ארה"ב הטילה וטו על ההצעה באו"ם נגד ההכרה בירושלים; 14 מדינות מ-15 תמכו

שגרירת ארה"ב אמרה אחרי ההצבעה כי "זה עלבון שלא יישכח", ונתניהו הודה לה ולנשיא טראמפ. קודם לכן ביקר שליח האו"ם למזה"ת את הבנייה בשטחים המפרה את החלטת מועצת הביטחון

נעה לנדאו
נעה לנדאו
הכתבת המדינית של "הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מועצת הביטחון, היום
מועצת הביטחון, היוםצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס
נעה לנדאו
נעה לנדאו
הכתבת המדינית של "הארץ"

14 מתוך 15 מדינות החברות במועצת הביטחון של האו״ם, תמכו היום (שני) בהצעת ההחלטה המצרית נגד ההכרה האמריקאית החד-צדדית בירושלים כבירת ישראל. ההצעה נפלה לבסוף בעקבות ווטו שהטילה ארה”ב.

ההצעה המצרית ביקשה "לאשר מחדש כי לכל החלטה ופעולה שמבקשת לשנות את האופי, המעמד או ההרכב הדמוגרפי של ירושלים אין השלכות חוקיות והן מבוטלות". בזאת הסתמכה ההצעה בין היתר על החלטת מועצת הביטחון 478, שקבעה ב-1980 במחאה על "חוק ירושלים" כי על המדינות החברות להימנע מהקמת "נציגויות דיפלומטיות" בעיר. 

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון במועצת הביטחון, היום
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון במועצת הביטחון, היוםצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה לאחר ההצבעה כי התמיכה הגורפת בהצעה היא "עלבון שלא יישכח ודוגמה נוספת לאופן בו האו״ם עושה יותר נזק מתועלת לסכסוך הישראלי פלסטיני". לדבריה, "זו הפעם הראשונה שאני מממשת את זכות הווטו האמריקאית במועצת הביטחון. זה לא משהו שאנחנו עושים לעתים תכופות. לא עשינו זאת כבר שש שנים. אנחנו עושים זאת לא בשמחה אבל לא בחוסר רצון. זאת לא בושה עבורנו, אלא למועצת הביטחון".

היילי הדגישה כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא פגע בסיכויים למשא ומתן בין הישראלים לפלסטינים, כיוון שאמר כי הגבולות והריבונות ייקבעו בשיחות עתידיות ואף הבהיר את חשיבות הסטטוס קוו בעיר. היא גם הזכירה כי ארה"ב לא תמכה בשעתו בהחלטה 478.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה להיילי ולטראמפ על תמיכתם. בפוסט בפייסבוק כתב להיילי: "בחנוכה דיברת כמו מכבית אמיתית. הדלקת נר של אמת והארת את החשכה. אחד הביס את הרבים. האמת הביסה את השקרים".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, תקף את הצעת ההחלטה ואמר: "בימים בהם העם היהודי חוגג את שחרורה של ירושלים לפני כמעט אלפיים שנים, הפלסטינים ממשיכים לנסות ולהמציא מחדש את ההיסטוריה. אף הצבעה או דיון לא ישנו את המציאות הברורה - ירושלים היא בירת ישראל מאז ומתמיד". 

השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, התייחס להטלת הווטו ואמר כי ארה"ב פספסה בכך הזדמנות לתקן את ההחלטה הלא חוקית להכיר בירושלים כבירת ישראל. לדבריו, ארה"ב "ממשיכה להישאר בצד הלא נכון של ההיסטוריה. אנחנו חוזרים ומדגישים כי להחלטה האמריקאית אין תוקף חוקי והשפעה על מעמדה של ירושלים".

בדיון מוקדם יותר במועצת הביטחון, לרגל שנה להחלטה 2334 נגד ההתנחלויות, מתח שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב ביקורת על הבנייה בשטחים. מלדנוב הזכיר בין היתר את חוק ההפקעה, הקמת ההתנחלות עמיחי למפוני עמונה ואישור היועמ"ש לסלול כביש למאחז בלתי חוקי. לדבריו, ישראל מפרה את החלטה 2334, שקבעה כי ההתנחלויות הן בלתי חוקיות. מלדנוב הוסיף כי מאז ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל "המצב נהיה מתוח יותר. חלה עלייה באירועים כמו שיגורים מעזה ועימותים בין פלסטינים לכוחות ביטחון ישראליים".

באותו דיון התייחסה היילי גם היא להחלטה 2334 ואמרה כי כיום ארה"ב היתה מטילה עליה וטו: "באותו יום ארה״ב בחרה להימנע ונתנה להחלטה לעבור. כעת עברה שנה ויש ממשל חדש. אם היינו מצביעים שוב אני אומרת בביטחון מלא: היינו מצביעים 'לא'. היינו ממשים את הווטו שלנו". לדבריה, "החלטה 2334 עצמה היא מכשול לשלום".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ