צה"ל לא עומד ביעד הגיוס לחרדים, זו השנה החמישית ברציפות

למרות שנרשמה עלייה ביחס לשנה שעברה, 2,850 החרדים שהתגייסו לצה"ל עדיין נמצאים נמוך מאוד ביחס לרף – 3,200. שיעור הגיוס ליהודים עומד על 72%, בעוד 15% פטורים מטעמי דת

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חייל גדוד נצח יהודה מתפלל ליד ג'נין, 2014
חייל גדוד נצח יהודה מתפלל ליד ג'נין, 2014צילום: גיל כהן-מגן
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בצה"ל לא מצליחים לעמוד ביעד הגיוס של חיילים חרדים, זו השנה החמישית ברציפות. מנתונים שפרסם הצבא היום (ראשון) עולה כי מספר החיילים החרדים שהתגייסו ב-2017 עומד על 2,850. אף שנרשמה עלייה של 50 מתגייסים ביחס לשנה שעברה, עדיין מדובר בנתון נמוך מאוד ביחס לרף שהציבו בצבא בשנתיים האחרונות – 3,200 מתגייסים חרדים.

שיעור הגיוס כיום לגברים עומד על 72% מתוך האוכלוסיה היהודית. בקרב אלו שלא התגייסו, 15% מצהירים "תורתו אמונתו", 7% מקבלים פטור רפואי, 3% נמצאים בחו"ל ו-3% נמצאים לא מתאימים לגיוס. בקרב נשים 58% מתגייסות, 35% מקבלות פטור מטעמי דת, 3% פטורות מטעמים רפואיים, 2% נמצאות בחו"ל, 1% מקבלות פטור בעקבות נישואים ו-1% נמצאות לא מתאימות לגיוס.

עוד עולה מהנתונים כי תופעת כליאת החיילים שומרת על מספרים גבוהים – עד חודש אוקטובר השנה נכלאו 10,618 חיילים. זאת, ביחס לכל שנת 2016, שבה נכלאו 14,051 חיילים. 47% מהחיילים הללו נכלאו בבתי הכלא הצבאיים על עבירות עריקות, 34% על עבירות משמעת, 7% על עבירות פליליות ו-12% נכלאו בשל סיבות אחרות.

תוכנית שמתגבשת בפרקליטות הצבאית מקווה להתמודד עם התופעה, לאחר שבצה"ל הבחינו כי היא משפיעה על מוטיבציית החיילים לשירות, שרבים מהם נכלאים על עבירות שוליות. לפי התוכנית החדשה, חייל שנגזר עליו עונש מאסר יוכל לשוב לבסיסו לתקופת שירות על תנאי. החייל יועבר להשגחת מפקדו הישיר לתקופת ניסיון שתיקבע מראש, ובה ייאלץ להוכיח התקדמות ושינוי משמעותי. במידה שהחייל יחזור על מעשיו, גזר הדין נגדו ימומש.

אף שנרשמה ירידה קטנה, גם תופעת הנשירה של חיילים משירות נותרה נפוצה ובצה"ל מתקשים להתמודד עמה. 14.8% מהחיילים נושרים במהלך שירותם, ובקרב הנשים 7.6% נושרות במהלך שירותן. בשנה האחרונה יותר מ-7,000 חיילים וחיילות נשרו משירות, תוך פחות משנה וחצי מגיוסם.

מנתונים שהציג אתמול אגף כוח האדם עולה כי ישנה ירידה קטנה במוטיבציה של המתגייסים לשירות קרבי. עם זאת, קשה לשפוט את מגמת השינוי במוטיבציה, מאחר שבצה"ל שינו את שיטת המדידה שלה ביחס לשנים קודמות. עד לשנה הנוכחית מדדו בצבא את המוטיבציה לשירות קרבי בשלב הראשון שנערך למתגייסים העתידיים שנה לפני הגיוס, בכיתה י"א. השנה, החליטו בצבא לערוך את שאלון המוטיבציה בקרב הצעירים רק ביום גיוסם, כאשר המתגייסים החדשים עשו את דרכם ליחידות ולבסיסים שאליהם הוקצו. כך למשל בסקר אינטרנטי שנערך למתגייסים לחיל השריון ביום גיוסם, 23% השיבו כי אינם מעוניינים לשרת כלוחמים בחיל, 64.8% ענו כי הם רוצים לשרת בו והשאר לא הגיבו.

בצה"ל מאמינים כי יש לפעול להעלות את המוטיבציה לשירות בקרבי כבר בשנות התיכון, ובעיקר בכיתה י"א שבה זיהו את הירידה הגדולה ביותר במוטיבציה. בצבא מקווים לקדם תוכניות משותפות עם משרד החינוך לתלמידי כיתות י"א, שבהן ילמדו על חשיבות הגיוס לקרבי. קצין בכיר בצה"ל אמר בתגובה כי "אין מודל צה"ל ללא צבא העם". בצבא סבורים כי חלק מהבעיה במוטיבציית השירות בקרבי נעוצה בשינויים שערכה מערכת החינוך, שהעצימה את הכיתות הטכנולוגיות בבתי הספר. בצה"ל סבורים כי מיקום המגמות הטכנולוגיות בסדר עדיפות גבוה, מסמן את דרכם של התלמידים למקצועות טכנולוגים ומודיעין.

בשלוש השנים הקרובות צפוי צה"ל לסבול ממחסור קטן של כ-5,000 חיילים בכל שנה, בעקבות רפורמה לקיצור שירות הגברים ל-30 חודשים, שתיערך בשתי פעימות. בצה"ל מעריכים כי ניתן למלא את החוסר העתידי באמצעות יחידות לוחמות חדשות שהוקמו באחרונה, גיוס מילואים והוספת חיילים בשירות קבע במקצועות תומכי לחימה.

בשנת 2023 הירידה במספר החיילים צפויה להתייצב ושנה אחר כך, ב-2024, היא צפויה לעלות ב-10,000 מתגייסים בשנה ביחס להיום. העלייה במספר המתגייסים החדשים תימשך ובשנת ב-2027 צה"ל צפוי לקלוט 17 אלף יותר מתגייסים בכל שנה, לעומת מספר המתגייסים שיש כיום. תוספת החיילים תשמש את הצבא בעיקר עבור תפקידים תומכי לחימה ובמקצועות מטה. בצה"ל מערכים שהעלייה במספר המתגייסים תצריך תוספת של 2,000 אנשי סגל שישרתו בתפקידי הכשרה. זאת, על מנת לאפשר למתגייסים החדשים של השנים הבאות שירות משמעותי ומאתגר. בצבא שוקלים להגדיל את מספר הצעירים בשנת שירות ולהאריך את תקופות המכינות הקדם צבאיות, כדי לנסות לווסת את הגיוס של החיילים הרבים בשנים הבאות לפי צורכי הצבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ