צה"ל עצר את הנערה שתועדה מכה חיילים בנבי סלאח; בנט: "צריכה לכלות את שנותיה בכלא"

יממה לאחר הפצת הסרטון ברשת, עצרו כוחות צה"ל ומג"ב את עאהד תמימי בת ה-16. לפי התחקיר הצה"לי, "מפקד הכוח פעל באופן מקצועי בכך שלא נגרר לאלימות, אך ניתן היה לעצור את הפלסטיניות בשטח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עאהד תמימי, הנערה בת ה-16 שתועדה סוטרת ובועטת בחיילים בנבי סלאח בסוף השבוע, נעצרה לפנות בוקר (שלישי) בביתה בחשד לתקיפת חיילים. הסרטון הופץ אתמול ברשתות החברתיות, ובו נראית תמימי מכה קצין וחייל צה"ל, והם אינם מגיבים. השר נפתלי בנט התייחס הבוקר לתקרית בגלי צה"ל, ואמר כי הנערות שתועדו "צריכות לכלות את שנותיהן בכלא".

מהצבא נמסר כי תמימי נעצרה בידי כוחות צה"ל ומג"ב והועברה לחקירה במשטרת מחוז ש"י. "הצבא נכנס לביתנו היום לפנות בוקר, עצר את בתי עאהד והחרים מחשבים, ציוד אלקטרוני ומכשירי טלפון, לאחר חיפוש אלים ותקיפת בני המשפחה", כתב אביה באסם הבוקר בפוסט שפרסם בפייסבוק.

בעקבות המעצר, אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "צה"ל זה הצבא הכי הומני ועם ערכים שלא קיימים בשום מקום אחר". לדבריו, "אסור שהומניות תבוא על חשבון ההרתעה והעוצמה, ומי שמשתולל ביום – נעצר בלילה. גם זה מסר חשוב". לדבריו, "החיילים התנהגו בהתאם לפקודות שהם מקבלים מלמעלה". לצד זאת, שר הביטחון הבהיר: "אנחנו לא נאפשר יותר שום פגיעה בחיילים ובקצינים ונעשה כל מה שצריך לעשות". 

בסרטון שצולם ביום שישי והופץ אתמול ברשתות החברתיות, נראית תמימי סוטרת לחייל ומנסה לבעוט בו במטרה לגרום לו להגיב, בעוד נערה אחרת מצלמת את המתרחש. אחרי שהחייל הראשון שאותו הטרידה לא הגיב באלימות, תמימי בעטה בו וסטרה לו. לאחר מכן ניגשה לחייל שני שעמד סמוך למקום וניסתה להכות גם אותו. אז הצטרפה אשה נוספת, מבוגרת יותר, ודחפה גם היא את החיילים, בעוד תמימי ממשיכה לתקוף אותם. שני החיילים לא הגיבו ונמנעו מלהכות או להבריח את הנשים. 

בצה"ל גוללו את ההתרחשויות שקדמו לתקרית המתועדת. לפי הצבא, קודם לתקרית יידו פלסטינים אבנים לעבר כוחות צה"ל מתוך בית בנבי סלאח, אז הוציאו החיילים את המיידים מתוך הבית ולא אפשרו להם להיכנס פנימה. בשלב זה, לפי הצבא, "יצאו מספר פלסטיניות אל החיילים במטרה ליצור פרובוקציה".

בצה"ל מסרו כי בתחקיר ראשוני של התקרית, נמצא כי "מפקד הכוח פעל באופן מקצועי בכך שלא נגרר לאלימות". עם זאת, מסרו כי "ניתן היה לעצור את הפלסטיניות בשטח, מכיוון שהופעלה על ידן אלימות פיזית והן בשל העובדה כי ניסו להפריע לחיילים לבצע את משימתם".

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, אמר הבוקר בגל"צ בהתייחסו לתקרית כי "התמונות הן קשות... יש לנו רמטכ"ל מצוין, אני סומך עליו שיתחקרו את האירוע, ילמדו את הלקחים ויעמידו לדין את אותן פעילות שתקפו. יש סעיף פלילי שאוסר על תקיפת חייל, עד שבע שנות מאסר. מקומן בכלא ואני מצפה שיעצרו אותן". בנט אמר כי הוא "לא מתכוון לתת ציונים לחיילים" על התנהלותם בתקרית, והוסיף: "גם אני הייתי חייל בסיטואציות דומות".

תמימי היתה מעורבת בעבר בתקריות דומות. בתיעוד שפורסם באוגוסט 2015 היא נראית מנסה למנוע מחייל צה"ל לבצע מעצר בהפגנה בכפר הפלסטיני נבי סאלח שבגדה המערבית. החייל נשלח לעצור קטין שזוהה כמיידה אבנים, אך לאחר שכמה נשים התנפלו עליו הורה הקצין האחראי לשחרר את הקטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ