נתניהו ומודי נפגשו בארבע עיניים; דנו גם בסחר הביטחוני בין המדינות

גורם בפמליית רה"מ אמר לפני הפגישה כי השניים ישוחחו בין השאר גם על הגדלת ההשקעות מצד הודו בישראל ועל שדרוג היחסים הבילטראליים. נתניהו למודי: "אתה מנהיג מהפכן"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" להודו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מודי ונתניהו בהצהרותיהם בבית ההארחה הרשמי, היום
מודי ונתניהו בהצהרותיהם בבית ההארחה הרשמי, היוםצילום: ADNAN ABIDI/רויטרס
נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" להודו

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי נשאו היום (שני) הצהרות משותפות בפני התקשורת בתום פגישותיהם. נתניהו אמר למודי בדבריו: "התרגשתי מאוד מטקס קבלת הפנים, מהכבוד שהראית לישראלים. אתה מנהיג מהפכן", והוסיף: "ישראל והודו הן בעלות שתי התרבויות הקדומות ביותר, אך עד שהגעת לישראל – אף מנהיג הודי לא עשה זאת. אנחנו נכנסים היום לעידן חדש".

בנאומו הוסיף נתניהו כי "ישראל והודו הן הוכחות חיות שהדמוקרטיה עובדת. רק אזרחים חופשיים משגשגים", וכי "הודו וישראל יודעות את כאב הטרור. אנחנו נלחמים בו. לעולם לא ניכנע". את דבריו סיכם ראש הממשלה כשפנה למודי ואמר: "חברי, בכל פעם שתרצה לעשות שיעור יוגה איתי, אני אגיע".

נתניהו ומודי מחוץ למעון ההארחה הרשמי היידראבאד, הבוקר
נתניהו ומודי מחוץ למעון ההארחה הרשמי היידראבאד, הבוקר צילום: MONEY SHARMA/אי־אף־פי
הצהרותיהם של נתניהו ומודי בשידור חי

בפתח ההצהרות שנשאו השניים נמסר כי נחתמו תשעה הסכמים מסחריים בין המדינות: מזכר הבנות בתחום הגז והנפט; מזכר הבנות בתחום האנרגיה המתחדשת; שדרוג הסכם התעופה; הסכם מחקר ופיתוח תעשייתי משותף (הכרזת קול קורא); מזכר הבנות בתחום הסייבר; קידום השקעות הדדי; הסכם בין בית החולים שערי צדק למשרד הבריאות ההודי בתחום הרפואה המשלימה; הסכם בין הטכניון למשרד המדע ההודי בתחום חקר החלל; וכן הסכם פרודוקציה להפקה משותפת בתחום הקולנוע.

במהלך היום השתתפו נתניהו ומודי בפורום מנכ"לים של החברות הגדולות משתי המדינות ובאירוע כלכלי בהשתתפות מאות אנשי עסקים ישראלים והודים, בו הושקה קרן מחקר ופיתוח משותפת לישראל ולהודו בסך 40 מיליון דולר לקידום פרויקטים משותפים. נתניהו ומודי קראו לחברות להגיש אליה מועמדות.

נתניהו ומודי בטקס קבלת פנים בהודו, היום
נתניהו ומודי בטקס קבלת פנים בניו דלהי, היוםצילום: ADNAN ABIDI/רויטרס

עוד קודם לכן, בשעות הבוקר, נפגש ראש הממשלה בארבע עיניים עם מודי בניו דלהי. גורם בפמליית ראש הממשלה אמר לפני הפגישה כי השניים ידונו, בין השאר, בקידום העסקאות הביטחוניות בין המדינות, במיסוד המעמד של ישראל כשותפה אסטרטגית של הודו, בהגדלת הסחר וההשקעות מצד הודו בישראל ובשדרוג היחסים הבילטראליים באמצעות שורת הסכמים ושדרוג פרויקטים משותפים.

הפגישה בין השניים, שהתקיימה במעון ההארחה הרשמי, בית היידראבאד, החלה בתום טקס קבלת פנים וביקור באתר זיכרון למהטמה גנדי כחלק מביקור בן שישה ימים במלאת 25 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. בתום הפגישה בין המנהיגים, הצטרפו אליהם הצוותים המקצועיים משתי המדינות למפגש רחב בו השתתפו בין היתר מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, וראש אגף הסיוע הביטחוני במשרד הביטחון תא"ל (מיל') מישל בן ברוך.

פתק שהשאירו בני הזוג נתניהו באתר הזיכרון למהאטמה גנדי

בטקס קבלת הפנים בארמון הנשיאות, שקדם לפגישות, אמר נתניהו כי "זהו שחר לעידן חדש בחברות הנפלאה בין הודו לישראל. זה החל בביקור ההיסטורי של ראש הממשלה מודי בישראל שיצר התלהבות רבה וממשיך בביקור שלי כאן, שאני חייב להודות מרגש מאוד עבור אשתי ועבורי, כמו כל תושבי ישראל. זה יעזור להמשיך לטפח את החברות שלנו, יביא לצמיחה, לשלום ולהתקדמות של שני העמים".

המשלחת הישראלית, הכוללת נציגים מהתעשיות הביטחוניות בישראל, פועלת כדי להציל עוד במהלך הביקור, ולו חלקית, את עסקת הענק לרכישת טילי "ספייק" נגד טנקים מתוצרת רפאל - שאותה ביטלה הודו באחרונה. ראש המל״ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת נפגש אמש עם מקבילו ההודי, אג'יט דובל, היועץ לביטחון לאומי וראש שירותי הביטחון. לדברי גורמים בפמליית ראש הממשלה, השניים דנו בהידוק היחסים הביטחוניים בין המדינות וגם "בעסקאות הביטחוניות שנמצאות על סדר היום".

על פי דיווחים בהודו, במדינה חששו שרכש הטילים מישראל - בעלות של חצי מיליארד דולרים - יפגע בפיתוח מקומי של מערכת טילים ניידת נגד טנקים של סוכנות ממשלתית, הארגון למחקרים ופיתוח ביטחוני (ORDO).

בראיון לתקשורת ההודית נשאל אמש נתניהו האם ביטול העסקה ישפיע על קשרי ההגנה בין המדינות, והוא השיב: "אני מקווה שביקור זה יסייע לפתור את הנושא הזה, כי אני חושב שיש סיכוי סביר שנוכל להגיע לפתרון הוגן גם בנושא זה. נצטרך לחכות לסוף הביקור. קשרי ההגנה שלנו משמעותיים למדי ומקיפים דברים רבים. אני חושב שמלת המפתח היא 'הגנה'. אנו רוצים להגן על עצמנו. איננו אומה תוקפנית, אך אנו מאוד מחויבים לוודא שאף אחד לא יוכל להיות תוקפן כלפינו".

בניגוד לתכנון המקורי, ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, הגיע אתמול בבוקר לשדה התעופה לקבל את פניו של נתניהו באופן אישי. במקור, שר המדינה לענייני חוץ היה צפוי לקבל את ראש הממשלה ורעייתו. מודי, שביקר לפני כחצי שנה בישראל, צייץ בחשבון הטוויטר שלו בעברית. "ברוך הבא להודו, חברי ראש הממשלה נתניהו! ביקורך בהודו הוא היסטורי ומיוחד. ביקור זה יחזק את הקשרים הקרובים בין המדינות שלנו".

לפמלייתו של נתניהו הצטרפו כ–130 אנשי עסקים ישראלים מכ–100 חברות בתחומי הסייבר, התעשיות הצבאיות, המים, האנרגיה, החקלאות, הבריאות והמזון. בהם, כפי שדווח בשבוע שעבר ב"הארץ", גם נציגים בכירים מחברת אירונאוטיקס — יצרנית המל"טים הישראלית שנמצאת בלב חקירה פלילית רגישה, תחת צו איסור פרסום חלקי, ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות בלהב 433.

לקראת הביקור, אישרה ישראל ויזה מיוחדת לאנשי עסקים הודים. שגרירות הודו התלוננה במשך שנים על אפליה מצד ישראל בהענקת אשרות כניסה לאנשי עסקים שהיו זכאים רק לויזת עבודה רגילה בת חודש. אחרי פניות חוזרות ונשנות לשר הפנים דרעי, רק בשבוע שעבר, לקראת הביקור, הוסדר המצב ודרעי הורה להעניק לאנשי העסקים ההודים ויזות התקפות לחמש שנים והמאפשרות להם לשהות בישראל שלושה חודשים ברציפות.

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ