הבית הלבן על סירוב הפלסטינים לפגוש את פנס: הם שוב בורחים מהזדמנות

"הממשל ממשיך במאמציו להשיג שלום בין ישראלים לפלסטינים", נמסר בהודעת הבית הלבן. לאחר הכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל אמר בכיר הרשות ג'יבריל רג'וב כי "פנס לא רצוי בפלסטין"

רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פנס נואם בטקסס, בחודש שעבר
פנס נואם בטקסס, בחודש שעברצילום: David J. Phillip/אי־פי
רויטרס

הבית הלבן הגיב לסירוב של בכירי הרשות הפלסטינית לפגוש את סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. "מצער שהפלסטינים שוב בורחים מהזדמנות לדון בעתיד האזור", נמסר בהודעת הבית הלבן, "אך הממשל ממשיך במאמציו להשיג שלום בין ישראלים לפלסטינים, והצוותים שלנו ממשיכים לעבוד קשה כדי לייצר תוכנית שלום".

פנס יבקר בישראל ובמצרים בשבוע הבא וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר הכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל דחו הפלסטינים את הפגישה שתוכננה בין פנס לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בכיר הרשות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב אמר כי "פנס לא רצוי בפלסטין". לדבריו, פנס ביקש לפגוש את עבאס בבית לחם אך הפגישה לא תתקיים. בנוסף, שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי אמר כי ברמאללה יחפשו גורם שיחליף את ארצות הברית במתן חסות לתהליך השלום עם ישראל. 

בשיחה עם "הארץ" אתמול, אמר רג'וב כי מדובר בהחלטה שהתקבלה על ידי הנהגה הפלסטינית נוכח ההצהרה של טראמפ והצהרה של פנס עצמו בפורום סבן שם דיבר על ישראל המאוחדת כבירת המדינה היהודית: "זו עמדה שאי אפשר לקבל אותה". העמדה הפלסטינית לגבי ביקורו של פנס קיבלה גיבוי ממוסד אל-אזהר, המוסד הסוני הבכיר ביותר בעולם הערבי, וכן מראשי הכנסייה במצרים. אלה הודיעו שאין בכוונתם לפגוש את פנס בביקורו המתוכנן בקהיר ב-20 בדצמבר. 

פנס ייצג את ממשל טראמפ בכמה אירועים חשובים הקשורים לישראל בשנה האחרונה. הוא היה הדובר הבכיר ביותר מטעם הממשל בוועידה השנתית של הלובי הפרו-ישראלי אייפאק, ונאם מטעם הממשל גם באירוע של ״הקואליציה היהודית הרפובליקאית״, ארגון הזוכה לתמיכתו של המיליארדר שלדון אדלסון. 

יום לפני שנשא את דבריו בעניין מעמדה של ירושלים הזמין טראמפ את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לפגישה בבית הלבן. בשיחה הבטיח טראמפ לעבאס כי הפלסטינים יהיו מרוצים מתוכנית השלום שיציג במחצית הראשונה של שנת 2018. על פי גורמים בממשל האמריקאי, התוכנית שיציג טראמפ תעסוק בכל נושאי הליבה, ותקרא לערב הסעודית ולמדינות נוספות במפרץ לתמוך כלכלית בפלסטינים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ