נתניהו על נאום עבאס: חשף את האמת על הסכסוך ומשרת את המטרות שלנו

ראש הממשלה הבהיר בשיחה עם עיתונאים כי הוא תומך בהקלות כלכליות על עזה, בתגובה לדיווחים כי הרצועה על סף קריסה כלכלית. הוא הזהיר כי זו "ההזדמנות האחרונה של מדינות המערב לתקן את הסכם הגרעין עם איראן"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" להודו
מודי ונתניהו בניו דלהי, היום
מודי ונתניהו בניו דלהי, היוםצילום: קובי גדעון / לע"מ
נעה לנדאו
נעה לנדאו
שליחת "הארץ" להודו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תומך בהקלות על רצועת עזה בתחום הכלכלי, כך הבהיר היום בשיחה עם עיתונאים ישראלים המתלווים לביקורו בהודו. זאת בתגובה לאזהרות של בכירים במערכת הביטחון שפורסמו הבוקר (שני) ב"הארץ" כי עזה "על סף קריסה כלכלית". עם זאת נתניהו הוסיף כי "הבעיה העיקרית היא שעזה בעצמה לא מטפלת בתשתיות הבסיסיות שהאוכלוסיה זקוקה להן. כמו חשמל, מים ודיור. זו הבעיה שלנו. כשמדברים על קריסה מדברים על התשתיות האלה. זה מצב אבסורדי שמדינת ישראל צריכה לטפל בצורכי החיים הבסיסים ביותר ששלטון החמאס מפקיר". על ההסלמה הצבאית בגבול הרצועה אמר: "אנחנו פועלים לפי האינטרסים הביטחוניים שלנו ואנחנו רואים בחמאס אחראי לכל תקיפה. צה"ל לא מפגיז דיונות".

בתגובה לנאומו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמש, אמר נתניהו: "אבו מאזן חשף את שורשי הסכסוך, את מה שאנחנו אומרים כל הזמן, ששורש הסכסוך הוא התנגדות למדינת יהודית בגבולות כלשהם. לא רק בדרך שבה הוא התבטא, אלא הדברים שהוא אמר עוזרים לנו להציג את האמת. הדבר הזה משרת את היעדים המדיניים שלנו לדעתי יותר מכל דבר אחר. במובן הזה שאנחנו יכולים לתבוע את התביעה האלמנטרית וההגיונית: בלי שינוי של העמדה שאבו מאזן ביטא לא יהיה שלום. חשיפת הדברים שלו עשתה שירות לאמת ובמובן הזה גם לדיפלומטיה הישראלית".

נתניהו הוסיף כי הוא מעריך שעבאס אמר את הדברים כי "הוא ככל הנראה חושש מיוזמה מדינית אמריקאית ומנסה להוציא אותם מתפקיד המתווך ולהחליפם. אין מישהו אחר והניסיון הזה לא יצלח. במשך זמן רב מדי הרשות הפלסטינית פונקה על ידי הקהילה הבינלאומית שלא העיזה לומר להם את האמת. לא בדבר ירושלים ולא בדבר ההכרה בישראל. זה השתנה. אני חושב שאבו מאזן הגיב לכך. זו הפעם הראשונה שמישהו אמר לו את האמת בפנים".

במפגש, שהתקיים במלון בעיר דלהי ביומו השני של ביקור ראש הממשלה בתת היבשת ההודית, הוא סקר את תוצאות ביקורו עד כה וענה על שאלות העיתונאים. בפתח המפגש, הכריז כי לביקורו במדינה יש "חשיבות ביטחונית עצומה". כך למשל, פירט, מלבד העסקאות הביטחוניות הגדולות ("אנחנו עובדים על זה", ענה בתשובה לשאלה על הניסיון להציל את עסקת טילי ה"ספייק" שהודו ביטלה) - עלה בפגישותיו עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי גם האיום האיראני. "בילינו הרבה שעות ביחד וחלק לא מבוטל של השיחה עסק באיראן", אמר, "הסכנה שהיא מהווה והשאיפה שלה להגמוניה על העולם המוסלמי ומוסלמים באשר הם". 

פלסטיני מכסה גג בית בעזה, היום
פלסטיני מכסה גג בית בעזה, היוםצילום: MOHAMMED ABED/אי־אף־פי

בתשובה לשאלה על עתידו של הסכם הגרעין עם איראן לאור הצהרותיו האחרונות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הזהיר נתניהו: "אני חושב שזו ההזדמנות האחרונה של מדינות המערב לתקן את ההסכם". לאחר מכן הבהירו בלשכתו כי הוא התכוון לומר שזו "נראית כהזדמנות האחרונה". לדבריו: "אמרתי למנהיגי אירופה לקחת את הנשיא טראמפ ברצינות. יש כאלה שחשבו שהוא לעולם לא יסוג מההסכם הזה. אני אמרתי שאני מציע להם להתייחס בכבוד וברצינות. לאחר הדברים שהוא אמר בשישי, אני חושב שאנשים מתחילים להבין, אולי באיחור, שכך הם פני הדברים. שוחחתי גם עם מקרון. הוא אמר לי 'אני מסכים בנושא הטילים הבליסטיים, הטרור, התוקפנות של איראן. אבל אני לא מסכים איתך לגבי ההסכם'. אמרתי לו, אם לא משנים אותו, ההסכם יביא לכך שהתוקפנות של איראן באזור, והיכולת שלה לאיים על צרפת בטילים – האיומים האלו יוכפלו. אם יגיעו לארסנל גרעיני. ואם לא תשנה את ההסכם, זה מה שיהיה. ולכן העמדה של טראמפ נכונה. כמובן שאני מטיף לה הרבה זמן. הוא אמר לי שהוא מבין שיש פה הזדמנות, אני חושב, הזדמנות אחרונה, למעצמות לתקן את ההסכם. אני חושב שהנשיא רציני מאוד שאם ההסכם לא יעבור שינויים הוא יקבל את ההחלטה הבלתי נמנעת. הדבר העיקרי הוא שיעשו שינויים שימנעו מאיראן להתקדם ללא הפרעה לארסנל גרעיני. אני חושב שזו ההזדמנות האחרונה של מדינות המערב לתקן את ההסכם".

על המסדרון היבשתי שאיראן יצרה בסוריה אמר נתניהו: "אף אחד לא יכול למנוע ממשאית איראנית לנסוע מאיראן לדמשק. זה קיים. המדיניות שלי היא למנוע ממשאית לנסוע מטהראן לכפר סבא. זה לא אומר שאנחנו מאפשרים לאיראן להתבסס צבאית בסוריה. הם רוצים להביא לשם מטוסים, הם רוצים להביא לשם כוחות צבא, ספינות מלחמה וצוללות. את זה אנחנו מונעים בפועל. מה שמונע את זה, זה ישראל ורק ישראל. אין שום גורם אחר. כתוצאה מהלחץ הנגדי שאנחנו מפעילים. כתוצאה מהמילים שלנו וממעשים שמדמים את המילים. המדיניות שלנו היא ברורה: נמנע התבססות צבאית איראנית בסוריה... איראן צריכה להבין שאם היא רוצה לקדם את הצבא שלה וחיל האוויר והים שלה לחצר האחורית שלנו היא תתקל בהתנגדות. בכל שטח סוריה. המלים מגובות במעשים. ההחלטה אם להסלים את המצב היא כולה בידי האיראנים".

נתניהו הגיב בזהירות לשאלות על הקשרים בין איראן לבין מדינות כמו הודו וסין, שעמן הוא רוצה להדק את היחסים. "יש לנו יש אינטרס לשמור על יחסים מצוינים גם עם הודו וגם עם סין", אמר, "אני מבין את הרגישויות ואנחנו גם דנים בה. זה שאנחנו מהדקים את הקשרים זה לא מכוון נגד מדינה כזו או אחרת". 

נתניהו ענה גם על שאלה בעניין החלטת מרכז הליכוד לספח את השטחים: "המרכז יכול להחליט כמו שהוא רוצה והממשלה כמו שהיא רוצה. אני דוגל בתבונה ובאחריות ובנחישות, באינטרסים המרכזיים שלנו, שנשמרים בהם הביטחון וגם ההתיישבות, ויש כאן ניווט מול הקהילה הבינלאומית". בתשובה לשאלה אם יוכשר המאחז חוות גלעד בעקבות הפיגוע שם אמר: "נבחן את הנושא. כבר עשינו שם צעדים עם החשמל והמים. צעדים בכיוון".

נתניהו: לא אמרתי שכל התקשורת עוינת

נתניהו נראה עייף במפגש. בשבועות האחרונים השתתף ברצף הצבעות ודיונים ליליים, התמודד עם הפרסומים על בנו הבכור יאיר, שאמור היה להצטרף לטיסה ונשאר לבסוף במעון ראש הממשלה בלפור, וכעת נוסף לכך לוח הזמנים האינטנסיבי של הביקור. בפתח המפגש ביקש קפה והאשים את הג'טלג. לאחר מכן ביקש לשתף את העיתונאים במה שכינה "משהו אישי" ותיאר את רשמיו מהמסע עד כה. ״צעדתי היום על השטיח האדום מול שורת החיילים במשמר הכבוד ההודי של המעצמה הכבירה הזו, וחשבתי על כך שאני מייצג עם שרוסק לחתיכות לפני 75-70 שנים ועכשיו אני מתקבל כאן כראש הממשלה שלו בכבוד ובהדר של אומה בין האומות ואף יותר מזה. זה מאוד ריגש אותי. אני חושב שהיה במעמד הזה, מפרספקטיבה היסטורית, ביטוי לשובו של העם היהודי אל במת העולם בהרבה מובנים", אמר. לאחר מכן הסביר מדוע הביקור בתת-היבשת משמעותי בעיניו במיוחד: "העיר הזו, דלהי, האוכלוסייה שלה פי שלושה מאוכלוסיית ישראל. בהודו חיים חלק ניכר מבני האדם על כדור הארץ. הודו היא מעצמה עולמית ומודי מנסה להזניק אותה קדימה להיות עוד יותר עצמתית והוא יוצא מגדרו להפגין את הידידות שלו כלפי ישראל והידידות האישית בינינו. היא נרקמת בגלל העצמת של ישראל - הכלכלית, הטכנולוגית, הביטחונית והמודיעינית - אבל יש גם מימד של יחסים אישיים. אני חושב שזה בא לידי ביטוי עם שורה של מנהיגים, טראמפ ופוטין למשל, ויש לזה השפעה חשובה". 

באופן  מעשי, הוא סבור כי יחסים חמים אלה הם שהביאו בין היתר לחתימה במהלך הביקור על שורת הסכמים כלכליים. "ואני מניח", הוא הוסיף, "שבשבועות ובחודשים הקרובים תראו הידוק ביחסים בתחום הביטחוני הכלכלי והעסקי". המכשול המשמעותי ביותר שביקשה המשלחת הישראלית לפתור הוא החסמים הבירוקרטיים בייבוא למדינה. "במידה שיש דירקטיבה של הממשל זה מאיץ את זה", הסביר. בינתיים, עד לפתרון כולל בדמות הסכם סחר חופשי, העבירה ישראל להודים רשימה של מוצרים שברצונה "לשחרר ממכסים כדי שייכנסו בלי מכשולים". בעיקר בתחום המזון. בנוסף, עלה בפגישות נושא שדרוג קווי התעופה הישירים בין המדינות וקידום טכנולוגיה ישראלית בתחומי החקלאות בהודו. "החקלאות ההודית עוד לא אימצה את כל הטכנולוגיות המתקדמות", התנסח נתניהו בזהירות, ולאחר מכן גם החמיא לעצמו על ההישגים: "כשהייתי שגריר באו״ם, לא היו יחסים עם הודו. היתה עוינות מובנית. בשנים האחרונות אנחנו משנים את היחסים האלה מהקצה לקצה. מהרגע שפגשתי את מודי והחלטנו לשדרג את היחסים יש פריחה בלתי רגילה".

כשנשאל מדוע הוא תוקף תדיר בחשבון הפייסבוק שלו את ״התקשורת העוינת״ על התעלמות לכאורה מביקורים כמו אלה, בעוד שהם מסוקרים בהרחבה, אמר: ״לא אמרתי כל התקשורת, אמרתי העוינת״. הוא אישר כי התכוון לכלי תקשורת ספציפיים, כלומר, לחברת החדשות שפרסמה את הקלטת בנו יאיר. "אני שמח שאתם מסקרים את הביקור הזה. אני חושב שהביקור הוא לא סחריר (ספין), הוא חשוב באמת. ישראל מקבלת מעמד שמעט מאוד מדינות מקבלות ואין מדינה בגודל שלנו שמקבלת את המעמד הזה", הוסיף.

לפרקים, סירב נתניהו לענות תשובות מפורטות לשאלות בתחום הביטחוני ואמר: "יצאו מהיחידה שלי כל מיני אנשים, אבל אני רגיש יותר לפירוט בנושא". אחרי שלא היה בטוח שכל הנוכחים הבינו את הרמז, הוא הביט סביבו ואז הדגיש: "זו היתה עקיצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ