נתניהו מאשר: ישראל הביעה חרטה על התקרית בשגרירות בירדן ותשלם פיצויים

רה"מ אמר בטיסתו חזרה מהודו כי "אני בטוח שבשני הצדדים מפיקים לקחים. אני עושה את זה בצד שלי". לדבריו, הוא יחליט בקרוב על זהות השגריר הבא בירדן

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ועבדאללה, ב-2014
נתניהו ועבדאללה, ב-2014צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר היום (שישי) בשיחה עם עיתונאים במהלך טיסתו חזרה מהודו כי ישראל הביעה חרטה על התקרית בירדן בה נורו למוות שני אזרחים ירדנים בידי מאבטח ישראלי בשגרירות. לדבריו, ישראל תשלם פיצויים לממשלה - אך לא למשפחות ההרוגים.

בתשובה לשאלה האם היה מקום לנהוג אחרת בתקרית ענה היום נתניהו: "אני בטוח שבשני הצדדים מפיקים לקחים. אני עושה את זה בצד שלי ואני חושב שירדן עושה זאת בצד שלה. יש לנו אינטרס חשוב בקשר וזה בא לידי ביטוי בפתרון. אני רוצה להביע הערכה לאנשים שפעלו להביא לסיום הפרשה". בעניין זהות השגריר הבא למדינה, אמר: "אני אחליט על השגריר בקרוב. אני מאוד מעריך את השגרירה שהיתה שם וזה יבוא לידי ביטוי במינוי הבא שלה".

לשכת ראש הממשלה מסרה אתמול כי בנימין נתניהו הביע הערכה לג'ראד קושנר וג'ייסון גרינבלט על מאמציהם מאחורי הקלעים, שסייעו לפתרון המשבר.

אתמול הודיעה לשכת ראש הממשלה כי השגרירות בירדן תשוב לפעילות מלאה באופן מיידי, לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות. על פי ההודעה, "ישראל וירדן הגיעו להסכמה בעקבות האירועים בשגרירות ירדן ביולי 2017 ובאירוע בו נהרג השופט הירדני במארס 2014. הרשויות המוסמכות בישראל ימשיכו בבדיקת החומרים שנאספו ביחס לאירוע ביולי 2017, וצפויות להגיע להחלטה בשבועות הקרובים".

קודם לכן אמר דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל מומני, כי ישראל התנצלה על הרג שני האזרחים הירדנים. בהודעה שמסר לסוכנות הידיעות הירדנית פטרא, אמר הדובר כי משרד החוץ הירדני קיבל ממשרד החוץ הישראלי מזכר רשמי שבו ישראל הביעה חרטה על התקרית והתחייבה להמשיך בהליכים המשפטיים הנוגעים אליה וכן לשלם פיצויים למשפחות שני ההרוגים ולמשפחת השופט שנורה למוות.

לסיכום ביקורו בהודו השבוע אמר ראש הממשלה כי "אני חושב שזה ביקור שייזכר הרבה זמן. היסטורי מבחינה כלכלית, טכנולוגית, ביטחונית, מדינית ותרבותית ומבחינת הקשר ביני לבין מודי והקשר בין המדינות והעמים. עם הרבה פוטנציאל למדינת ישראל. החזרנו את ספייק לשולחן ויש הרבה מאוד עסקאות חשובות. אנחנו עובדים על קו תעופה ישיר שהטיסה תהיה קצרה מאוד. מעריך גם שנזכה לתמיכת הודו לכניסה לבנק האסייתי".

לשאלה האם הוא רואה סיכוי למשא ומתן כעת שעבאס הכריז כי הוא לא רואה בארה״ב מתווכת הוגנת, אמר נתניהו: ״אין מתווך אחר. אם הוא לא רוצה את ארה״ב הוא לא רוצה שלום״.

נתניהו הגיב גם לשאלה בדבר היחסים עם טורקיה, ואמר כי למרות שחודשו היחסים הדיפלומטים ונבלמה הגשת כתבי אישום נגד חיילי ומפקיד צה״ל, ״לצערי עדיין אנחנו שומעים מעת לעת דברים חמורים נגד ישראל מצדה של טורקיה ואנחנו גם רואים שהיא מוסיפה לתמוך בחמאס שפועל נגד קיומנו״. כשנשאל האם יפגוש את ארדואן אמר בחיוך, ״אשקול״.

נתניהו הוסיף כי ישראל בוחנת את אפשרויותיה בתחום צינורות הגז וכי כרגע ישנן שלושה מסלולים: ממערב, מדרום ומצפון, וכי ההחלטה בעניין ״תתקבל בקרוב״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ