טראמפ: הגיעה השעה להכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל

הנשיא הצהיר כי הורה להעביר את השגרירות לירושלים, אך לא פירט מתי המהלך יצא לפועל ■ לדבריו, ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות אם הצדדים יסכימו לכך ■ טראמפ הוסיף כי זו אינה נקיטת עמדה לגבי גבולות הריבונות הישראלית בירושלים ■ נתניהו בירך על הנאום: צעד חשוב בדרך לשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא הערב (רביעי) נאום מיוחד בבית הלבן שבו הכיר בירושלים כבירת ישראל. לצד ההכרה, הנאום כלל שלושה היבטים מרכזיים: טראמפ נמנע מלקבוע שפתרון שתי המדינות הוא הנתיב הבלעדי להסכם, ואמר כי ארה"ב תתמוך בפתרון כזה אם הוא יוסכם על ידי שני הצדדים; הוא הצהיר כי הנחה את הצוותים המקצועיים להתחיל בתכנון העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים, אולם נמנע מלומר מתי הדבר יקרה בפועל; ולבסוף הבהיר שההכרה איננה הבעת עמדה לגבי גבולות הריבונות הישראלית בירושלים, שייקבעו במשא ומתן בין הצדדים.

"הגיעה העת להכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל", הצהיר טראמפ בתחילת נאומו. "זוהי הכרה במציאות, זה משהו שחייב להיעשות". עם זאת, הסתייג נשיא ארה"ב וטען כי "איננו נוקטים עמדה בנוגע לסוגיות הסופיות, כולל הגבולות הספציפיים של הריבונות הישראלית בירושלים או הגבולות במחלוקת. הסוגיות האלה הן עניין לצדדים. ארה"ב מחוייבת לסייע בקידום הסכם שלום שמקובל על שני הצדדים". הנשיא התייחס לראשונה לפתרון שתי המדינות, אך לא הביע בו תמיכה מוחלטת. "ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות אם שני הצדדים יסכימו", אמר. 

דגל ארה"ב על חומות העיר העתיקה בירושלים, הערב
דגל ארה"ב על חומות העיר העתיקה בירושלים, הערב

טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל נתניהו: זהו צעד חשוב בדרך לשלום | עבאס: ארה"ב אינה עוד מתווכת בסכסוך נתניהו זכה בהישג שמסיט את הפוקוס מהחקירות / יוסי ורטר | למשבר שעליו הכריזו הפלסטינים אין מטרה ואין נקודת סיום / עמוס הראל |לא צריך טובות / חמי שלו | דרושה הכרה גם בבירה הפלסטינית / מאמר המערכת | שיכיר. ישראל כבר תאסוף את השברים / צבי בראל

בהמשך קרא טראמפ לשמור על הסטטוס קוו ולשמור על המקומות הקדושים, כולל הר הבית, הידוע גם כחראם אל שריף. "בפעולה זו אני חוזר ומתחייב על מחויבותי לשלום וביטחון באזור. כמובן שיהיו חוסר הסכמות, אך אנחנו בטוחים שנגיע לשלום בקצב גדול יותר של הבנה ושיתוף פעולה. העיר הקדושה הזו צריכה לגייס את המיטב שבאנושות, לא למשוך אותנו אחורה ולמטה אל הקרבות הישנים שהפכו לצפויים", אמר.

למרות הצהרתו כי הורה למשרד החוץ של ארה"ב להתכונן להעברת השגרירות לירושלים, טראמפ חתם הערב על הצו המורה לדחות את המעבר בשישה חודשים. בנאומו התייחס הנשיא לסוגיית השגרירות ואמר: "ב-1995 הקונגרס האיץ להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים, ולהכיר שהעיר הזאת היא בירת ישראל. ההצעה הזו עברה בקונגרס ברוב דו מפלגתי, אך בשנים האחרונות חתם כל נשיא על צו לעכב את העברת השגרירות, או להכיר בירושלים בבירת ישראל. אך אחרי עיכובים רבים, אנחנו לא קרובים יותר לשלום בין הישראלים לפלסטינים. חזרה על אותה הנוסחה לא תניב תוצאה טובה יותר".

עיקרי נאום טראמפ

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על דבריו של טראמפ ואמר כי "זהו צעד חשוב בדרך לשלום, משום שאין שלום שלא יכלול את ירושלים כבירת מדינת ישראל". נתניהו הוסיף כי  לא יהיה שום שינוי בסטטוס קוו המקומות הקדושים. בג'יהאד האיסלאמי אמרו שדברי טראמפ הם "הכרזת מלחמה", ובחמאס אמרו בתגובה לנאום כי "יש לחתור תחת ארה"ב באזור". בכיר חמאס מחמוד א-זהאר אמר כי "טראמפ מנסה לשחד את הלובי הציוני בארה"ב כדי לשמור על כסאו על חשבון הפלסטינים".

הכרזתו של טראמפ עוררה ביקורת נרחבת מצד כל הפלגים הפלסטינים, מדינות ערב ודיפלומטים מרחבי העולם. בפתח הכריזו על שלושה ימי זעם, שהחלו היום ויסתיימו ביום שישי. הנשיא הפלסטיני עבאס פנה אתמול  למנהיגי העולם בבקשה למנוע את העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. דוברו של עבאס אמר כי הנשיא הפלסטיני הזהיר את טראמפ מהשלכות ההחלטה על תהליך השלום ועל הביטחון והיציבות באזור וברחבי העולם. ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסימעיל הנייה, אמר כי ההכרזה מהווה את סוף התהליך המדיני וכי הארגון סיכם עם עבאס לפתוח בתהליך מאוחד כדי "להדוף את הסכנות".

לאזהרות הפלסטיניות הצטרפו גם מנהיגי מדינות ערב, ביניהם סלמאן מלך סעודיה ועבדאללה מלך ירדן. שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל הביע התנגדות להכרזה ואמר כי "יש להבהיר גם לחברים את גבולות הסולידריות". נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי "צרפת מודאגת" מההכרה בירושלים ונשיאת האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה כי "אנחנו מאמינים שיש להימנע מכל פעולה שתחתור תחת המאמצים שיובילו לתהליך השלום". בנוסף, מחלקת המדינה בארה"ב הורתה בצעד חריג לדיפלומטים אמריקאים להימנע מביקורים לא הכרחיים בישראל עד ל-20 בדצמבר.

טראמפ אוחז בהצהרה המכירה בירושלים כבירת ישראל, הערב בבית הלבן
טראמפ אוחז בהצהרה המכירה בירושלים כבירת ישראל, הערב בבית הלבןצילום: Evan Vucci/אי־פי

בעקבות ההכרזה נערכת מערכת הביטחון לתרחישי הסלמה בירושלים ובשטחים, לצד הפגנות אפשריות בבירות של מדינות ערביות. בצה"ל הכינו תוכנית הכוללת "מדרגות" של כוננות, שיופעלו בהתאם לצורך וכמה גדודים הנמצאים באימונים קיבלו התרעה כי ייתכן שיוזנקו לגדה המערבית לקראת סוף השבוע. הסיכונים שאליהם נערכים כוחות הביטחון כוללים הפגנות המוניות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה במוקדי חיכוך מוכרים (כמו מחסומי צה"ל) ובכבישים המשרתים תחבורה ישראלית. סיכון אפשרי נוסף נוגע להחמרת ניסיונות ל"פיגועי בודדים", כמו דקירות ושימוש בכלי נשק מאולתרים. 

בצעד יוצא דופן, פרסמו הערב יו"ר צעירי הליכוד בישראל ועמיתו, יו"ר צעירי המפלגה הרפובליקנית בארה"ב, הודעה משותפת בה שיבחו את המהלך בו נקט הנשיא טראמפ. "ראינו ושמענו את האיומים הריקים של העולם המוסלמי שטען כי ההכרה תגרום למהפך באיזור, אמר יו"ר צעירי הליכוד, דוד שיאן, שהוסיף כי "אנו לא רק חולקים על טענות אלה, אנו מאמינים שההצהרה על ירושלים כבירת ישראל תביא ליציבות". עמיתו, ג'ייסון אמרט, אמר כי ההכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית ימלאו את ההבטחה שנעשתה על ידי ארצות הברית לפני שני עשורים כשנחקק החוק ב-1995".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ