חוטובלי: יהודי ארה"ב לא שולחים את ילדיהם להילחם, האנשים האלה לא רוצים לבוא לכותל

סגנית שר החוץ אמרה כי רוב היהודים "חיים חיים נוחים למדי. הם לא מרגישים איך זה להיות תחת התקפת טילים". נתניהו: "מגנה את דבריה הפוגעניים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוטובלי, במאי
חוטובלי, במאי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה אתמול (רביעי) בראיון ברשת i24news כי רוב יהודי ארה"ב לא מבינים את ישראל כיוון שהם "מעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם עבור ארצם", והוסיפה: "רובם חיים חיים נוחים למדי. הם לא מרגישים איך זה להיות תחת התקפת טילים, ואני חושבת שחלק מזה זה לחוות את הדברים שישראל מתמודדת אתם באופן יומיומי". ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו גינה את דבריה של חוטובלי, כינה אותם פוגעניים, ומסר: "יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת, ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל".

חוטובלי התייחסה בראיון לשסע הגובר בין הקהילה היהודית-אמריקאית לבין ישראל ולמשבר שהתעורר ביוני האחרון בעקבות הקפאת מתווה הכותל. סגנית השר אמרה כי רחבת התפילה בכותל המערבי, המכונה "עזרת ישראל", רוב הזמן ריקה, "והסיבה שהיא ריקה היא שרוב הזמן האנשים האלה בכלל לא מעוניינים לבוא לכותל". לדבריה, יהודי ארה"ב השתמשו במחלוקת שנוצרה לצורכיהם הפוליטיים.

חוטובלי בראיון

חוטובלי גם התייחסה למה שהגדירה "הדיקטטורה הליברלית" במרחבים האקדמיים, שלדבריה מסרבת לשמוע דעות שונות. היא מתחה ביקורת על אוניברסיטת פרינסטון, שלאחרונה מנעה ממנה לנאום בעקבות מחאת סטודנטים יהודים, ואמרה כי היא לא מטופלת כמו שצריך בידי ארגון הקמפוס היהודי.

כשנשאלה למה יהודים אמריקאים לא מרגישים מחוברים לישראל, השיבה כי ייתכן שהם "צעירים מדי מכדי לזכור איך זה מרגיש להיות יהודי ללא מדינה יהודית". כמו כן, היא ציינה כי הם אינם מבינים את המורכבות של האזור. "אנשים שמעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם עבור ארצם. לרוב היהודים אין ילדים שמשרתים כחיילים, הולכים למארינס, לאפגניסטאן או לעיראק".

צבא ארה"ב לא מקטלג את חייליו על פי דת מזה כמה עשורים, אך כאשר היתה התייחסות לכך - שיעור הגיוס בקרב יהודים היה גבוה יותר משיעורם באוכלוסייה הכללית. גם בדרגים הגבוהים בצבא ארה"ב יש נוכחות גדולה של יהודים. כך למשל, הגנרל דיוויד לי גולדפיין הוא ראש המטה של חיל האוויר האמריקאי. לפי הערכות, כ-200 אלף יהודים אמריקאים חיים בישראל, בהם צעירים רבים המשרתים בצה"ל.

חוטובלי פרסמה הבהרה לאחר פרסום הדברים, שבה מסרה כי רשת i24news הפיצה "רק חלק קטן מהראיון המלא" וציינה כי "יש ליהדות ארה"ב תרומה גדולה מאוד, אבל לא ניתן להתנות את הקשר לישראל במדיניות הממשלה".

באופוזיציה מתחו ביקורת קשה על חוטובלי. יו"ר סיעת המחנה הציוני, יואל חסון הודיעו כי "לאור התבטאויות סגנית שר החוץ חוטובלי סיעת המחנה הציוני תפסיק את שיתוף הפעולה הפרלמנטרי ואת הקיזוזים איתה עד שתתנצל על דבריה. אנו רואים בחומרה רבה את הפגיעה והזלזול ביהודי התפוצות". ח"כ ציפי לבני אמרה כי "במקום לכסות את הקרע עם יהדות התפוצות צריך לאחות אותו. לא די בהתנערות מדברי חוטובלי - צריך מדיניות נכונה ומדינה יהודית ודמוקרטית עם יהדות מקבלת ומחבקת את כל זרמי היהדות". ח"כ מיכל רוזין אמרה כי "הבעיה המרכזית בדבריה של חוטובלי, היא לא רק העלבונות וההתנשאות כלפי יהדות ארה"ב, אלא בעיקר חוסר ההבנה של ממשלת הימין שמדיניות הכיבוש שלהם לא לגיטימית, ולא תהיה מקובלת על אף אדם ואשה שמאמינים בשוויון, בחופש ובשלום, ועל המדינות המתוקנות בעולם"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ