שקד: החל מיום ראשון הצעות חוק ממשלתיות יכללו הנחיות ליישום בשטחים - מדיני ביטחוני - הארץ

שקד: החל מיום ראשון הצעות חוק ממשלתיות יכללו הנחיות ליישום בשטחים

שרת המשפטים אמרה בדיון בוועדת הכנסת כי המטרה היא "לנרמל את החיים ביהודה ושומרון". אם משרד ממשלתי יימצא שהחקיקה הנוגעת לו אינה רלוונטית לשטחים, יהיה עליו לנמק מדוע

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה הבוקר (רביעי) כי החל מהשבוע הבא, כל הצעות החוק הממשלתיות יכללו חוות דעת שתקבע כצד ניתן להחיל אותן בשטחים. "כבר מחר תגענה אלי חוות הדעת הראשונות ביחס להצעות הממשלתיות שיעלו בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון", אמרה בישיבת ועדת הכנסת.

שקד התייחסה בדיון להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שגובשה בנושא לבקשתה. לדבריה, ההנחיה נועדה "לצמצם את לוחות הזמנים. עד היום או שלא היו מתרגמים את החוק לצו אלוף או שהיו עושים זאת אחרי עשר שנים". עוד אמרה שקד בדיון: "אנחנו מיישמים את מדיניות הממשלה. לפעמים זה לוקח קצת זמן. אנחנו מתכוונים לנרמל את החיים ביהודה ושומרון. אנחנו מצויים בשטח, אין אף מדינה נכבשת שמבקשת לקבל לידיה בחזרה את השטח הכבוש".

איילת שקד ואביחי מנדלבליט, באוקטובר
איילת שקד ואביחי מנדלבליט, באוקטוברצילום: אורן בן חקון

"אבחנות שהיו מקובלות בעבר בין סמכות החקיקה ביהודה ושומרון של הרשות המחוקקת לבין הצבא הן אבחנות קלושות שמומחי משפט בינלאומי הטיחו בהן ספק", הוסיפה שקד, "הפרשנות שלנו בישראל חייבת לקחת זאת בחשבון. גם התפיסה העקרונית שלנו צריכה להשתנות. העליון קבע שקיימת חובה של ממש להסדיר עניינים כלכלים וסוציאליים של תושבי יהודה ושומרון".

השר יריב לוין הוסיף בדיון: "אי השוויון בין תושבי יהודה ושומרון ובין תושבי שאר הארץ זועק לשמיים. עד שהמצב המתחייב של החלת ריבונותנו על כל חלקי ארץ ישראל יוסדר, אנו חייבים לתקן את האבסורד הזה. כשבצה״ל רוצים לפנות בית שחרג במטר יש כוחות ותקנים לבצע, אבל עשרות שנים לא מצליחים להעמיד כוח אדם דרוש למלא את החובה הבסיסית על פי דין להחיל חוקים על יהודה ושומרון".

בתוך כך, יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד), חזר בו היום מכוונתו לכלול בתקנון הכנסת סעיף שיחייב את הוועדות השונות לבחון כיצד להחיל כל אחד מהחוקים שהיא מקדמת על ההתנחלויות. כיום מוחלים חוקים רבים על השטחים מכוח צווים שמפרסם אלוף פיקוד המרכז. אלא שבדיון, התברר כי המינהל האזרחי, שמתרגם את החוקים לצווים השונים, סובל ממצוקת כוח אדם שלא מאפשרת לו לעמוד בקצב החקיקה של הכנסת.

השרה שקד טענה שחלק מהחוקים אינם מתורגמים לצווים כלל ואחרים זוכים לתרגום כעבור עשור מחקיקתם. סגן שר הבטחון אלי בן דהן (הבית היהודי) אמר בדיון שבשנים האחרונות הצטמצם מספר העובדים במינהל האזרחי מיותר מארבע מ-400 ל-200 כיום. 

ח"כ ציפי לבני (התנועה) קראה לקיש להחליף את דרישתו בקריאה לשרי האוצר והביטחון להגדיל משמעותית את מספר היועצים המשפטיים במינהל האזרחי. "אתם מקדמים סיפוח כי יש בעיות עם האוצר? דברו עם האוצר, אל תספחו". קיש החליט לאמץ את יוזמתה של לבני.

במקביל, הוחלט לאמץ את הצעתו של היועץ המשפטי לכנסת איל ינון, לפיה ינחה את היועצים המשפטיים של הוועדות השונות לבחון במהלך הדיונים כיצד יחול כל אחד מהחוקים בשטחים - האם באמצעות חקיקה או צו אלוף. ינון קבע בדיון כי "דרך המלך להחלת החוקים ביהודה ושומרון היא באמצעות צווי אלוף הפיקוד".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) טענה שמאמצי הקואלציה להחיל את החוק הישראלי על ההתנחלויות היא גזענית. לדבריה, "אתם מציעים להחיל שתי מערכות חוק מקבילות על אותו השטח, כך שהמדד היחיד לפיו ייקבע איזו מערכת חלה על איזה אדם תהיה הגזע שלו. יש לזה שם אחד ואתם יודעים אותו".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) מחתה אף היא על כך שהקואליציה מנסה להחיל את החוק בשטחים. "אם אתם רוצים לספח - ספחו. אל תמרחו אותנו ביוזמות קיקיוניות שאינן ריאליות. החלת החוק באיזור גיאוגרפי לפי לאום הוא מפלה וחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית".

ביום ראשון פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה הפיץ הנחיה לכל המשנים שלו, שלפיה כל הצעת חוק ממשלתית תחייב התייחסות גם לאפשרות להחיל אותה על השטחים. מנדלבליט פרסם את ההנחיה לבקשת שקד ולוין. כיום החקיקה הישראלית לא חלה באופן אוטומטי על אזור הגדה המערבית. לפי כללי המשפט הבינלאומי, אין לבצע שינויים בחוק המקומי שחל בשטחים, אלא אם הדבר נדרש משיקולי ביטחון או לטובת צרכים מיוחדים של האוכלוסייה. אז, ניתן להוציא צווי אלוף המחילים את ההסדר גם עליהם.

לפי ההנחיה החדשה, כחלק מתהליך העבודה על הצעת חוק ממשלתית, יש לתת התייחסות גם לתחולת החקיקה בשטחים ולשאלת ההשוואה בין מערכת החקיקה הישראלית לזו שבגדה. המשרד הרלוונטי שהחוק נוגע אליו יצטרך לכלול התייחסות - כיצד ובאיזה אופן הוא רוצה להחיל את החקיקה גם בתחומי הגדה. אם יימצא שהחקיקה אינה רלוונטית לשטחים, יהיה על המשרד לנמק מדוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ