למרות החשד לשחיתות, ממשלת גרמניה אישרה את עסקת הצוללות

גרמניה עדכנה את ישראל על אישור מזכר ההבנות, ובשבועות הקרובים הוא ייחתם על ידי שני הצדדים. הנוסח מותיר אפשרות לבטל את העסקה אם תתגלה שחיתות בקרב מקבלי ההחלטות בישראל

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוללות הנבנות עבור חיל הים הישראלי במספנות תיסנקרופ בקייל, ב-2013
ברק רביד - צרובה

ממשלת גרמניה אישרה את נוסח מזכר ההבנות לעסקת הצוללות עם ישראל, כך לפי גורמים ישראלים המעורים בנושא שביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית. גרמניה עדכנה את ישראל לגבי אישור נוסח מזכר ההבנות ובשבועות הקרובים הוא ייחתם על ידי נציגים משני הצדדים. 

על האישור הגרמני למזכר ההבנות דווח לראשונה ב-ynet. הגורמים הישראלים ציינו כי במסגרת נוסח מזכר ההבנות המעודכן הוכנס סעיף לפיו גרמניה שומרת לעצמה את הזכות לעצור את העסקה ואף לבטלה אם החקירה שמתנהלת בישראל חתת השם "תיק 3000" תגלה כי היה דופי פלילי בהתנהלות דרג מקבלי ההחלטות או הפקידות הבכירה.

החתימה על מזכר ההבנות בין ישראל לגרמניה היתה אמורה להתקיים לקראת סוף 2016, אולם שטף הפרסומים בתקשורת הישראלית והגרמנית וכן הבדיקות והחקירות של רשויות אכיפת החוק בשתי המדינות הקפיאו את התהליך. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי לשכת ראש הממשלה פנתה כמה פעמים ללשכת קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בבקשה לחתום על מזכר ההבנות, אולם בכל פעם נענתה כי העיתוי אינו מתאים. בחודש יוני פורסם ב"דר שפיגל" כי המועצה לביטחון לאומי בגרמניה אישרה את מכירת הצוללות לישראל.

לפני כחודשיים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי העסקה תתממש לאחר שתסתיים חקירת המשטרה בנושא. "העניינים יתבהרו ואני מאמין שהעסקה תצא לפועל", אמר נתניהו. "הם מחכים לראות איך החקירה תיגמר. אחרי שהחקירה תיגמר, זה ייחתם".

פרשת הצוללות עוסקת בחשד לשחיתות בשתי עסקאות שישראל ביצעה מול החברה הגרמנית תיסנקרופ, במסגרתן נרכשו שלוש צוללות וארבע ספינות טילים להגנה על אסדות הגז בעלות של קרוב לשני מיליארד אירו. בחודש יולי חתם איש העסקים מיקי גנור, ששימש כמתווך בעסקה בין מדינת ישראל לחברת תיסנקרופ, על הסכם עד מדינה שלפיו ירצה שנת מאסר בפועל וישלם קנס בסך עשרה מיליון שקלים. במסגרת הפרשה נחקרו בכירים רבים במערכת הביטחון, ביניהם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום והמשנה לראש המועצה לביטחון לאומי אבריאל בר יוסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ