בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ליברמן הכריע: גלי צה"ל תועבר למשרד הביטחון

שר הביטחון מתכוון להפוך את תחנת השידור הצבאית ליחידה במשרדו, מהלך המותנה באישור היועץ המשפטי לממשלה. חיילים ימשיכו לשרת בתחנה

53תגובות
בניין גלי צה"ל ביפו, 2016
תומר אפלבאום

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, עומד לאשר את המלצת הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, להוציא את גלי צה"ל מאחריות הצבא ולהעבירה לאחריות משרד הביטחון. בכוונת ליברמן להפוך את תחנת השידור הצבאית ליחידה במשרדו. פרסום ההחלטה הסופית מותנה באישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. ליברמן העביר אתמול את ההחלטה המתגבשת למנדלבליט, לצורך גיבוש חוות דעתו.

איזנקוט החליט באחרונה לחזור ולקדם את יוזמתו להוצאת גל"צ מאחריות צה"ל. הרמטכ"ל נימק את עמדתו בשיקולים תקציביים, אך היא קשורה גם בחוסר הנוחות שלו מהעיסוק הנרחב של התחנה בסוגיות פוליטיות.

ליברמן קיים ב–9 בנובמבר ישיבה בעניין, בהשתתפות מנכ"ל משרדו, האלוף במילואים אודי אדם, ראש אגף כוח האדם במטכ"ל האלוף מוטי אלמוז ומפקד התחנה, שמעון אלקבץ. לדיון אצל השר קדמה ישיבת הכנה אצל המנכ"ל, שגם בה הובעה תמיכה בהצעת איזנקוט. הרמטכ"ל הציג אותה לראשונה לפני קרוב לשנתיים, אבל אז נתקל בהתנגדות שר הביטחון הקודם, משה יעלון. מאוחר יותר החליט גם ליברמן להימנע מלקדם את ההמלצה, אך באחרונה שינה את דעתו.

שר הביטחון הורה להעביר את ההצעה המתגבשת לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, לאור ההערכה כי ייתכנו עתירות לבג"ץ נגד ההחלטה. לפי הכיוון המסתמן, ימשיך צה"ל להציב בתחנה מדי שנה חיילים בעלי פרופיל רפואי שאינו קרבי וחיילות, אבל האחריות לניהול השוטף שלה תהיה בידי משרד הביטחון.

העקרונות המנחים בעבודת המטה שריכז המנכ"ל אדם, בהנחיית שר הביטחון, קובעים כי התחנה תועבר למשרד הביטחון ב"מינימום זעזועים", תוך שמירה על צביון התחנה והבטחת "שידור ציבורי מוביל ופופולרי". התחנה תתבסס על כוח האדם הקיים כיום ועל המקורות התקציביים הנוכחיים — תמהיל שמחציתו מגיעה מתקציב הביטחון והמחצית השנייה ממכירת תשדירים.

בנוסף, נקבע, יונהגו שורה של מנגנונים לשמירת עצמאות ניהולית של התחנה, ובהם עיגון של פיקוח ציבורי על השידורים בהוראות המשרד ובהמשך בחקיקה של הכנסת, הקמת ועדה ציבורית מייעצת לפיקוח על התכנים והסדרת הליך קבוע למינוי מפקד התחנה באמצעות ועדת איתור. במשרד הביטחון הדגישו כי לא השר ולא המנכ"ל רואים עצמם "עורכים ראשיים" של תכני השידור בתחנה. עם זאת, העברת התחנה מהצבא למשרד הביטחון צפויה לעורר דיון ציבורי בסכנה לפוליטיזציה שלה.

מלשכת שר הביטחון נמסר אמש בתגובה: "בהנחיית שר הביטחון אביגדור ליברמן ועל פי המלצת הרמטכ"ל, מתקיימת בחינה מחודשת של מעמדה ומיקומה של גלי צה"ל. עם סיום הדיונים בנושא יפרסם שר הביטחון את החלטתו".

בינתיים החליט ליברמן לחזור בו מן הכוונה להעביר את התחנה מהבניין המיושן שבו היא שוכנת ביפו למתחם מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים. המוזיאון מנציח את פועלם של לוחמי המחתרות שנכלאו בתקופת המנדט הבריטי בבית הכלא המרכזי בירושלים.

לפני כחודשיים, זמן קצר לאחר כניסתו של אלקבץ לתפקיד מפקד התחנה, ערך ליברמן סיור במוזיאון, שבעקבותיו הודיע כי שם יקום "הבית הבא של גלי צה"ל". השר כתב בהודעה בעמוד הפייסבוק שלו כי בסיור הוצגו לו תוכניות העבודה להקמת אולפניה החדשים של התחנה, "וזאת מבלי שתהיה פגיעה כלשהי במוזיאון, שאף הוא ישופץ וישודרג". השר הודיע כי "כל גופי השידור הציבוריים חייבים לשדר מירושלים, והמעבר העתידי הצפוי של גלי צה"ל לבירה הוא נדבך חשוב לחיזוק מעמדה, לצד מעבר עתידי של יחידות צה"ל נוספות לירושלים". משרד הביטחון כבר שכר למשימת תכנון הפרויקט את שירותיו של משרד אדריכלות. הכוונה היתה להקים את הבניין שישמש את התחנה בתוך מתחם המוזיאון ובסמוך למבנה המוזיאון, שכפוף למשרד הביטחון.

אבל בינתיים צצו מכשולים שבמשרד הביטחון לא צפו כנראה מראש. משפחותיהם של כמה מאסירי המחתרות המונצחים במקום, ובהם שני עולי הגרדום שהתאבדו בתא הכלא, משה ברזני מהלח"י ומאיר פיינשטיין מהאצ"ל, מחו על הכוונה להעברת התחנה למתחם. המשפחות חששו כי בכך ייפגע אופיו של מוזיאון המחתרות, והזמינו לביקור בו את חברי הכנסת ציפי לבני ואייל בן ראובן (המחנה הציוני). האלוף במילואים בן ראובן אמר אתמול ל"הארץ" כי בסיור שערכו לבני והוא במקום השתתפו גם נציגי צה"ל ומשרד הביטחון. לדבריו, הוא התרשם מטענת משפחות אסירי המחתרות כי הקמת הבניין החדש תהיה פגיעה קשה במורשת המוזיאון. "במשרד הביטחון חשבו שהקמת גל"צ במתחם תמשוך מבקרים למוזיאון, אבל אין קשר בין שני הדברים. המוזיאון צריך לקבל תקציב משל עצמו, לא נדבות על הדרך, רק בגלל שרוצים להעביר לשם את גל"צ".

לנוכח התנגדות המשפחות, החליט השר כי התחנה לא תועבר לאתר המוזיאון. ליברמן הורה למשרד הביטחון ולצה"ל לחפש מקום חלופי בירושלים, כדי להקים בו את בניין התחנה החדש. השבוע כבר נבחנים כמה אתרים אפשריים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו