בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מועצות בשטחים תפרו תנאים להעברת כספי ציבור לחברה שבונה מאחזים לא חוקיים

ארבע מועצות דאגו להתאים את הקריטריונים למתן תמיכה כספית כך שרק ארגון "אמנה", המקים מאחזים לא חוקיים, יפיק מכך תועלת. סכומי הכסף שהוזרמו לארגון מגיעים למיליונים

14תגובות
זאב חבר (זמביש), בפברואר
אוליבייה פיטוסי

בשנים האחרונות הזרימו ארבע מועצות אזוריות בגדה המערבית מיליוני שקלים לתנועת "אמנה" באמצעות קריטריונים שנתפרו עבורה, כך שאף גוף אחר לא יכול היה לזכות בכספים. בדיקת ״הארץ״ מגלה כי כספי משלם המסים הועברו באמצעות "סעיפי תמיכות" שנכתבו כך שרק אמנה יכולה היתה לעמוד בהם.

בראש ארגון אמנה עומד זאב (זמביש) חבר, מבכירי המתנחלים. הארגון מציג את עצמו כ״תנועת התיישבות״, אך בפועל מדובר בגוף־על המפעיל חברת בנייה מסחרית, בנייני בר אמנה. מטרת העל של אמנה היא יישוב מיליון מתנחלים בשטחי הגדה המערבית, ומשורת תחקירים שפורסמו ב״הארץ״ בשנים האחרונות עולה שלשם כך עוברת התנועה על החוק לעתים קרובות. היא שותפה בהקמת מאחזים לא חוקיים, לעתים על קרקע פרטית של פלסטינים, הסתבכה בפרשות שנגעו לחתימה על מסמכים מזויפים והצהרות כוזבות, ונמנעה מלפצות מתנחלים שרכשו ממנה בתים שפונו בשל אי־חוקיותם.

למרות מעורבותו בפעילות בלתי חוקית, ארבע מועצות בשטחים — שומרון, גוש עציון, מטה בנימין ודרום הר חברון — מעבירות לו כספי ציבור מדי שנה, בסכומים המגיעים למיליוני שקלים. בנוסף, כאשר מתנחלים מנסים לפנות למתחרים בעלי עניין כלכלי או אידיאולוגי בבנייה בהתנחלויות במקום אמנה, מוצאות ארבע המועצות דרכים להמשיך להעביר את הכספים אך ורק אליו.

בלי מתחרים

מועצות אזוריות, מועצות מקומיות ועיריות בכל רחבי הארץ זכאיות לחלק כספי "תמיכות". המטרה, לרוב, היא להעביר כספים לעמותות ולמוסדות שונים שלעירייה יש ענין בתמיכה בהם. כך, למשל, עיריית ירושלים מתקצבת את גן החיות התנ"כי או ארגונים הפועלים לשמירה על איכות הסביבה, ועיריית תל אביב מעבירה כספים למוסדות תרבות.

ארבע המועצות האזוריות בשטחים, מתוך שש בסך הכל, בוחרות להעביר את כספי התמיכה בין היתר ל"תנועות מיישבות". על מנת לתמוך בגופים שונים, על המועצות לפרסם "מבחני תמיכה" עם תנאי סף. אלא על פי מידע שהגיע לידי "הארץ" תנאי הסף להעברת הכספים ל"תנועות מיישבות" נתפרים במיוחד למידותיו של ארגון אמנה.

כך למשל, בקריטריונים למתן תמיכה של המועצה האזורית שומרון נכתב בין היתר כי רק מוסד ש"פועל ומלווה לפחות עשרה יישובים בתחומי המועצה" יכול לקבל תמיכה. דרישה זו לא מותירה לאף ארגון מלבד אמנה את היכולת לגשת למכרז.

בנייה במעלה אדומים, השנה
גיל כהן מגן

גם המועצה האזורית דרום הר חברון תפרה קריטריונים באופן דומה. היא דורשת, על מנת לתמוך בגוף המיישב, כי התנועה שמבקשת תמיכה תלווה לפחות עשרה יישובים בשטח המועצה האזורית דרום הר חברון — שבה בסך הכל 19 התנחלויות — תפעל חמש שנים, ושמחזורה יהיה לפחות חמישה מיליון שקלים בשנה. המועצה האזורית מטה בנימין דורשת שהגוף ילווה לפחות 15 יישובים בתחום המועצה, שהיקף פעילותו לא יהיה פחות מחמישה מיליון שקלים ושיפעל לפחות חמש שנים. בגוש עציון דורשים כי המוסד ילווה לפחות שלושה יישובים בשנתיים האחרונות, וכי סך מחזור פעילותו לא יפחת מחמישה מיליון שקלים. בכל אלה — רק אמנה יכולה לעמוד.

בחלק מהמועצות האזוריות המדוברות קיימות תנועות מיישבות שיכולות, תיאורטית, להתחרות באמנה, כמו תנועת הקיבוץ הדתי או תנועת המושבים. הן לא עומדות בתנאי הסף המחמירים של המועצות האזוריות - אך גם אם ינסו לזכות בתמיכה, הן וודאי יגלו שבמועצות לא ממש ישמחו לשלב אותן. אחד מראשי המועצות הודה בפני ״הארץ״ כי אמנה אכן מממן פעילות לא חוקית, אך מעניק שירותים מהותיים ליישובי המועצות — בין השאר בתחום הלובי הפוליטי — ושראשי המועצה למעשה לא היו יכולים להסתדר ללא התיווך של זמביש מול הדרג הפוליטי.

הציבור לא יודע

בפועל, מהרגע שעובר הכסף לאמנה הוא אינו "צבוע" והציבור אינו יכול לדעת לאן בדיוק הוא עובר. לא קל להבין כמה כסף בדיוק המועצות מעבירות לאמנה שכן לעיתים קרובות בדו"חות השנתיים שמגישות המועצות למשרד הפנים לא מפורט לאן בדיוק מוזרם הכסף. לעיתים, עם זאת, המועצות אינן זהירות ומכריזות בדיוק את שם הגוף הזוכה במכרז. כך למשל, מועצת מטה בנימין העבירה ב-2016 2.7 מיליון שקלים לאמנה. בשנים 2013–2015, העבירה המועצה 720 אלף שקלים לאמנה בכל שנה. בדו״חות המועצה האזורית שומרון לא נכתב מי זכה במכרז ברוב השנים, ורק שהכסף הוקצה ל"תמיכה בהתיישבות", מלבד בשנת 2012 בה נכתב במפורש כי הועברו כ-11.5 אלף שקלים לאמנה.

המועצה האזורית גוש עציון תמכה ב-2015 באמנה פחות משניים וחצי מיליון שקלים. בדרום הר חברון העבירו מאות אלפי שקלים בשנים האחרונת ל"תנועה מיישבת". אלא שכאמור, על פי תנאי המכרז שאושרו באחרונה גם לשנה הבאה, אמנה היא התנועה המיישבת היחידה העומדת בתנאי הסף.

"אמנה זה גוף חזק מאוד, גם מבחינה תקציבית", אומרת חגית עופרן מצוות מעקב ההתנחלויות של ״שלום עכשיו״. "המקורות לכספים שלהם לא ידועים כי זה גוף לא שקוף. לא מדובר בעמותה, אז אין ממש דרך לעיין לה במסמכים. אבל מה שאנחנו רואים זה שלמשל חברת בנייני בר אמנה, שהיא חברה עסקית, מוכרת את הבתים ברווח מאוד גדול כי הם מגלמים במחיר את עלות הקרקע בלי לשלם באמת על הקרקע, כפי שנהוג בשטחים. הבעלים של בנייני בר אמנה היא האגודה השיתופית אמנה. זאת אומרת שהיא חברת בת של אמנה. עכשיו מתברר שמסתובב בגוף הזה גם הרבה כסף ציבורי".

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) הגישה לאחרונה הצעת חוק שנועדה להסדיר ולהשקיף את ההעברות של כספי ציבור באמצעות תמיכות, באופן שעשוי היה לשפוך אור על אופן פעילותה של אמנה.

"מה שמתגלה פה זה גניבה שיטתית של הקופה הציבורית", היא אומרת. ״אלה כספי ציבור שמוצאים את עצמם, פעם אחר פעם, מגיעים לארגונים ועמותות במכרזים תפורים תוך עיוות של מנהל תקין. כל זה כדי לשרת מטרות פוליטיות, בכפוף לחוסר שקיפות קיצוני. זה דווקא מצד המחנה הפוליטי שרדף ארגוני זכויות אדם כשרוממות השקיפות בגרונו". לדבריה, "הצעת החוק נועדה להביא לשקיפות בכספי השתתפויות. הרבה פעמים לא יודעים מה מקור הכסף ולמה זה מיועד. זה מקשה מאוד לעבור על זה. אני הצעתי שבדו״חות של העמותות ייכתב הסעיף שממנו לקוח הכסף בתקציב המדינה. כך נוכל לפחות לעקוב אחרי נתיב הכסף ולעצור את הגניבה השיטתית הזו".

מאמנה, המועצה האזורית דרום הר חברון, המועצה האזורית גוש עציון והמועצה האזורית מטה בנימין לא נמסרה תגובה רשמית. מהמועצה האזורית שומרון נמסר: ״פיתוח היישובים בשומרון, כמו גם פיתוח איכות החיים והסביבה עבור התושבים הם משימת הדגל של המועצה האזורית שומרון. תנופת הפיתוח בשומרון מחייבת גם שיתוף פעולה עם תנועה מיישבת. דבר הנעשה באמצעות תמיכות. התמיכות נעשות מידי שנה באופן תקין על פי נהלי משרד הפנים ולאחר בדיקת ואישור היועץ המשפטי״.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו