ליברמן החליט: צה"ל יקים מערך טילי קרקע-קרקע לטווח של 300 ק"מ

ב"ידיעות אחרונות" פורסם שבתחילת ינואר הורה שר הביטחון על הקמת מערך שיהיה חלק מזרוע היבשה של צה"ל, והקצה להקמתו סכום ראשוני של כחצי מיליארד דולר

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליברמן בכנסת, בתחילת ינואר
ליברמן בכנסת, בתחילת ינוארצילום: אמיל סלמן
הארץ

שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה להקים מערך טילי קרקע-קרקע מדויקים לטווח של 300 ק"מ שיהווה חלק מזרוע היבשה של צה"ל, כך מפרסם העיתון "ידיעות אחרונות" הבוקר (שישי). ליברמן אישר סכום ראשוני של כחצי מיליארד דולר מתוך תקציב הביטחון למימון הפרויקט.

על פי הפרסום, הכוונה היא לבנות מערך טילים לטווח בינוני במסגרת תוכנית העבודה הנוכחית של הצבא, שתסתיים ב-2020. בשלב ראשון ייבנה מערך טילים לטווח של 150 ק"מ, שיופעל על ידי צבא היבשה ויורכב מטילים מדגם "אקסטרה", שתעש מייצרת כיום עבור צבאות זרים. במקביל יצוידו גם ספינות הקרב של חיל הים בטילים הללו, אשר יותאמו גם לשימוש חיל האוויר.

בשלבים מתקדמים יותר של התוכנית ייכנסו למערך גם טילים לטווח של 300 ק"מ ויותר. ליברמן קיבל את ההחלטה במסגרת דיון שנערך בלשכת שר הביטחון בקריה בתחילת חודש ינואר.

על פי הפרסום, דיונים סביב האפשרות להקים את המערך מתנהלים במערכת הביטחון עשרות שנים. הסיבה להחלטתו של ליברמן לאשר את המהלך כעת היא הערכות לפיהן בתוך כעשור לבנון תחזיק ביותר מאלף טילים מדויקים, בעלי יכולת לפגוע במטרות ברמת דיוק של מטרים ספורים אשר מהווה סיכון משמעותי למערכות המודיעין והשליטה ולבסיסי חיל האוויר. 

מחיר הפרויקט יכול להגיע לסכום של כשבעה מיליארד שקל שיתפרס על פני עשור, באופן התלוי בכמות הטילים בהם צה"ל יצטייד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ