אחד מרוצחי הרב שבח נהרג בפשיטה של כוחות הביטחון בג'נין; שני לוחמים נפצעו

במהלך חילופי אש עם פלסטינים, נפצעו החיילים, מצבו של אחד מהם קשה ■ שני חברי חוליה נוספים החשודים במעורבות בפיגוע נעצרו, וגורלו של חשוד נוסף אינו ברור ■ נתניהו: "נגיע לכל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים128
כוחות צה"ל פועלים בג'נין, הלילה
כוחות צה"ל פועלים בג'נין, הלילהצילום: דובר צה"ל

כוחות הביטחון פשטו אמש (רביעי) על מתחם מגורים במחנה הפליטים בג'נין, הרגו את אחמד איסמאעיל מוחמד ג'ראר, המחבל המעורב בפיגוע ליד המאחז חוות גלעד בשבוע שעבר, שבו נרצח הרב רזיאל שבח, והרסו את המבנה. שני חברי חוליה נוספים, החשודים במעורבות בפיגוע, נעצרו, וחשוד נוסף שהיה במתחם טרם אותר, ולא ברור אם נמלט או נקבר תחת ההריסות. שני לוחמי ימ"מ נפצעו באורח קשה וקל. כוחות הביטחון ממשיכים לחפש אחר ממצאים נוספים באזור.

בפשיטה, שמטרתה המקורית היתה מעצר חשודים, נעצרו שני פלסטינים בתחילת הפעולה. בדרך למבנה אחר שבו היה אחד המחבלים ירה סייען של המחבל באקדח מטווח קצר. בחילופי האש נהרג היורה ונפצעו שני הלוחמים, אחד בפלג גופו העליון באורח קשה והאחר בפלג גופו התחתון באורח קל. השניים פונו לבית חולים. מצבו של הלוחם שנפצע קשה התייצב ולא נשקפת סכנה לחייו. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי בבתי החולים בג'נין טופלו ארבעה פצועים כתוצאה מהעימותים - שלושה באורח בינוני מירי חי, ופצוע קל מרסיסים.

הריסות אחד הבתים בג'נין, הבוקר
הריסות אחד הבתים בג'נין, הבוקרצילום: Majdi Mohammed/אי־פי
התפרעויות בג'נין, הבוקר
התפרעויות בג'נין, הבוקרצילום: JAAFAR ASHTIYEH/אי־אף־פי

בימים שלאחר הפיגוע חלה התפתחות מודיעינית, אשר לפי גורמים פלסטינים החלה בעקבות רכב שרוף שנמצא באזור ג'נין וסייע לכוחות הביטחון להגיע אל החשודים. כך, על אף כתרים ומחסומים שבוצעו ברחבי הגדה, עיקר החקירה התבצע במישור המודיעיני, ובמערכת ביטחון ידעו את זהות המחבלים מאמצע השבוע. המידע המודיעיני הוביל את כוחות הביטחון לרכז את מאמצי האיתור באזור שבו נמצאו לבסוף המחבלים, צפונית ממקום הפיגוע בשבוע שעבר – סמוך לשכם.

לאחר הפיגוע שבו המחבלים לביתם, בניגוד למקרים אחרים בעבר שבהם מחבלים הסתתרו לאחר פיגוע. ככל הנראה שהיעלמות הארבעה מביתם ומעבודתם היתה מעלה את החשד למעורבות בפיגוע, ועל כן המשיכו בשגרה.

כוחות צה"ל פועלים בג'נין, הלילה
כוחות צה"ל פועלים בג'נין, הלילהצילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל פועלים בג'נין, הלילה
כוחות צה"ל פועלים בג'נין, הלילהצילום: דובר צה"ל
מפקד מג"ב קובי שבתאי עם כוחותיו בג'נין, אמש
מפקד מג"ב קובי שבתאי עם כוחותיו בג'נין, אמשצילום: דוברות המשטרה
אחמד איסמאעיל מוחמד ג'ראר
אחמד איסמאעיל מוחמד ג'ראר

מערכת הביטחון נערכה לפעולה בכוחות מתוגברים והמשימה הוטלה על הימ"מ, שכן הצפי להיתקלות במחבלים חמושים היה ברף הגבוה ביותר. במקביל למיקום המרכזי במחנה, שבו העריכו הכוחות שהמחבלים נמצאים, נלקחו בחשבון יעדים אפשריים נוספים בתוך ג'נין. לבסוף התקבלה ההחלטה לטפל ביעד נוסף שבו התבצר חשוד אחר בשיטת "סיר לחץ", שיטה שבה הכוחות מקיפים את הבית החשוד, קוראים לאנשים הנמצאים בתוכו לצאת, ואם הם מסרבים – כלי הנדסה כבדים הורסים את הבית בעוד החשוד בתוכו.

עם התבהרות התמונה, ותחילת חילופי האש בין הצדדים, התקבלה ההבנה כי הכוחות יצטרכו להמשיך ולפעול במקום גם בשעות היום – כאשר מאות פלסטינים השתתפו בהתפרעויות שהחלו בלילה באזור ונמשכו לתוך שעות הבוקר. כוחות צה"ל ומשמר הגבול אשר הוצבו מראש בגזרה, וללא כל קשר להתפתחות, מתפעלים את האירועים.

הרב רזיאל שבח
הרב רזיאל שבחצילום: באדיבות המשפחה

משרד הבריאות הפלסטיני מסר בשעות הלילה כי ההרוג הוא אחמד נסר ג'ראר, בנו של בכיר חמאס בגדה שנהרג בחילופי אש באינתיפאדה השנייה ב-2002. עם זאת, בשעות הצהריים פרסמה משפחתו הודעה שלפיה ג'ראר לא נפגע בפעולה והצליח לברוח מהמבנה לפני הפשיטה. למרות זאת, הפלסטינים מדווחים כי יש חשד לחייו של ג'ראר, שלא ברור אם אכן הצליח להימלט או נקבר תחת ההריסות.

בעקבות הפשיטה מסר הלילה חמאס כי "הגיבורים בג'נין שברו את נוסחת הכניעה שישראל ניסתה לכפות על הפלסטינים בגדה המערבית". דובר חמאס סאמי אבו זוהרי הדגיש כי "חוליית ג'נין היא לא החוליה הראשונה ולא תהיה האחרונה". הוא מתח ביקורת על התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית ואמר כי "התפקיד הנפשע של התיאום הביטחוני לא יצלח לסכל את ההתנגדות לכיבוש". בתגובה לדבריו הכחיש דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, גנרל עדנאן אדמירי, כי תקיפת החוליה היא תוצאה של התיאום הביטחוני עם ישראל וציין כי התיאום בין הצדדים הופסק מזמן. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הפעולה בג'נין, ואמר: "נגיע לכל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל, ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין". שר הביטחון ליברמן כינה את המבצע "מורכב ומוצלח", בירך את לוחמי הימ"מ ואיחל החלמה לפצועים. "למחבלים לא יהיה מסתור. נשיג את המחבלים בכל מקום", אמר השר. אלמנתו של שבח, יעל, הודתה לכוחות הביטחון והדגישה: "הנחמה שלנו היא לא בנקמה אלא בבניין הארץ". שבח פנתה בדבריה לראש הממשלה ואמרה: "שבור את השתיקה שלך, אמץ את ההצעה של שר הביטחון לאשר את חוות גלעד והעלה אותה לאישור הממשלה".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ביקר הבוקר את החיילים שנפצעו בבית החולים, ושיבח אותם על פעילותם: "פגשתי כאן לוחמים נחושים, גאים במה שהם עשו", אמר. "אני חושב שלוחמי הימ"מ יחד עם השב"כ שהביא כאן מודיעין איכותי וכמובן כוחות צה"ל העבירו מסר ברור לכל המרצחים הבזויים, ארגוני הטרור, המשלחים שלהם וכל מי שמשתף איתם פעולה: נגיע אליהם בכל חור שבו הם יסתתרו".

שבח, אב לשישה בן 35, נורה למוות מרכב חולף בעת שנהג סמוך למאחז שממערב לשכם לפני כשבוע. הוא נפצע תחילה באורח קשה ומאוחר יותר נקבע מותו בבית החולים. היורים נמלטו מהמקום. בימים שלאחר התקרית כיתרו כוחות גדולים של צה"ל את שכם וכפרים בסביבתה וערכו סריקות באזור. מצה"ל נמסר אז כי חקירת נסיבות הפיגוע נמשכת, וכי לאחר הערכת מצב הוחלט לתגבר בכוחות נוספים את שטחי הגדה המערבית.

בעקבות הפיגוע הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הורה לבחון את הסדרת המאחז הבלתי חוקי. "הנחיתי לבחון את הפיכתו ליישוב מן המניין ביהודה ושומרון", אמר ליברמן. שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה: "התשובה שלנו תהיה הסדרת היישוב חוות גלעד".

השתתפו בהכנת הידיעה: נעה לנדאו, יותם ברגר ונעה שפיגל

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ