ליברמן: הנחיתי להפסיק להשמיע את יהונתן גפן בגל"צ; היועמ"ש: אין לו סמכות לכך

יהונתן גפן השווה בין עהד תמימי לאנה פרנק, ושר הביטחון הודיע שהנחה להפסיק להשמיע את יצירותיו בגל"צ. ליברמן מסר כי הוא "דוחה על הסף את עמדתו" של היועמ"ש, שהשיב: עמדתי מחייבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן גפן

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע הבוקר (שלישי) כי הנחה את מפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בכל שידורי התחנה, לאחר שהיוצר כתב כי עהד תמימי נמצאת "באותה שורה" עם אנה פרנק. עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר כי אין לליברמן סמכות חוקית להתערב בתכנים המשודרים בתחנה. בתגובה לדברי מנדלבליט אמר ליברמן כי הוא "דוחה על הסף את עמדתו", והוסיף: "אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית".

"מדינת ישראל לא תתן במה לשיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל", כתב ליברמן בפייסבוק וקרא גם לשאר כלי התקשורת לנהוג כך. לדבריו, "רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת. הבמה הראויה לדברי ההבל שלו היא שידורי אל-מנאר של חיזבאללה".

בעקבות הפרסום הודיע מנדלבליט כי "הסמכות החוקית לקבוע את התכנים שישודרו בתחנה מסורה בידי גורמי המקצוע של התחנה בלבד. סעיף 7 להוראת הפיקוד העליון מסדיר את העצמאות העיתונאית של התחנה וקובע: 'מפקד התחנה כפוף לקצין החינוך והנוער הראשי, אולם בעניינים עיתונאיים-מקצועיים הוא לא יהיה נתון למרות מפקדיו, ויעמדו לנגד עיניו השיקולים המקצועיים העיתונאיים'. הדבר בא לידי ביטוי בעבר בפסיקת בג"ץ, שעמד על חשיבות עצמאות הגורמים המקצועיים בתחנה והיקף שיקול הדעת הרחב המסור להם בכל הקשור לתכנים המשודרים".

בתגובה לדברי היועמ"ש מסר ליברמן: "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים - בסדיר ובמילואים - שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו. עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה״ל. גלי צה"ל היא לפני הכל תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו".

לאחר שליברמן דחה את עמדת מנדלבליט, הודיע לו היועץ המשפטי לממשלה כי אינו יכול להתעלם מדבריו. "מיותר לציין כי חוות דעתו המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה בדבר הדין הינה מחייבת", כתב לשר הביטחון. מנדלבליט הזכיר שכבר לפני שנתיים אימץ היועץ המשפטי לממשלה את חוות דעתה של המשנה שלו, דינה זילבר, כי התערבות של הדרג הפוליטי בתכנים של גלי צה"ל היא אסורה. חוות הדעת של זילבר נכתבה לאחר ששרת התרבות מירי רגב ניסתה להתערב בתכנים המשודרים בגלגלצ.

"הדין אינו מתיר לדרג הפוליטי להתערב בתכנים שכן התערבות שכזו משמעותה עיצוב והכתבה של השיח הציבורי", כתב מנדלבליט במכתבו, "עצמאותם של אמצעי התקשורת, לרבות אלה הציבוריים, מפני התערבות פוליטית, היא אבן יסוד של המשטר הדמוקרטי והדין אינו מתיר פגיעה בה. הנחיה המבקשת להתערב בתכנים המשודרים בגלי צה"ל פוגעת בעצמאות שהוקנתה לתחנה ובעיקרון של חופש העיתונות, והינה בעלת אפקט מצנן מובהק על עבודתה העצמאית של תחנת שידור ציבורית. הנחיה זו (של ליברמן - ר"ח) ניתנה שלא כדין ובחוסר סמכות".  

אתמול העלה גפן לחשבון האינסטגרם שלו צילום מסך מתוך תיעוד של הנערה הפלסטינית מכה חייל, וכתב: "ילדה יפה בת 17 עשתה מעשה נורא, וכשקצין ישראלי גאה שוב פלש לביתה - היא דפקה לו סטירה. היא נולדה לתוך זה ובסטירה הזאת היו חמישים שנה של כיבוש והשפלות. וביום שבו יסופר סיפור המאבק, את, עהד תמימי, אדומת השיער, כמו דוד שסטר לגוליית, תהיי באותה שורה עם ז'אן דארק, חנה סנש ואנה פרנק".

שר התקשורת איוב קרא כתב בתגובה לדברי גפן בטוויטר: "הייתי מציע ליהונתן גפן לחזור ולספור כבשים, ולהפסיק לקשקש בקומוקום... התבטאויותיו של ה'משורר' הפכו מביכות ומופרכות יותר ויותר, ובעיקר מרגיזות ומקוממות. למי שצריך הסבר, זה פשוט: תמימי רחוקה כרחוק מזרח ממערב מחנה סנש או אנה פרנק - היא סתם צעירה משועממת ופורעת חוק, ומקומה בכלא!"

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה: "התייחסותו המקוממת של יהונתן גפן לתמימי כמקבילתם של חנה סנש, אנה פרנק ושל דוד המלך היא חלק מהזיותיו של גפן. יהונתן, תמימי אינה תמימה ואינה 'הילדה הכי יפה בגן' אלא עבריינית תומכת טרור, היושבת כעת במעצר. מציעה לך לשוב לשיריך ולא להתעסק בדימויים של משורר מגוייס לשחרור פלסטין. ההשוואה מעוררת החלחלה בין גיבורות השואה של עמנו לבין תמימי הטרוריסטית בשבוע, בו העולם מציין את יום השואה הבינלאומי, היא חציית קו אדום של מי שמבקש לשכתב את דפי ההסטוריה בשם אמנות מגוייסת, שאף פעם לא זכתה לכבוד".

ח״כ עפר שלח, יו״ר סיעת יש עתיד, כינה את הנחיית ליברמן "פזיזה" ואמר: "גלי צה״ל אינה תחנה פרטית של פוליטיקאי, גם לא של השר הממונה. לליברמן אסור להתערב בתכניה". לדבריו, "יהונתן גפן הוא אושיית תרבות ישראלית דווקא משום שהוא מי שהוא: בוטה, ישיר, לעיתים פרובוקטיבי. הוא ייזכר הרבה אחרי שרבים מאיתנו הפוליטיקאים נישכח".

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בתגובה להחלטת ליברמן כי "השירים והמלים של יהונתן גפן הם חלק כל כך אופטימי, חינני ומהפכני בפסקול הישראלי, והם יישארו כך גם אחרי שסגירת המיקרופונים האלימה של הקומיסר ליברמן תהפוך לחלק נשכח בהיסטוריה״.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "ההשוואה בין הילדה הפרחחית תמימי ובין גיבורות העמידה וההתנגדות לטורף הנאצי-חנה סנש ואנה פרנק היא פוגענית ומופרכת. ועדיין, מציאות שבה קומיסר נותן הוראה מה לשדר ומה לצנזר ברדיו היא הזויה ויש להפסיקה לאלתר". חברת מפלגתו ח״כ קסניה סבטלובה מסרה כי "גל"צ היא לא מגרש המשחקים הפרטי של שר הביטחון. אין בסמכותו להחליט מי יופיע ומי לא בשידור הציבורי, שם אין מקום לקומיסרים של דעות ושל תרבות".

בספטמבר פורסם כי ליברמן נפגש עם מפקד גל"צ והנחה אותו לאמץ שורה של "כללים חדשים" שאותם קבע. ההוראה הראשונה שנתן לאלקבץ היתה שאנשים שסירבו לשרת בצה"ל מטעמים מצפוניים לא ירואיינו בתחנה ושיריהם לא יושמעו. 

ב-2015 העלה גפן לעמוד הפייסבוק שלו דברים שאמר במועדון הזאפה בתל אביב, שבהם הכריז על 17 במארס - יום הבחירות לכנסת באותה השנה - כ"יום הנכבה של מחנה השלום". גפן כתב עוד כי "העם בחר שוב במי שהשלטון שלו מבוסס על להפחיד את העם", וכינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו "גזען". כמה ימים לאחר מכן הותקף היוצר בביתו שבמושב בית יצחק, כאשר אדם שדפק בדלתו נכנס פנימה וכינה אותו "שמאלני" ו"בוגד". לאחר מכן, ניסה האלמוני להכותו, השליך עליו ביצה ונמלט מהמקום. המשטרה עצרה את החשוד במעשה, אך זמן קצר לאחר מכן הודיעה כי לא עשה זאת ממניע אידיאולוגי, והוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ