

במארס 2016 אימצה המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה את הצעת ההחלטה שקידמו הרשות הפלסטינית ומדינות ערב, שלפיה יגבש הנציב העליון לזכויות אדם רשימה (Database) של כל החברות הישראליות והבינלאומיות שפעילות באופן ישיר או עקיף בהתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן. ההחלטה עברה חרף לחצים כבדים מצד ארה"ב, שביקשה לרכך את הנוסח שלה. גם ניסיון של האיחוד האירופי להגיע לעסקה עם הפלסטינים, שתאפשר את הסרת הסעיף העוסק בגיבוש הרשימה השחורה תמורת תמיכה של כל מדינות אירופה בשאר סעיפי ההחלטה, נכשל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ