קבוצת המטיילים שהותקפה ביום חמישי, ליד כפר קוסרא
קבוצת המטיילים שהותקפה ביום חמישי, ליד כפר קוסרא

הישראלי שירה אתמול למוות במחמוד זעל עודה סמוך לכפר קוסרא נחקר הבוקר (שישי) בחשד לגרימת מוות ברשלנות. החקירה התבצעה במשטרת מחוז ש״י, ובארגון אמרו כי החשדות נגדו ראשוניים בלבד. במשטרה חקרו גם את ההורה השני שליווה את הטיול, ונשא גם הוא נשק. שני ההורים נפצעו באורח קל בתקרית. גופתו של ההרוג, מחמוד זעל עודה, הועברה הערב לפלסטינים והלוויתו צפויה להתקיים מחר בקוסרא.

התקרית אירעה אתמול בצהריים, אז יידו פלסטינים אבנים לעבר קבוצה בת 20 ילדים כבני 13. אחד מההורים המלווים נכנס עם הילדים למערה סמוכה, בה הם הסתתרו עד שהצליח הצבא לחלצם. לפי הודעה ראשונית של הצבא, ההורה ביצע את הירי מתוך הגנה עצמית. שני ההורים נפצעו קל מאבנים, אושפזו ושוחררו באותו היום.

מתחקיר ראשוני שערך צה"ל לתקרית עולה כי הקבוצה יצאה לטיול סמוך לקוסרא - ללא האישור הנדרש מהצבא. "בהתאם להערכת המצב בחטיבה, קיום טיולים במקום זה מצריך אבטחה של כוחות ביטחון. בצה״ל קיים מנגנון תיאום טיולים המאפשר לכלל המטיילים לשהות באופן בטוח באזור המחייב היערכות ביטחונית", נמסר.

לפי תחקיר צה"ל, שנערך בידי מח"ט שומרון אל"מ גלעד עמית, הקבוצה התקרבה לכפר, אז "הותקפו המטיילים על ידי מיידי אבנים. במקום בוצע ירי שפגע באחד הפלסטינים". אחד המבוגרים שליווה את קבוצת הנערים דיווח על התקרית למח"ט שומרון. עוד עולה מהתחקיר כי לכוחות היה קושי לאתר את מיקומם של המטיילים. מח"ט שומרון הגיע למקום תוך כ-20 דקות ואיבטח את המטיילים עד להגעת כוחות נוספים, שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.

מצה"ל נמסר עוד כי שניים מהמטיילים נפצעו באורח קל מיידוי אבנים ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בילינסון. במקום נקבע מותו של פלסטיני. בתחקיר נמסר כי נבדקת טענה לפיה פלסטיני נוסף נפצע ברגלו ופונה על ידי הסהר אדום לבית החולים בשכם.

עורך הדין עדי קידר מארגון חוננו המלווה את ההורים המלווים אמר כי "ההחלטה לחקור את הקורבנות של ניסיון הרצח והלינץ באזור מגדלים מקוממת. הילדים ניצלו רק בזכות תושייתם של האזרחים, שהצילה אותם ממוות וודאי. במקום לרדוף ולעצור את המחבלים שביצעו את המעשה הנורא, משטרת ישראל מראה לאויב באיזה צד היא נמצאת ומחלישה את כוחו של העם היהודי״.

מרכז עדאלה פנה היום למנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, בדרישה שתפעל להחזרת גופתו של ההרוג על מנת להביאו לקבורה בהקדם. עדאלה פנה לעו"ד מנדל בשמו של אחיו של המנוח, מוחמד עודה.

עו"ד מונא חדאד ממרכז עדאלה ציינה בפנייתה, מטעמו של אחיו של ההרוג, כי הצבא הישראלי לקח אתמול את גופתו של המנוח לבסיס צבאי סמוך לחווארה ורק לאחר ארבע שעות של המתנה סמוך לבסיס, נציג הצבא הישראלי מסר לבני משפחתו שגופתו הועברה למכון לרפואה משפטית באבו כביר לצורך נתיחה. עו"ד חדאד הדגישה בפנייתה כי הגופה הועברה לאבו כביר ללא ידיעת המשפחה וללא הסכמתה.

מיד לאחר התקרית אמר היורה עצמו שהוא סבור שירה באוויר. אנשים ששוחחו עמו לאחר הירי אמרו כי הוא לא זיהה פגיעה בפלסטיני במהלכו. ההרוג הפלסטיני הוא תושב קוסרא בן 48. הפלסטינים בכפר טענו כי הוא כלל לא היה מעורב בתקיפה, ועיבד שטח חקלאי סמוך בבעלותו.

העד היחיד למותו, ככל הידוע עד כה, הוא בנו בן ה-6. בצבא אמרו מיד לאחר האירוע כי הירי היה במסגרת הגנה עצמית, אך גורם במשטרה אמר כי למשטרת מחוז ש״י לא ידוע על סמך מה ניתנה קביעה זו. גם בצבא לא פירטו בשלב זה משום מה קבעו כי מדובר בירי על סמך הגנה עצמית.

אמש התעמתו מתנחלים עם תושבי הכפר קוסרא בכניסה לכפר, ולדברי תושבי הכפר יידו לעברם אבנים. הסהר האדום הפלסטיני דיווח על שישה פצועים פלסטינים באירועים אמש, שלושה מהם באורח בינוני ואחד באורח קל. חייל נפצע באורח קל בעימותים, לפי צה"ל מבקבוק תבערה שהשליך פלסטיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ