ההסברים המשכנעים של ישראל לא ימנעו אסון הומניטרי ברצועה

הסברי ישראל לחלקו הגדול של חמאס בהידרדרות המצב בעזה אולי משכנעים, אך אם מי ביוב יציפו את מחנות הפליטים והמגפות יתפשטו, איש לא יתעניין בתשובות של נתניהו וליברמן

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים55
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן נדרשו היום (שני) שניהם לדיווח הבוקר ב"הארץ" על אזהרת בכירי מערכת הביטחון, בדבר החמרה נוספת במצב התשתיות והכלכלה ברצועת עזה. נתניהו, בביקורו בהודו, וליברמן בישיבת סיעתו בכנסת, הציגו קו אחיד למדי.

בתמצית, השניים העלו שלושה טיעונים מרכזיים: חמאס, בהתעקשותו על המשך בניין הכוח הצבאי שלו, הוא האחראי הראשי ; כדי לשנות את הנסיבות ולאפשר לעזה לחיות בתנאים שיהיו מעבר ל"החזקת הראש מעל המים" כלשונו של שר הביטחון, נדרשת הסדרת בעיית האזרחים הישראלים וגופות החיילים הנעדרים המוחזקים בעזה; ובטווח הארוך, הדבר היחיד שיחלץ את הרצועה ממצבה הוא הסדר של פירוז תמורת שיקום.

הצהרת ליברמן באשר לשבויים ולנעדרים מתיישבת עם תשובת המדינה לבג"ץ היום — בתגובה לעתירת משפחתו של סגן הדר גולדין — ולפיה הממשלה החליטה באיחור לממש את החלטותיה הקודמות ולעצור כניסת אנשי חמאס ובני משפחותיהם מעזה לישראל, לצרכים הומניטריים. ככלל, שאלת הנעדרים מוזכרת כעת בתכיפות רבה יותר ובסדר עדיפות גבוה יותר בהצהרות של בכירים ישראלים. גם מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר בשבוע שעבר בוועידת גלובס כי אישור פרויקטים גדולים של תשתית בעזה תלוי בפתרון סוגיית הנעדרים.

נתניהו וליברמן מדגישים שניהם את אחריות חמאס למצב ואת העובדה שהארגון, כמו איראן התומכת בו כלכלית, מעדיף להפנות כל דולר פנוי לשדרוג יכולות הטרור שלו, על פני השקעה בשיפור הכלכלה ותנאי החיים של האזרחים. האבחנה הזו, הנכונה כשלעצמה, רק משקפת את הפער בין המצב הקיים לבין הפתרון המועדף, במוצהר, על ישראל — של שיקום הרצועה תמורת פירוק חמאס מנשקו.

חאן יונס, אתמול
חאן יונס, אתמולצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

בפועל, ישראל לא ניסתה באמת לממש את היעד הזה בהסדר הפסקת האש בתום מבצע צוק איתן, לפני שלוש שנים וחצי. מאז, לא התקדם בשאלה זו דבר. חמאס גם סירב בתוקף לדרישת הרשות הפלסטינית, להכפיף את נשקו לרשות, במסגרת הסדר הפיוס שחתמו שני הצדדים הפלסטיניים לפני כמה חודשים.

ישראל, באופן מתבקש, ממנפת כעת לצרכים דיפלומטיים את חשיפת המנהרה האחרונה שחפר חמאס לשטחה ולשטח מצרים, בכרם שלום. היום ערך צה"ל סיור לנציגי שגרירויות וארגונים בינלאומיים במעבר — והדגיש את חוסר האחריות המטורף שהפגין הארגון בחפירת המנהרה מתחת למעבר שבו תלויה כל אספקת הרצועה, ובסמוך לצינורות המזרימים אליה גז וסולר. גם אם חמאס לא תכנן לפוצץ את המנהרה או לתקוף דרכה בזמן הקרוב, הארגון נקט כאן מהלך מסוכן להחריד, שזכותה של ישראל להתגונן מפניו.

אבל הטיעון הישראלי בגנות חמאס, כמו ההשקעה המתמשכת בהקמת המכשול נגד מנהרות ובאיתור מנהרות נוספות, אינם יכולים לבטל את הדיון בסכנת האסון ההומניטרי הממשמש ובא ברצועה. התשובות של נתניהו וליברמן לא יתקבלו על ידי הקהילה הבינלאומית, אם מי ביוב יציפו את מחנות הפליטים והשכונות בחורף הנוכחי, ואם ישתוללו שם מגפות, כפי שחוששים אנשי הדרג המקצועי במערכת הביטחון. גם לבעיות תשתית פחות דרמטיות, כמו שיבושים נוספים באספקת החשמל, עלולות להיות השלכות רעות.

המחלות המדבקות לא ייעצרו במחסום ארז ושום טכנולוגיה לא תאתר ותשמיד אותן בטרם יחצו את הגדר בכרם שלום ויפגעו גם באזרחים ישראלים. השאלה אם חמאס יחזור להשתמש בנשק נגד ישראל במקרה כזה תהיה אז הקטנה בבעיותינו. קודם לכן, ישראל עלולה להידרש לאתגרים דחופים וקשים בהרבה: איך מונעים התפרצות מחלות בנגב, האם עומדים מנגד כשבתי החולים בעזה קורסים או כשמערכת המים שוב אינה מסוגלת לתפקד, ומה עושים אם המוני אזרחים פלסטינים מידפקים על השערים בגדר ומתחננים להצלה ישראלית בעת משבר הומניטרי בהיקף שלא התנסינו בו עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ