שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חבר הכנסת יעקב פרי על תחקיר עובדה: באופן חד משמעי - לא הדלפתי לדרעי

כשנשאל ראש השב"כ לשעבר לגבי בדיקות הפוליגרף בהם נמצא דובר שקר, השיב: "נשאלתי בפוליגרף אם העברתי מידע לגורם לא מוסמך", והוסיף כי גורם לא מוסמך יכול להיות גם אשתו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ח"כ בישיבת סיעת יש עתיד, בדצמבר
ח"כ בישיבת סיעת יש עתיד, בדצמברצילום: תומר אפלבאום
הארץ

חבר הכנסת וראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, התייחס היום (שבת) לתחקיר "עובדה" שבו נטען כי הוא כשל בבדיקת פוליגרף כשנשאל אם העביר לאריה דרעי מידע בעת החקירה נגדו בשנות ה-90. בראיון באירוע שבתרבות בנס ציונה הצהיר פרי: "באופן חד משמעי - לא הדלפתי, לא מסרתי, לא הגבתי, בשום מקרה ובשום אופן, לא באמצעות מסמך ולא במלים לשר דרעי בחקירה שהתנהלה נגדו".

כנשאל פרי על ידי העיתונאית עמליה דואק אודות ממצאי בדיקות הפוליגרף, השיב: "נשאלתי אם העברתי מידע לגורם לא מוסמך. לא מוסמך זה גם אשתי". עם זאת, פרי לא התייחס לטענתה של דואק, שלפיה באחת מהבדיקות שעבר נשאל אם העביר מידע לדרעי עצמו, ולא לגורם מוסמך. לפי דואק, פרי ענה בשלילה בבדיקה זו ויצא דובר שקר.

הראיון עם פרי מהדקה ה-28

על פי תחקיר עובדה, פרי כשל בבדיקות פוליגרף שנועדו לברר אם העביר מידע על האזנות הסתר לאריה דרעי בעת החקירה נגדו. חרף זאת, לא ננקט נגד פרי צעד כלשהו. באירוע שבתרבות פרי טען כי בין 15% ל-17% מנבדקי הפוליגרף מקבלים תוצאות שאינן חד-משמעיות וכך אירע גם בבדיקה שלו. הוא גם טען כי מאבחן הפוליגרף לא היה מקצועי. בנוסף, לדבריו התחקיר של עובדה היה מגמתי: "עובדה בחרה להראות את מה שנוח לעובדה".

ראשית הפרשה בשנת 1991, כאשר שיחה מוקלטת בין עד המדינה בפרשת דרעי, יעקב שמואלביץ' למקורבו של השר, משה וינברג, העלתה חשד שהאחרון בקיא בנהלים להאזנות סתר ויכול לדעת למי מאזינה המשטרה. לדבריו, מידע אודות האזנות סתר אפשריות של דרעי הגיע למקורבי השר מאנשי שב"כ.

אנשי המשטרה החליטו שלא להציף את החשד להדלפה מתוך רצון שלא לפגוע בחקירת דרעי. רק כעבור ארבע שנים העבירו את ההקלטה ליועץ המשפטי לממשלה אז, מיכאל בן יאיר, שהקים ועדת לבדיקת הנושא. בחקירתו, הודה פרי שדרעי שוחח עמו על חקירותיו והתלונן על עוול שנעשה לו, אך הוסיף שהשר מעולם לא ביקש לקבל מידע בנושא. פרי עבר בדיקת פוליגרף שבה נשאל שתי שאלות: לשאלה אם העביר מסמך הנוגע להאזנות הסתר בפרשת דרעי לידי אדם שאינו מוסמך לכך השיב בשלילה והתברר כדובר אמת. גם לשאלה השנייה, על העברת מידע בעניין ההאזנות לאדם שאינו מוסמך, ענה פרי בשלילה, אלא שבמקרה זה הוא נמצא דובר שקר. בעקבות תלונות של פרי על ניסוח השאלות ועל הבודק, הוא עבר שתי בדיקות פוליגרף נוספות. בדיקות אלה "הראו כיוונים של אמירת שקר".

פרי התייחס בדבריו גם להקלטה של יאיר נתניהו וביקורו במועדון חשפנות ואמר כי בעיניו יש ערך לדיסקרטיות של מאבטחים. לדבריו, ממאבטח מצופה לדווח על דברים אותם ראה בזמן עבודתו רק במידה והם מהווים סיכון ביטחוני או עבירה פלילית. כאשר נשאל פרי "אם שר הולך למועדון חשפנות, לא צריך לדווח על זה?", הוא ענה: "לא צריך לדווח על זה... זה לא עניין לציבור". 

בתגובה לדברים נמסר מטעמו של פרי: "דבריו של ח"כ פרי נאמרו כתגובה לשאלת אבטחת בניו של ראש הממשלה. כאשר מתקבלת החלטה רשמית על אבטחת אישיות כלשהי, זה לא עניין הציבור לאן המאבטח מלווה אותו וישנו חיסיון בנושא, אלא אם מדובר בעבירה פלילית או בבטחון המדינה. ח"כ פרי מתנגד בכל תוקף לתופעת הזנות ומועדוני החשפנות. הניסיון ליחס לח״כ פרי אמירה שזה בסדר ללכת למועדוני חשפנות היא אמירה מגמתית והזויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ