ביהמ"ש הצבאי האריך את מעצרה של הנערה שהכתה חיילים: "חשש לשיבוש חקירה"

שופטת בית המשפט הצבאי לנוער דחתה את טענת המשטרה שעאהד תמימי בת ה-16 מסוכנת, אך אמרה שלפי דו"ח סודי שהוגש לה יש להשאיר את הנערה במעצר עד יום שני כדי להמשיך בחקירה

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר

בית המשפט הצבאי לנוער ביהודה דחה היום (רביעי) את ערעורה של עאהד תמימי, הנערה שצולמה מכה חיילים בנבי סאלח, בדרישה לשחררה ממעצר. היא תושאר במעצר עד יום שני. בהחלטה כתבה השופטת רב סרן לידור דרכמן כי תמימי לא מסוכנת, אך שניתן להשאירה במעצר מאחר שקיים חשש שתשבש את חקירתה.

״עיון בחומר החקירה מעלה כי החשודה נחקרה - תחילה קשרה את עצמה לאירוע ובהמשך שמרה על זכות השתיקה. קיים סרטון המתעד את האירוע וכן עדויות של קצין וחייל שנכחו בזירת האירוע", כתבה דרכמן. "מחומר החקירה עולה כי החשודה נהגה באופן תוקפני ואלים כלפי החיילים. בהתנהגותה לימדה החשודה על נכונותה לפגוע בחיילי צה״ל ועל היעדר מורא מצדה לעשות כן״.

השופטת דחתה את טענת כוחות הביטחון למסוכנות כלשהי מצד תמימי מאחר שהיא לא נעצרה קודם לפרסום הסרטון. ״על אף ההתנהגות המתריסה והמקוממת של החשודה, בשים לב למידת המסוכנות המוגבלת הנובעת ממנה ולגילה הצעיר, הייתי נכונה לשקול בחיוב את שחרורה לחלופת מעצר״, אמרה.

עם זאת, דרכמן גם דחתה את בקשתה של עורכת דינה של תמימי, גבי לסקי, לשחרר אותה: ״מהדו״ח הסודי שהוגש לעיוני עולה כי נותר לבצע מספר פעולות חקירה המחייבות את המשך החזקתה של החשודה כשהיא עצורה. מדובר בפעולות שאם ייעשו כשהחשודה משוחררת קיים חשש ממשי לשיבושן". 

תמימי נעצרה בידי כוחות צה"ל ומג"ב ביום שלישי לפנות בוקר, אחרי שסרטון שבו תועדה בין היתר סוטרת לחייל נפוץ ברשת. "הצבא נכנס לביתנו היום לפנות בוקר, עצר את בתי עאהד והחרים מחשבים, ציוד אלקטרוני ומכשירי טלפון, לאחר חיפוש אלים ותקיפת בני המשפחה", כתב אביה באסם בפוסט שפרסם בפייסבוק אחרי המעצר. יום למחרת נעצרה אמה, נרימן, בחשד להסתה ותקיפה

בתקרית קודמת שעלתה לכותרות באוגוסט 2015, תועדה תמימי כשהיא מנסה למנוע מחייל צה"ל לעצור קטין שזוהה כמיידה אבנים בהפגנה בכפר הפלסטיני נבי סאלח שבגדה המערבית. לאחר שכמה נשים התנפלו על החיילל הורה הקצין האחראי לשחרר את הקטין.

פעילים שהיו בהפגנה ציינו כי בעת המעצר נהג החייל באלימות כלפי הילד, בן 12, שהיה מגובס בידו. עובד "הארץ" שנכח בהפגנה, מסר אז כי הילד לא יידה אבנים וכי הכוח הצבאי, ששהה במבנה נטוש לפני שהגיח לעצור את הילד, יכול היה להבחין כי מדובר בקטין. לדבריו, החייל שתפס את הילד, שהיה רעול פנים, כיוון את נשקו לעבר הילד ונקט כלפיו אלימות כשעצר אותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ