פרשנות

ישראל לא ממהרת לעשות את העבודה המלוכלכת עבור סעודיה

חרף הצהרותיו של נסראללה ותקוותיה של ריאד, נראה שבישראל לא מעוניינים בהתלקחות צבאית בלבנון ■ יירוט המל"ט ברמת הגולן מעיד: משטר אסד המתאושש צובר ביטחון עצמי

עמוס הראל
עמוס הראל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומכי חיזבאללה צופים בנאומו של נסראללה בדרום ביירות, אתמול
תומכי חיזבאללה צופים בנאומו של נסראללה בדרום ביירות, אתמולצילום: Bilal Hussein/אי־פי
עמוס הראל
עמוס הראל

המנהיג הראשון לנצל את הטענות שסעודיה מבקשת לדחוף את ישראל לעימות צבאי חדש בלבנון הוא גם הקורא המסור ביותר של התקשורת הישראלית והזרה - מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. בנאום ששודר אתמול (שישי) בתחנות הטלוויזיה הלבנוניות טען נסראללה כי הסעודים הכריזו מלחמה על לבנון וחיזבאללה, והזהיר את ישראל שלא להתערב בנעשה, פן תשלם מחיר כבד.

לצופים מישראל נראה נסראללה לחוץ שלא כרגיל והטון שלו נשמע כמעט יבבני. דאגתו מפני מהלכים ישראלים עתידיים אינה חופפת את טענותיו היהירות מהעבר, כאילו החברה הישראלית היא בסך הכל "קורי עכביש" שדינם להתמוטט תחת לחץ הערבים. נדמה שהמשבר שחוללו הסעודים בלבנון, עם תכתיב ההתפטרות שכפו על ראש ממשלת לבנון, סעד אל־חרירי, תפס גם את מנהיג חיזבאללה לא מוכן.

אבל נסראללה אינו נראה כמנהיג היחיד ששקע כאן במשהו גדול מכפי מידותיו. גם ההימור הסעודי ניכר, ואין שום ודאות שהקו התוקפני שמנהיגה הממלכה יסתיים בהצלחה, למרות הצהרות התמיכה הנלהבות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. משרד החוץ האמריקאי, בהודעה רשמית, היה הרבה פחות נלהב; ההודעה קראה להחזרת חרירי לתפקידו והזהירה מדינות זרות - כלומר איראן, אך גם סעודיה - מפני התערבות בענייניה של לבנון.

בינתיים פרסם וושינגטון פוסט פרטים נרחבים על פרשת ההתפטרות, שמהם משתמע כי חרירי אכן הופעל כבובה סעודית. ההודעה הוכתבה לו במפגש בוקר שאליו הובא בהפתעה בארמון המלך, ולאחריה הוא הועבר לווילה במתחם מלון "ריץ קרלטון" בריאד (שבו מוחזקים גם הנסיכים ואילי העסקים, עצורי הטיהור של סוף השבוע שעבר), בהשגחת שירותי הביטחון של הממלכה.

ישראל, לבד מהתקפה פומבית על איראן, לפני שבוע, אינה מתייחסת להתפטרות. אף דובר רשמי גם לא הגיב להאשמות ולהערכות, כאילו נרקם כאן מהלך משותף, סעודי־ישראלי, נגד איראן וחיזבאללה בלבנון. מנגד, גם לא ננקטו שום צעדים להגברת הכוננות בצפון, שעשויים היו להעיד כאילו צה"ל נערך למהלך יזום.

כרגע נראה שהסעודים הם שאולי מעוניינים בכך, בעוד שלישראל אין אינטרס ישיר בהתלקחות צבאית. כדאי להזכיר כי סעודיה כבר בנתה על פעולה צבאית ישראלית פעמיים בעבר - בתקוותה לתקיפה של אתרי הגרעין באיראן, ואחר כך להתערבות צה"ל נגד משטר אסד במלחמת האזרחים בסוריה - ובשתיהן התבדתה. ועדיין, המהלכים הסעודיים הנמרצים מוסיפים למתח בזירה תזזיתית ממילא, שבה ישראל וחיזבאללה נמצאים לעתים קרובות במרחק שתי טעויות הדדיות ממלחמה.

סדרת המהלכים הסעודיים התקבלה בהפתעה מסוימת במערכת הביטחון הישראלית, ובהפתעה גדולה יותר בקרב שרים בקבינט, שאינם עוקבים אחר פרטי הפרטים של ההתפתחויות היומיומיות. חוסר היציבות הבסיסי באזור, מספר השחקנים המעורבים וקצב האירועים יוצרים קושי מובנה עבור המנתחים לחזות כמה מהלכים קדימה. אבל ייתכן שיש כאן גם סיבות עמוקות הנוגעות לצד הישראלי, ובהן האטיות בגיבוש צי"ח (ציון ידיעות חיוניות, ובשפה פשוטה יותר, סדר עדיפויות) לאומי מחייב לקהילת המודיעין וההתמקדות הרבה בשנים האחרונות באיסוף מודיעין למטרות מבצעיות, על חשבון הקשב המוקדש לניתוח תהליכים ארוכי טווח.

הסורים מקבלים אומץ

ברמת הגולן יירט הבוקר טיל פטריוט ישראלי מטוס ללא טייס (מל"ט) שחדר לאזור המפורז, בניגוד להסכמי ההפרדה עם סוריה. בצה"ל מעריכים כי היה זה מל"ט סורי (להפלתו קדם בירור ישראלי ב"קו החם" הטלפוני עם הרוסים, כדי לוודא שלא מדובר בכלי טיס שלהם). מהתרשמות ראשונית נראה כי צבא סוריה שלח את המל"ט כדי לאסוף מודיעין על ישראל, ובד בבד לבחון את כללי המשחק בזירה לאורך הגבול. זו תופעה חוזרת באחרונה, הנובעת מעליית ביטחונו העצמי של משטר אסד אחרי ייצוב מעמדו במלחמת האזרחים והתבוסה שנחל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מידי הקואליציה הבינלאומית, בהובלת ארה"ב.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בהודעה תקיפה, קבע כי ישראל רואה במשטר הסורי אחראי לכל ירי והפרת ריבונות בגבול, קרא לאסד לרסן את כל הגורמים הפועלים משטחו והודיע כי ישראל לא תאפשר את "התבססות הציר השיעי בסוריה כבסיס פעולה קדמי". זהו המשך ישיר לאיומי ישראל לסכל מהלכים צבאיים איראנים בסוריה והוא מגיע יום אחרי דיווח של BBC, שפרסם צילומי לוויין המתעדים, לדברי "גורמי מודיעין במערב", מהלך איראני להקמת בסיס קבע צבאי ליד דמשק.

בה בעת, בשולי הפסגה בווייטנאם הודיעו טראמפ ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי הם מברכים על חתימת הסכם עקרונות אמריקאי־רוסי־ירדני המסדיר את כללי הפעולה לאחר הפסקת האש החלקית בדרום סוריה. בהודעה נאמר כי במסגרת הפסקת האש תצומצם, ולבסוף תופסק לחלוטין, נוכחות של כוחות זרים ולוחמים זרים באזור. מבחינתה של ישראל זו אמירה חיובית, אלא שהיא צריכה להיות מגובה בפרטים ובמעשים. לפי שעה, נראה שלאיראנים אין כוונה לצאת מסוריה או להוציא ממנה את המיליציות המזוהות עמם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ