פיצוץ המנהרה, כפי שנראה מרצועת עזה
פיצוץ המנהרה, כפי שנראה מרצועת עזהצילום: ללא קרדיט

צה"ל הפציץ בצהריים (שני) מנהרה התקפית של ארגון הג'יהאד האיסלאמי שנחפרה מתוך רצועת עזה לשטח ישראל, סמוך לקיבוץ כיסופים. באירוע נהרגו שישה אנשים - חמישה מתוכם הם פעילי ארגון הג'יהאד האיסלאמי, ביניהם מפקד החטיבה האמצעית, ערפאת אבו מורשד, וסגנו חסן אבו חסנין. מסבאח א-שביר, הפעיל ביחידת העילית של גדודי אל-קסאם בחמאס נהרג גם הוא. במקביל נמשכים החיפושים אחרי נעדרים נוספים בתוך המנהרה.

מארגון הג'יהאד האיסלאמי נמסר בתגובה לאירוע, בו נפצעו ארבעה פלסטינים נוספים: "אנו בוחנים את כל האופציות לתגובה בעקבות התקיפה הישראלית, ולא נוותר על זכות התגובה. על ממשלת הטרור הציוני להבין שאנו לא מקלים ראש בזכותנו להגן על אדמתנו ועל העם הפלסטיני". מוועדות ההתנגדות העממית ברצועת עזה נאמר כי "המתקפה של ישראל היא פשע, ולכוחות ההתנגדות הזכות להשתמש בכל האמצעים והדרכים העומדים לרשותם כדי להגיב על פשע זה". מגדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד, נמסר שזו "הכריזה על כוננות כללית בשורתיה".

מפקד החטיבה האמצעית בג'יהאד, ערפאת אבו מורשד
מפקד החטיבה האמצעית בג'יהאד, ערפאת אבו מורשד

פעיל חמאס ברצועת עזה אמר ל"הארץ" כי המצרים מקיימים מגעים מול ראשי הפלגים, בעיקר מול חמאס והג'יהאד האיסלאמי, במטרה למנוע הסלמה. לפיו, במצרים יש חשש כבד שתגובה תביא לקריסת מאמצי הפיוס.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר מוקדם יותר כי המנהרה אותרה בקרבת הגדר מול העיר חאן יונס, כשהיתה בשלבי בנייה. בעקבות הפיצוץ נפרשו סוללות כיפת ברזל בדרום. צה"ל העביר הנחיה לחקלאים העובדים בסמוך לגדר להפסיק את עבודתם. לפי גורמים במועצה האזורית אשכול, במהלך הלילה תתקיים הערכת מצב מחודשת לגבי תוקף ההנחיה. 

מקורות פלסטינים בעזה טענו כי התקיפה נעשתה בידי חיל האוויר, אולם לדברי שר הביטחון אביגדור ליברמן הפיצוץ נעשה באופן מבוקר. המנהרה אותרה באמצעות טכנולוגיים באזור שבו טרם הוקם הקיר לחסימת המנהרות, שבבנייתו עוסקת מערכת הביטחון בחודשים האחרונים. מנליס הגדיר את חפירת המנהרה כ"הפרה בוטה של הריבונות הישראלית" שחייבה תגובה צבאית. לדבריו, צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל פעילות הנעשית ברצועה ומעריך כי הארגון היה מודע לחפירת המנהרה. 

מנליס הדגיש כי פניה של ישראל אינן להסלמה וכי אין לה שום אינטרס בעימות צבאי ברצועה. הוא הוסיף כי לצה"ל היתה היכרות טובה עם תוואי המנהרה ולא נשקפה ממנה סכנה מיידית, אולם בתום הערכת מצב הוחלט כי כדי למנוע סיכון מוטב להקדים ולתקוף אותה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "מי שמנסה לפגוע בנו אנחנו פוגעים בו. אנחנו רואים בחמאס אחראי לכל ניסיון לפגיעה בריבונות שיוצאת משטחו על ידי אנשים שכפופים לסמכותו".

ליברמן מסר היום כי "לפני שעה קלה פיקוד דרום ביצע פיצוץ מבוקר של מנהרת טרור שחדרה לשטחנו מול חאן יונס. אדגיש שהפיצוץ נערך בשטח שלנו וחפירתה בשטחנו היא הפרה בוטה של הכללים המקובלים. למרות הפיוס, רצועת עזה נשארה ממלכת הטרור". הוא ציין כי התקיפה היא תוצאה של פריצת דרך טכנולוגית והוסיף כי לישראל "אין עניין בהסלמה. בשום שלב לא נשקף איום מהמנהרה לתושבי עוטף עזה".

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר ל"הארץ" כי צה"ל לא עדכן אותו מבעוד מועד בנוגע למציאת המנהרה וכי הוא אינו יודע מתי היא נמצאה. "אין הנחיות מיוחדות לתושבים", הוסיף. מנהלת הקליטה של הקיבוץ, דנה דהרי, מסרה אף היא כי תושבי הקיבוץ לא עודכנו לגבי מציאת המנהרה וכי בסמוך לשעה 12:45 החלה סדרת פיצוצים שנשמעו ברחבי הקיבוץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ