ואניטי פייר: טראמפ חשף בפני רוסיה מבצע של סיירת מטכ"ל והמוסד בסוריה - מדיני ביטחוני - הארץ

ואניטי פייר: טראמפ חשף בפני רוסיה מבצע של סיירת מטכ"ל והמוסד בסוריה

המגזין האמריקאי פרסם הלילה כי בפגישה שקיים נשיא ארה"ב עם שר החוץ הרוסי במאי, חשף טראמפ כי במבצע ישראלי במדינה התגלה ניסיון של דאעש להכין מטעני חבלה שניתן להעביר דרך מערך האבטחה של נמלי תעופה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טראמפ ושר החוץ הרוסי לברוב בפגישה בה חשף נשיא ארה"ב את המידע, בבית הלבן במאי
טראמפ ושר החוץ הרוסי לברוב בפגישה בה חשף נשיא ארה"ב את המידע, בבית הלבן במאיצילום: /אי־פי
הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חשף מבצע צבאי חשאי של סיירת מטכ"ל והמוסד בסוריה במהלך פגישה שקיים עם דיפלומטים רוסים, כך פרסם הלילה (חמישי) המגזין האמריקאי ואניטי פייר. על פי הפרסום, בפגישה שקיים במאי השנה עם שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב ושגריר רוסיה בארה"ב סרגיי קיסליאק, חשף טראמפ כי במבצע התגלה ניסיון של דאעש להכין מטעני חבלה שיכולים לעבור דרך מערך האבטחה של נמלי תעופה מבלי להתגלות. מטעני חבלה אלו הוסוו כסוללות של מחשבים ניידים.

פרטים ראשונים על ההדלפה נחשפו כשבוע לאחר הפגישה. מקורות בממשל האמריקאי מסרו אז שהמידע שחשף טראמפ נחשב לרגיש ביותר - עד כדי כך שפרטיו הוסתרו מבעלות ברית אחרות ובתוך הממשל האמריקאי עצמו. כחודש לאחר הפגישה פורסם כי המידע שנחשף הוא חלק מהמודיעין שנאסף ואשר הביא את ארה"ב ובריטניה להכריז בחודש מארס על איסור על העלאת מכשירים אלקטרוניים גדולים לטיסות מעשרה שדות תעופה בשמונה מדינות בעלות רוב מוסלמי.

לאחר שהתפרסם בתקשורת בארה"ב כי ישראל היא זו שהעבירה לארה"ב את המידע המודיעיני שחשף טראמפ, אמר היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, הגנרל הרברט מקמאסטר, כי טראמפ "לא היה מודע למקור המידע" שעלה בשיחה עם הרוסים וכי הוא מסר אותו בהחלטה רגעית.

טראמפ עצמו הודה כמה ימים לאחר הפגישה כי חלק מידע עם לברוב וקיסליאק בפגישתם. בסדרת ציוצים כתב הנשיא כי "כנשיא רציתי לחלוק מידע עם רוסיה (בפגישה שתואמה ופורסמה מראש בבית הלבן), שזכותי המלאה לעשות. העובדות נגעו לטרור ובטיחות טיסה... בנוסף, אני רוצה שרוסיה תגביר את מאמציה ללחימה בדאעש ובטרור".

חשיפת המבצע בידי טראמפ לא נחשבת פעולה בלתי חוקית מצד הנשיא, אולם שיתוף המידע ללא הסכמה מפורשת של בעלת הברית שסיפקה אותו נתפשת כהפרה חמורה של אתיקה בעולם המודיעין והריגול.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ